Якими будуть перші зміни до "нічного" бюджету

гривні, долари Копирайт изображения UNIAN
Image caption Український бюджет на 2015 рік багато у чому залежить від міжнародної фінансової підтримки

Менший ВВП, більший дефіцит, вища інфляція та нижчий курс гривні - серед змін до бюджету на 2015 рік, які затверджені урядом. Кабмін очікує, що задля розгляду цих змін депутати зберуться на позачергове засідання, адже за чинним розкладом наступне сесійне зібрання заплановане лише на початок березня.

Попри попередні заяви, документ так і не оприлюднили на сайті Верховної Ради вранці понеділка.

Втім, в уряді обіцяють, що до вечора 16 лютого парламентарі отримають текст проекту змін до бюджету.

Що зміниться

За словами міністра фінансів України, уряд пропонуватиме розраховувати бюджет на 2015 рік виходячи із скорочення ВВП на 5,5% та курсу гривні до долара на рівні 21,7 грн/дол. У бюджеті, затвердженому лише півтора місяці тому, передбачалося падіння ВВП на рівні 4,3%, а середньорічний курс становив 17 грн/дол.

14 лютого прем'єр-міністр називав дещо вищий курс гривні. Він говорив, що уряд досі не отримав оцінок НБУ щодо можливості стабілізації курсу, але під час переговорів із МВФ, мовляв, йшлося саме про курс на рівні 21 грн/дол.

"Не дивлячись на те, що загальний курс на ринку зараз близько 25 грн/дол., за узгодженням із міжнародними кредиторами на даний момент ми очікуємо, що середньорічний курс буде на рівні 21 грн/дол.", - заявив Арсеній Яценюк.

В кожному разі, нижчий курс гривні означає вище інфляцію. Її рівень на кінець 2015 року, за розрахунками уряду, має сягнути 26% - удвічі більше, ніж в ухваленому наприкінці грудня варіанті бюджету.

Зниження середньорічного курсу гривні також означає збільшення витрат на обслуговування зовнішнього боргу.

"Треба буде збільшити витрати на обслуговування державного боргу у зв'язку із зміною показника курсу національної грошової одиниці. Курс (долара - Ред.) зріс, і об'єктивно державний борг, який в іноземній валюті, також змінюється", - заявив Арсеній Яценюк.

Уряд очікує не тільки збільшення видатків, але й зростання доходів, - на 22 млрд грн., за словами прем'єра, насамперед, від податку на додану вартість.

Проте міністр фінансів називає ще одне джерело, що має збільшити бюджетні доходи - підвищення ренти на видобуток газу.

Водночас будуть збільшені і видатки - на 35 млрд грн. Пані Яресько називає такі головні напрямки збільшення видатків:

  • збільшення прямих субсидій на газ і комунальні послуги незаможним верствам населення після підвищення тарифів на газ
  • збільшення допомоги громадянам, які були змушені виїхати із району бойових дій (на середину лютого - близько 1 млн осіб)
  • збільшення видатків на обслуговування державного боргу через девальвацію гривні.

Дефіцит бюджету, за погодженням із МВФ, збільшиться із 3,7% до 4,1 % від ВВП.

Зміни та МВФ

І прем'єр, і міністр фінансів вказують на те, що ухвалення змін до бюджету на 2015 рік є однією із передумов початку нової розширеної програми співпраці з МВФ згідно із Меморандумом, який український уряд затвердив минулого тижня.

За словами Наталії Яресько, розміри першого траншу кредиту від МВФ ще не погоджені. Але загалом Київ хотів би у перший рік програми отримати максимально можливу суму.

"Позиція уряду полягає у тому, аби переконувати МВФ, що частина, яку Україна має отримати за 2015 рік, була якомога більшою. За досвідом роботи МВФ з іншими країнами, це може бути до 60% загальної суми, тобто, приблизно 10,8 млрд доларів,- каже міністр фінансів. - Таким чином ми відновимо резерви Національного банку та даємо сигнал на внутрішні та зовнішні ринки, що наша ситуація стабілізувалася".

Якщо парламентська коаліція не підтримує пропозиції уряду щодо зміни бюджету, то, як твердить Наталія Яресько, депутати "позбавлять країну вкрай важливої та необхідної фінансової підтримки".

З іншого боку, саме нова кредитна програма з МВФ дасть Києву можливість одночасно нести великі оборонні витрати та обслуговувати зовнішні борги, - вважає український прем'єр:

"За рахунок того, що нам дають можливість виконувати зовнішні зобов'язання, ми маємо додатковий ресурс, щоб утримати власну армію".

Графік дій

Зміни до цьогорічного бюджету уряд затвердив, як і обіцяв, до 15 лютого. Для цього міністри зібралися на позачергове засідання у суботу, 14 лютого.

Навряд чи розгляд цих змін відбудеться за графіком, про який говорили наприкінці 2014, коли проти ночі на 29 грудня Верховна Рада ухвалила запропонований урядом проект бюджету.

Цього тижня депутати працюють у комітетах, а наступного - зустрічатимуться із виборцями.

Голова парламенту Володимир Гройсман заявив, що як тільки урядовий проект змін до бюджету надійде до парламенту, депутати отримають його для розгляду.

"Я одразу надам відповідне розпорядження терміново опрацювати ці документи в рамках особливої процедури, яку буде визначено, для того щоб народні депутати, комітети, фракції мали достатньо часу для опрацювання і, відповідно, переходу до розгляду і ухвалення цих рішень".

Як заявив 14 лютого прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, задля затвердження змін до бюджету та низки податкових законів, депутати можуть зібратися на позачергове засідання "орієнтовно 25 лютого".

Міністр фінансів Наталя Яресько, представляючи урядові пропозиції журналістам у понеділок, заявила, що сподівається на позитивне рішення парламенту до кінця лютого.

Якщо це відбудеться, то на початку березня можна очікувати як остаточного затвердження нової програми співпраці з Україною Міжнародним валютним фондом, так і початку переговорів українського уряду із міжнародними кредиторами щодо можливостей реструктуризації зовнішнього боргу.

Новини на цю ж тему