Агентство Moody's знизило рейтинг Росії до "сміття"

Зниження рейтингу Копирайт изображения Reuters
Image caption Прості росіяни поки не відчули наслідків зниження кредитного рейтингу РФ

Міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинг державних облігацій Росії з рівня Baa3 до Ba1 з негативним прогнозом.

У світі фінансів цей рівень відомий як "сміття". Таким чином, російські державні облігації опинилися в "сміттєвій" зоні, куди потрапляють спекулятивні папери, не варті інвестицій.

Експерти очікують падіння курсу рубля і російських біржових індексів.

Moody 's вважає, що в 2015 році російську економіку чекає глибока рецесія, а в 2016 році економічний спад продовжиться.

В заяві агентсва сказано, що причиною пониження рейтингу суверенного боргу РФ стала криза в Україні і повновлення падіння цін на нафту та курсу російського рубля.

Російський міністр фінансів Антон Сілуанов назвав пониження рейтингу політично вмотивованим.

Минулого місяця інше агентство - Standard & Poor's - також понизило рейтинг Росії до рівня "сміття".

Двічі "сміття"

Пониження рейтингу суверенних боргових зобов'язань Росії, на думку аналітиків, призведе до виходу з російського ринку цілої низки інвестиційних фондів, так як їхні внутрішні правила вимагають наявності у країни, активи якої вони купують, інвестиційних рейтингів від щонайменше двох із провідних агентств.

Агентство Moody's вважає, що в 2015 році російську економіку чекає глибока рецесія, причому економічний спад продовжиться і в 2016 році.

Серед інших причин зниження рейтингу названі передбачуване подальше ослаблення фіскальної стійкості і валютних резервів і "непрогнозована політична динаміка".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Moody's - друге з трьох найбільших агентств, що знизили кредитний рейтинг Росії до "сміттєвого" рівня

Moody's вказує на "дуже низький, але дедалі більший" ризик прийняття російською владою рішень, які поставлять під загрозу своєчасні виплати за зовнішнім боргом.

Очільник російського міністерства фінансів Антон Силуанов у відповідь на рішення агентства заявив, що при ухваленні постанови про зниження рейтингу Moody's використовувало вкрай песимістичний прогноз і керувалося політичними чинниками.

"Вважаю оцінку Moody's не просто захмарно негативною, але заснованою на вкрай песимістичному прогнозі, який не має аналогів сьогодні", - заявив Силуанов.

У прес-релізі російського мінфіну в зв'язкі зі зниженням рейтингу наголошується, що агентство не врахувало сильні сторони російської економіки і фінансової системи.

Прогноз негативний

Moody's - друге з трьох найбільших агентств, що знизили суверенний кредитний рейтинг Росії до "сміттєвого" рівня.

26 січня рейтингове агентство Standard & Poor's також знизило російський рейтинг до спекулятивного рівня "BB +" - вперше з 2005 року.

Тоді S & P заявило, що таке рішення обґрунтоване різким зниженням гнучкості грошово-кредитної політики Росії і впливом дедалі слабшої економіки країни на її фінансову систему.

Єдиним агентством, яке все ще тримає російські державні облігації в інвестиційній зоні, залишається Fitch. Однак і воно 10 січня знизило рейтинг Росії з "BBB" до "BBB-", поставивши російські папери на нижню сходинку інвестиційної привабливості перед "сміттєвою".

Прогноз усіх трьох рейтингових агентств залишається негативним, а це означає, що в будь-який момент він може бути переглянутий у бік погіршення.

Втім більшість експертів не очікують сильного ефекту від зниження рейтингу Росії до спекулятивного рівня, навіть якщо це зроблять всі три агентства.

За оцінками економістів, суверенний борг Росії не перевищує 10-12% від обсягу ВВП, а це вважається в макроекономіці прийнятним рівнем заборгованості.

Новини на цю ж тему