Порошенко у Давосі: коли зупинимо війну, побачите нову країну

Порошенко Давос Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Президент України показав гостям форуму шматок автобусу із цивільними, у який влучила ракета під Волновахою

"Я вірю, що ми можемо зупинити війну. І коли ми зупинимо війну, ви побачите зовсім нову, іншу країну", - заявив президент України Петро Порошенко під час свого виступу на Всесвітньому економічному форумі у Давосі.

Пан Порошенко промовляв під час спеціальної дискусії "Майбутнє України", відкритої засновником та керівником форуму, професором бізнес-адміністрування Женевського Університету Клаусом Швабом.

Більшу частину своєї промови пан Порошенко присвятив ціні, яку Україна платить за захист своєї території від зовнішньої агресії. Він також подякував західним країнам за підтримку, яку вони вже надали Україні, і, водночас закликав до подальшої політичної, економічної, безпекової та моральної підтримки.

"Ми боремося не тільки за нашу територіальну цілісність, суверенітет та незалежність, ми боремося за європейську безпеку, ми боремося за європейські цінності", - заявив український президент у Давосі.

Президент України показав гостям форуму шматок обшивки автобусу, у який, як твердить Україна, влучила ракета під Волновахою. Напад на автобус забрав життя 13 цивільних. Цей фрагмент пан Порошенко назвав "символом терористичного нападу на мою країну". Петро Порошенко заявив, що нині, за даними української розвідки, на території України перебувають 9 тисяч російських солдатів та 500 танків.

"Якщо це не агресія, то що тоді агресія?" - заявив український президент.

Він закликав Росію дотримуватися мирних домовленостей, досягнутих у вересні минулого року у Мінську, і заявив, що пропозиції України залишаються дуже простими:

"Нам потрібно негайне припинення вогню та відведення важкої зброї, артилерії та танків".

Український президент також закликав Росію припинити підтримувати бойовиків на сході України:

"Припиніть постачання зброї, припиніть постачання амуніції, відведіть війська і закрийте кордон".

Росія, своєю чергою, продовжує заперечувати присутність своїх військових на сході України.

Пан Порошенко також заявив, що розрахунки "стратегів та аналітиків" на те, що на Заході настане "втома" від України та її проблем і що Україна не впорається із витратами, які вона несе через конфлікт на сході, не виправдалися.

Раніше прес-служба українського президента повідомляла про дуже насичений графік зустрічей впродовж 21-24 січня, коли у Давосі проходитиме економічний форум. Проте напередодні форуму Петро Порошенко вирішив скоротити свій візит до Швейцарії через ускладнення ситуації на сході України.

"Фінансові подушки"

Петро Порошенко також заявив, що до 29 січня, коли у Києві має завершити свою роботу місія МВФ, буде запропоновано нову амбітну програму реформ, під яку міжнародні кредитори на чолі із МВФ нададуть "фінансову подушку", яка могла б підтримати економічну стабільність в Україні під час реформ.

Попри скорочений формат візиту українського президента до Швейцарії, перед поверненням до України він все ж таки має зустрітися із керівником МВФ Крістін Лагард.

Як заявив Петро Порошенко в інтерв'ю Bloomberg Europe TV, нині Україна та МВФ готують новий Меморандум про співпрацю.

Про додаткову фінансову допомогу Україні у Давосі говорила і міністр фінансів України Наталя Яресько. У виступі під час дискусії "Ціна нестабільності" український урядовець заявила, що сума додаткової фінансової допомоги від міжнародних інституцій, що нині обговорюється в пресі - додаткові 15 млрд доларів - є "мізерна сума у порівнянні із грошима, що виділялися Греції під час фінансової кризи", враховуючи, що Україна навіть за найскладніших обставин залишається сумлінним позичальником.

Пані Яресько також заявила, що оцінюючи ситуацію в Україні, міжнародна спільнота має брати до уваги не тільки статистичні дані, але й "людський фактор", який в Україні відіграє значну роль.

Події з "іншого життя"

Всесвітній економічний форум у швейцарському гірськолижному курортному містечку Давос проходить від 1971 року. Цього року його гостями є понад 2,5 тисячі провідних політиків та бізнесменів світу, серед яких - 50 голів держав та урядів.

Дискусії і неформальні зустрічі, що відбуваються під час давоського форуму, зазвичай визначають світовий економічний порядок денний на цілий рік.

Цього року провідними темами форуму стали питання енергетики, банківської кризи, виклики, подібні до епідемії вірусу Ебола, і загалом геополітична нестабільність та її ціна для економіки. Але, як заявив під час форуму провідний експерт Фонду Карнегі Мойше Наїм, деякі виклики, що впливають на цілий світ, інколи не можуть передбачити навіть найобізнаніші та найвпливовіші особи у світі.

"Ебола, вторгнення Росії до Криму, ціни на нафту, що швидко падають, раптова активізація ІД на Близькому Сході - яку із цих тем ми обговорювали під час попереднього Давоса? А вони змінили світ, вони визначали події у світі у 2014 році", - заявив експерт. Він також наголосив, що ці події та явища показали не тільки те, наскільки важко передбачати нові ризики для світу, але й те, що ці ризики досить часто напряму не пов'язані із економікою.

Учасники минулого форуму у Давосі рік тому вшанували хвилиною мовчання жертви перших сутичок між учасниками протестів у Києві та правоохоронцями. Рік тому представляти офіційний Київ до Давоса поїхав тодішній прем'єр-міністр Микола Азаров, у два попередні роки Україну на форумі представляв президент Віктор Янукович.

Від імені української опозиції у січні 2014 року виступав Петро Порошенко. Під час виступу на нинішньому форумі президент Порошенко заявив, що ці події річної давнини виглядають "як із іншого життя".

12 січня 2015 року Інтерпол оголосив Віктора Януковича та Миколу Азарова у міжнародний розшук.

Новини на цю ж тему