Європейський центробанк обговорить, чи надавати Греції екстрену допомогу

ecb_greece Копирайт изображения AFP

У неділю Європейський центральний банк проведе засідання, присвячене ситуації у Греції.

Голова Єврогрупи Йєрун Дейссельблум заявив, що ЄЦБ має вирішити, чи надавати і далі Греції кошти, аби підтримати ліквідність грецької банківської системи та запобігти її банкрутству.

Тим часом міністр фінансів Австрії Ганс Йорг Шеллінг заявив, що вихід Греції із зони євро "виглядає практично неуникним".

Кореспондент ВВС у Афінах повідомляє, що біля банків вишукалися величезні черги, - люди намагаються зняти готівку зі своїх рахунків до того, як будуть запроваджені якісь обмеження. Останніми днями греки зняли зі своїх банківських рахунків сотні мільйонів євро.

Як припускає бізнес-редактор ВВС Роберт Пестон, у понеділок може бути оголошений банківський вихідний та повідомлено про початок обмежувальних заходів, хоча раніше влада Греції заявляла, що не схильна вдаватися до таких заходів.

Копирайт изображения AP
Image caption Парламент Греції схвалив проведення референдуму з питання ставлення до кредиторів

В ніч проти неділі парламент Греції схвалив рішення провести референдум, на якому громадяни мають відповісти, чи повинна країна погодитися на умови міжнародних кредиторів щодо виходу із боргової кризи.

За таке рішення проголосували 179 із 300 членів грецького парламенту.

Референдум має відбутися 5 липня.

Рішуче "ні"

Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас закликав громадян сказати рішуче "ні" пропозиціям кредиторів щодо скорочення бюджетних видатків, які голова грецького уряду назвав "принизливим ультиматумом".

"Для кредиторів настане день, коли вони зрозуміють, що Греція не здасться, що гра для Греції ще не завершена. Я впевнений, що грецький народ скаже рішуче "ні" ультиматуму", - заявив Алексіс Ціпрас.

Копирайт изображения BBC World Service

Наприкінці минулого тижня міжнародні кредитори та партнери Греції у єврозоні запропонували подовжити на 5 місяців термін дії програми фінансової допомоги Греції в обмін на згоду грецького уряду провести низку реформ та скоротити деякі бюджетні видатки.

У суботу, 27 червня міністри фінансів єврозони відкинули прохання Греції продовжити програму допомоги після 30 червня, коли Греція повинна виплатити МВФ 1,6 млрд євро за раніше отримані позики. Несплата боргу може потягти дефолт і можливий вихід Греції із зони євро.

Рішуче "давайте спробуємо"

Голова МВФ Крістін Лагард вже попередила Афіни, що референдум не матиме юридичної сили.

У коментарі ВВС вона пояснила, що оскільки термін програми фінансової допомоги Греції витікає до 5 липня, питання референдуму стосуватимуться "пропозицій та рішень, які вже не є чинними". Водночас вона припустила, що у разі, як під час референдуму греки скажуть "рішуче "так" тому, аби залишитися у єврозоні, то відповідь від кредиторів може бути "рішучим "давайте спробуємо".

Голова Єврогрупи Йерун Дейсселблум заявив, що питання про те, чи варто і далі надавати грецькій банківській системі додаткові кошти для підтримання ліквідності, вирішить Європейський центральний банк (ЄЦБ).

Копирайт изображения BBC World Service

Як передає з Брюсселя кореспондент ВВС News Кріс Морріс, попри те, що сподівання на врегулювання відносин Греції із її кредиторами мають залишатися до останнього, "припинення переговорів можна розглядати як поразку". Він також підкреслює, що під час переговорів обидві сторони відкрито блефували, але результат може стати поворотним моментом у історії зони євро.

Українські оглядачі вважають, що, попри різні обставини, Україна може винести важливі уроки із ситуації, що склалася між Грецією та її кредиторами.

Новини на цю ж тему