Рада дозволила уряду заморозити виплату зовнішніх боргів

Яценюк Копирайт изображения UNIAN
Image caption Арсеній Яценюк каже, що урядовий закон має на меті "звільнити Україну від боргового ярма".

Верховна Рада 256 голосами "за" проголосувала за закон, котрий дає Кабінетові міністрів право у разі необхідності припинити виплати власникам міжнародних боргових зобов’язань України.

Цей урядовий законопроект було внесено до парламенту у вівторок, і одразу ж прийнято в цілому.

Перед несподіваною появою законопроекту у парламенті, уряд на своєму сайті пояснив необхідність його ухвалення так:

"Для захисту інтересів українського народу, Уряд України сьогодні вносить у Верховну Раду проекти законів, що дають Уряду право призупинити виплати за деякими зовнішніми зобов'язаннями державних та гарантованого державою боргів України, що вказано у додатку до відповідної Постанови Кабміну. А у разі атаки недобросовісних кредиторів на Україну, цей мораторій захищає активи держави та державного сектору".

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який представляв документ з парламентської трибуни, заявив, що головна мета його ухвалення - "звільнення України від боргового ярма", створеного, за його словами, попереднім президентом "Януковичем та його поплічниками".

"Розділити тягар"

Ухвалений у вівторок законопроект дає право урядові у разі потреби відмовитися виплачувати низку боргових зобов’язань України, випущених у 2005-2013 роках.

Зі слів пана Яценюка випливало, що уряд планує скористатися цим правом у разі, якщо йому не вдасться домовитися з приватними кредиторами про реструктуризацію боргу.

"Ми хочемо заплатити, але на тих умовах, які пропонує український уряд і українська держава", - сказав глава уряду.

Лідер фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрій Луценко назвав надання уряду права введення мораторію на виплату зовнішніх боргів "останньою спробою допомогти уряду" у переговорах із кредиторами.

"Це дуже непростий документ, який дасть можливість домовитись з кредиторами. Або ми увійдемо у технічний дефолт. Ми це розуміємо і даємо уряду можливість вирулити з цієї ситуації", - заявив Юрій Луценко.

Пан Яценюк заявив, що з загального обсягу зобов’язань України, котрий складає близько 70 млрд доларів США, близько 40 млрд були взяті в борг протягом трьох років президентства Віктора Януковича. За його словами, на 9 млрд доларів, отриманих Києвом від західних партнерів минулого року, Україна змушена була погасити 14 млрд раніше взятих боргів.

У державному бюджеті на 2015 рік видатки на обслуговування боргу складають стільки само, скільки сукупні витрати на оборону та правоохоронну сферу, зазначив прем’єр.

"Ми не можемо продовжувати жити за формулою: брати нові кредити, щоб погашати старі кредити", – сказав Арсеній Яценюк.

"Надання такого права урядові України ніяк не впливає ані на стабільність банківської системи країни, ані на курс української гривні. Але прийняттям цього закону ми просимо наших іноземних приватних кредиторів долучитися до підтримки України та розділити з нами важкий тягар", – йдеться у оприлюдненій у вівторок на урядовому порталі заяві.

Згідно з текстом закону, уряд матиме можливість скористатися правом запровадити мораторій на виплати боргу до 1 липня 2016 року.

Готовність до дефолту

Раніше повідомлялося, що комітет приватних кредиторів України, який об’єднує власників її облігацій на суму 8,9 млрд доларів, наполягає на переговорах про реструктуризацію виключно у рамках своєї пропозиції, переданої до Міністерства фінансів у квітні цього року.

При цьому комітет відмовлявся скоротити суму основного боргу Києва.

А колишній секретар Державної казначейської служби США Ларрі Саммерс у статті для Financial Times виступив за скорочення зовнішнього боргу України, додавши, що відмова кредиторів від такого кроку буде "безвідповідальною поведінкою".

У тому ж тексті пан Саммерс зазначив, що "якщо необхідно, Україна повинна бути готовою оголосити дефолт, а міжнародна спільнота має чітко заявити, що вона продовжуватиме допомагати Києву".

Київ почав переговори про реструктуризацію зовнішніх боргів у березні цього року, одразу по тому, як отримав перший транш кредиту за програмою розширеного фінансування від МВФ. Успішне завершення переговорів із кредиторами є однією з умов отримання Україною нових кредитних порцій від МВФ. Нині у Києві працює місія фонду, аби оцінити виконання програми співпраці.

Новини на цю ж тему