Спливає останній термін домовитися з Росією про борг

Копирайт изображения Getty

29 жовтня Україна востаннє запропонує Росії реструктурувати борг у три млрд доларів на умовах, погоджених раніше із іншими власниками українських євробондів.

Про це раніше заявляв прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, наголошуючи, що російські власники українських євробондів не отримають умов погашення боргу кращих за ті, на які погодилися решта кредиторів. Він також заявляв, що Київ готовий до того, що Росія звернеться до суду, коли Україна відмовиться повертати цей борг.

Зустріч із кредиторами, що має відбутися у Лондоні, запланована на 11-30 за місцевим часом.

Як пояснювала міністр фінансів Наталія Яресько, після 29 жовтня угоду про реструктуризацію боргу буде закрито, і Україна випустить нові цінні папери в обмін на ті, що підлягають реструктуризації.

Від березня цього року Київ провадив переговори із власниками єврооблігацій, випущених Україною. Ці переговори завершилися наприкінці серпня досягненням угоди із більшістю кредиторів про списання 20% боргу та відтермінування початку виплат "тіла" боргу на 4 роки, що, за словами українських урядовців, дозволить заощадити 11,5 млрд доларів, які треба було виплатити у 2015-2018 роках.

17 вересня Верховна Рада схвалила угоду щодо реструктуризації, досягнуту урядом.

Від самого початку переговорів Росія заявляла, що не погодиться на відтермінування повернення боргу Україною, і очікує, що позику буде повернуто у грудні цього року.

Україна отримала від Росії 3 млрд дол. наприкінці грудня 2013 року, в останні тижні правління президента Януковича. Цей борг оформлений у євробондах, а відтак, також мав бути включений до переговорів про реструктуризацію. Саме через це Україна вважає його комерційним боргом. Проте Росія вважає його державним боргом України.

Статус кредиту буде важливим у разі, як Україна не сплатить його вчасно, а Росія оголосить про дефолт за цим кредитом і звернеться до суду.

Політика МВФ, нині головного кредитора Україні, виключає можливість надання подальшого фінансування країні-члену, яка має заборгованість перед офіційними кредиторам.

Поки що МВФ не висловлювався щодо того, яким є статус суперечливого кредиту. Проте впродовж всього року представники МВФ на чолі із керівником фонду Крістін Лагард заявляли, що підтримують Україну у намаганнях реструктурувати зовнішні борги, і закликали Росію приєднатися до переговорів про реструктуризацію.

Як пише Wall Street Journal, нині директори фонду обговорюють можливість внесення змін у регуляції фонду, аби Україна мала можливість і далі отримувати позики фонду, навіть у разі дефолту за боргом перед Росією.

Із посиланням на власні джерела, американське ділове видання пише, що МВФ може зробити виняток із правил на випадок, коли країна-кредитор проводить недружню політику щодо позичальника.

Новини на цю ж тему