Уряд готується збільшувати тарифи і компенсації

газ Копирайт изображения UNIAN

Перше підвищення цін на газ для населення може відбутися вже незабаром, повідомив міністр енергетики. Водночас міністр фінансів каже, що у підготовлених змінах до бюджету, виплата компенсацій в умовах нових цін складає велику частину видатків.

"Найближчим часом, думаю, буде перший крок (з підвищення тарифів - ред.), а потім - у четвертому кварталі 2015 або у першому кварталі 2016", - заявив міністр енергетики Володимир Демчишин під час конференції Dragon Capital у Києві.

Урядовець додав, що далі було б доцільно вийти на щоквартальне коригування цін на газ для населення.

Утім, міністр енергетики не сказав, яким може бути хоча б перше підвищення цін на газ.

Не назвала цього показника і міністр фінансів Наталія Яресько. Вона твердить, що разом із підвищенням цін на газ для населення зростуть і витрати бюджету на компенсацію вищих тарифів для тих верств населення, доходи яких не дозволяють платити за газ за ринковими цінами.

У змінах до бюджету на 2015 рік на ці компенсації заплановано витратити 12,5 млрд грн. Це, за словами пані Яресько, одна із найбільших витратних статей у змінах до бюджету. За словами міністра фінансів, уряд також розробив спрощену систему отримання тарифних компенсацій, яка має бути представлена наступного тижня.

І підвищення тарифів, і збільшення компенсацій погоджено із МВФ і зафіксовано у новому Меморандумі про співпрацю, який український уряд схвалив минулого тижня.

Тарифи та МВФ

Підвищення тарифів на газ та опалення вже не перший рік є однією із головних умов, які МВФ висуває для співпраці з Україною. У МВФ пояснюють це тим, що тарифи на газ для населення, нижчі за ринкові ціни, нині субсидуються із державного бюджету. Вони створюють багатомільярдний дефіцит "Нафтогазу".

Коли наприкінці квітня 2014 року Київ відновив співпрацю з МВФ за програмою stand-by, однією з умов цього стало підвищення цін на газ для населення вже з 1 травня 2014 року (з 720 до 1089 грн. за тис. кубометрів). Потім з 1 червня НКРЕ підвищило і тарифи на електрику на 10-40% залежно від обсягів споживання. З 1 липня 2014 року на 40% зросли тарифи на опалення.

Ще навесні 2014 року уряд затвердив графік підвищення тарифів та приведення їх до ринкового рівня, згідно із яким наступне підвищення цін на газ мало відбутися у травні 2015 року (на 40%), потім з 1 травня 2016 року (на 20%), і з 1 травня 2017 року (на 20%). Виглядає, що тепер цей графік буде переглянуто.

Коментуючи питання підвищення тарифів як складової домовленостей із МВФ, оглядачі звертають увагу на те, що світові ціни на газ, разом із цінами на нафту, останнім часом знижуються.

Через падіння цін на нафту у першому кварталі 2015 року ціна на російський газ для України знизилася до 329 доларів за тисячу кубів, що суттєво менше, аніж прогнозували ще наприкінці жовтня 2014 року, коли Київ та Москва за посередництва ЄС уклали так званий "зимовий пакет" угод щодо постачання російського газу впродовж опалювального сезону 2014-2015.

Після завершення зимового періоду на спотовому ринку у Європі газ може коштувати навіть менше 300 доларів за тисячу кубів, - вважає міністр енергетики Володимир Демчишин. Серед причин цього називають не тільки падіння цін на нафту, але й теплу зиму, яка дозволила не витрачати великі запаси газу у сховищах, які європейці накопичили, побоюючись нового газового конфлікту між Україною та Росією.

Очікувалося також, що разом із вимогою підвищити тарифи до ринкового рівня, якусь частину свого кредиту для України МВФ виділить саме на виплату компенсацій чи підвищення енергоефективності. Але поки що погоджена загальна сума кредиту за програмою розширеного фінансування становить 17,5 млрд дол. на чотири роки, що приблизно покриває лише сплату Києвом попередніх боргів.

Новини на цю ж тему