НБУ відпустив курс і ужорсточив грошово-кредитну політику

гривня-долар-євро Копирайт изображения UNIAN

З 5 лютого НБУ відмовився від проведення індикативних валютних аукціонів, а відтак, курс гривні до долара та інших валют визначатиметься міжбанківським валютним ринком.

"З сьогоднішнього дня ми припиняємо проводити наші аукціони як такі, що втратили сенс, ми припиняємо доводити індикативний курс", - заявила голова Нацбанку Валерія Гонтарева.

Як раніше заявляла голова НБУ, це зробили, щоб встановити на ринку "єдиний та ефективний курс". Але поки що множинність курсів зберігається.

Офіційний курс долара, що встановлюється Нацбанком за даними торгів на міжбанківському ринку станом на 14.00, сягнув нового "антирекорду" у 17,99 грн/дол.

Курси продажу долара за операціями по картках перевищили 23 грн/дол.

Попередньо про плани НБУ відмовитися від індикативного курсу та перейти до повністю ринкового механізму курсоутворення повідомили у понеділок після наради із керівниками банків.

До цього курс гривні до головних світових валют визначався цілоюнизкою курсів - від офіційного до курсу "чорного" ринку. Оглядачі вказували на розрив між цими курсами як на одну із причин браку пропозиції валюти на ринку, на який впливали не тільки уповільнення економіки та скорочення експорту. Попри всі адміністративні обмеження, експортери знаходили шляхи, як залишати свою валютну виручку за кордоном і не продавати її в Україні за заниженим курсом.

Як очікують оглядачі, тепер, коли офіційний курс має наблизитися до ринкового, у експортерів з'явиться стимул продати частину валюти. Водночас імпортери також можуть показати "верхню межу" курсу, за яким вони збираються купувати валюту, а відтак, на певний час ринок може стабілізуватися на вищому, але реальнішому курсі.

Учасники ринку очікують, що ліквідація множинності курсів та встановлення реального ринкового курсу поверне валюту до банків та обмінних пунктів.

Що ж до параметрів цього курсу, то тут оцінки коливаються від рівня у 22-23 грн/дол. до 25 грн/дол., після якого не виключають і певного зміцнення гривні.

Вплине на стабілізацію курсу гривні і визначеність щодо подальшої співпраці України з МВФ.

За словами голови НБУ, "сьогодні-завтра" у Києві має завершити роботу місія фонду та буде узгоджений текст нового Меморандуму про співпрацю. Після цього, як твердить Валерія Гонтарева, документ узгодять з Радою Директорів МВФ. Тільки після цього стане відомо, чи погодиться МВФ на співпрацю з Україною за Програмою розширеного фінансування, яким буде черговий транш і коли його нададуть.

Гривня теж дорожча?

Одночасно із відмовою від індикативного курсу НБУ з 6 лютого підвищив облікову ставку одразу на 5,5% - до 19,5%. Це означає, що для ринку гривня стане "дорожчою". Учасники ринку припускають, що в такий спосіб НБУ хоче стримати надмірну активність на валютного ринку.

У офіційному повідомленні банку наведена інша причина - стримування інфляції:

"Підвищення процентних ставок разом з іншими стабілізаційними заходами Уряду та Національного банку України в рамках нової програми з Міжнародним валютним фондом сприятиме уповільненню темпів інфляції вже в першому півріччі 2015 року та забезпечить підґрунтя для повернення інфляції до однознакового рівня в 2016 році".

Проте "дорогі гроші" мають і зворотній бік: вони не сприяють економічному росту, бо дорожчають банківські кредити.

У самому Нацбанку прогнозують, що цього року українська економіка скоротиться на 4-5%, але вважають, що "підвищення процентних ставок матиме мінімальний вплив на активність у реальному секторі економіки, оскільки кредитування банків залишається суттєво обмеженим унаслідок підвищених ризиків ділового середовища".

До того ж, як заявила голова НБУ Валерія Гонтарева, банки не кредитують економіку не через відсутність коштів, а через високі ризики неповернення кредитів. За її оцінками, на сьогодні у системі є "близько 30 мільярдів гривень".

При цьому за даними НБУ, за підсумками 2014 року українська банківська система зазнала збитків на майже 53 млрд грн. Втім, у НБУ зауважують, що основні банківські операції залишаються прибутковими, хоча платоспроможність позичальників погіршилася, а банки відрахували у резерви у 3,7 разів більше порівняно із 2013 роком.

Тим часом у Верховній Раді зареєстрували проект постанови "Про стабілізацію роботи Національного банку", де пропонують визнати роботу НБУ незадовільною і провести прокурорське розслідування виконання службових обов'язків головою НБУ, а на час розслідування відсторонити її від роботи.

Автори постанови - депутати, які входять до фракцій "Народний фронт" та "Блок Петра Порошенка", - звертають увагу, що за час перебування пані Гонтаревої на посаді девальвація гривні сягнула рекорду, а валютні резерви скоротилися до критично низького рівня.

Втім, це не вперше, коли з Верховної Ради лунає критика роботи НБУ та його керівника, проте досі ця критика не виливалася у результативні рішення.

Новини на цю ж тему