Україна залишилася без російського газу

газовий вентиль Копирайт изображения Getty

Від 1 липня "Газпром" припинив постачати газ до України через відсутність передоплати, заявив голова російської компанії Олексій Міллер.

"Україна не заплатила за постачання газу за липень. З 10 години ранку 1 липня поставки газу "Газпромом" в Україну припинені. "Газпром" не постачатиме газ в Україну ні за якою ціною без передоплати", - заявив керівник "Газпрому".

Напередодні після чергових газових переговорів між Україною та Росією за посередництва Єврокомісії, що відбулися у Відні, український "Нафтогаз" повідомив, що з 1 липня призупиняє імпорт газу з Росії до узгодження умов постачання.

Крім того, український міністр енергетики Володимир Демчишин заявив, що запропонована Москвою ціна 247,8 дол. за тисячу кубів газу не влаштовує Київ, а тому наразі Україна шукатиме інших постачальників палива.

Водночас він підкреслив, що Україна готова продовжувати переговори про умови постачання газу з Росії, які мають привести до обґрунтованої ціни на газ.

"Пропонована російською стороною формула обрахунку ціни на газ не є ані обґрунтованою, ані економічно вивіреною. Станом на зараз нам безапеляційно пропонують ціну, яка вища від ціни реверсного постачання з Європи. Ми ж прекрасно розуміємо, що російський газ на східному кордоні має бути дешевшим, адже не враховує вартість транзиту", - заявив Володимир Демчишин.

Натомість російський міністр енергетики Олександр Новак заявив, що запропонована Росією ціна на газ є цілком ринковою, знижка у 13,92% (замість 30%, що були раніше) - цілком достатньою і перегляду не підлягає. Він також пояснив, що попередня формула знижки у 100 дол. на кожній тисячі кубів за рахунок скасування експортного мита була орієнтована на високі ціни на нафту і нині не актуальна.

"Це діяло, коли ціна наближалася до 495 дол. за тисячу кубометрів", - заявив пан Новак телеканалу "Росія 24".

"Україну "не влаштовує" ціна на газ у 247 доларів, вона "наполягає" ще й на 30%-вій знижці! Відпочиньте, хлопці! Наполягати будете в іншому місці", - написав у своєму Twitter голова комітету Державної Думи з закордонних справ Олексій Пушков.

Що сталося за рік

За даними "Укртрансгазу", впродовж червня 2015 року імпорт газу з Росії скоротився на 36% порівняно з травнем цього року, тоді як імпорт газу з Європи зріс.

"У червні з Європи для потреб України надійшло 789 млн куб. м, що на 36% більше, ніж з Російської Федерації, повідомляють в "Укртрансгазі".

Найбільше блакитного палива імпортували зі Словаччини - 716 млн куб. м.

Загалом, за інформацією "Укртрансгазу", за шість місяців цього року з Європи імпортували 6,3 млрд кубів, а з Росії – 3,7 млрд кубів газу.

Рік тому, на початку червня 2014 року, Україна та Росія вели запеклі дискусії про ціну на російський газ та умови його постачання.

Остаточною пропозицією російської сторони була фіксація ціни на рівні 385 дол. за тис. кубів щонайменше на рік. Київ не погодився на таку пропозицію, вимагаючи встановити ринкову і справедливу ціну.

16 червня 2014 року "Газпром" припинив постачати газ до України, запровадивши режим передоплати за нього, а також звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг на 4,5 млрд доларів, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року.

У відповідь "Нафтогаз" подав позов проти "Газпрому" до того ж суду, вимагаючи встановити справедливу й ринкову ціну на газ, а також претендуючи на компенсацію у 6 млрд доларів, які, на думку Києва, він переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Відтоді і до кінця жовтня 2014 року через територію України йшли лише ті обсяги російського газу, що були призначені для європейських споживачів.

Після того, як за посередництва Єврокомісії було досягнуто домовленості в межах так званого "зимового пакету", постачання російського газу до України відновилося.

На початку вересня 2014 року Україна та Словаччина запустили реверсний маршрут, за яким нині Україна може отримувати до 10 млрд кубів газу з Європи на рік.

Європейський газ також надходить до України через територію Польщі та Угорщини.

Новини на цю ж тему