Чи знеструмить Україну відімкнення Криму?

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption Зруйновані ЛЕП можуть змусити український уряд повернутися до проблеми Криму

24 листопада ремонтна бригада "Укренерго" розпочала відновлювальні роботи на одній із чотирьох опор ЛЕП, зруйнованих 20-21 листопада. Це дозволить відновити постачання лише 220 із 1000 МВт електрики, що постачалася щодоби до Криму впродовж року.

"Сьогодні вранці бригада Херсонських магістральних мереж Південної енергосистеми ДП НЕК "Укренерго" прибула на місце пошкодження опори вказаної лінії. Наразі проводиться розчистка території, демонтаж зруйнованої опори та йде підготовка до встановлення нової опори", - йдеться у повідомленні "Укренерго".

Громадянські активісти погодилися допустити ремонтні служби, аби полагодити пошкоджені ЛЕП, якими електрика з України постачалася до Криму.

Водночас вони наполягають на своїй вимозі до влади припинити торгівлю із територією, яку у Києві вважають окупованою Росією. За словами одного із лідерів кримських татар Мустафи Джемілєва, це стосується і товарів, і постачання електрики.

Щодо першого, то це від кінця вересня де-факто здійснюють громадянські активісти на чолі із представниками кримськотатарської спільноти.

На додачу до цього 23 листопада український уряд ухвалив рішення про тимчасове припинення вантажопотоків до Криму.

Що ж до постачання електроенергії, то тут, як виглядає, наразі немає однозначної відповіді, - і через контракт, за яким здійснювалися ці поставки, і через наслідки, які може мати для України припинення поставок електрики до Криму на постачання газу, вугілля та палива для АЕС.

Загалом, як заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк під час позачергового засідання, є потреба у тому, аби подальший формат відносин із Кримом визначила Рада національної безпеки і оборони, і що саме із цією пропозицією він звернеться до президента.

Що там у ОЕС?

Майже одразу після руйнування ЛЕП у Херсонській області в "Укренерго" заявили про аварійне розвантаження двох блоків на теплових станціях - Придніпровської та Вуглегірської, а також двох АЕС - Запорізької та Південноукраїнської. Про розвантаження своїх ТЕС через відімкнення Криму заявили у і ДТЕК.

Проте, як заявив під час засідання уряду міністр енергетики Володимир Демчишин, загроза для Об'єднаної енергосистеми України існувала лише перші 15 хвилин після руйнування ЛЕП:

"Протягом перших 15 хвилин були певні загрози, і дійсно потрібно було ре-балансувати систему, оскільки це трапилося несподівано і досить великий об'єм потужності одночасно було відключено від споживачів. Але ніякої технологічної чи іншої загрози на даний момент немає".

Він також пояснив, що на момент припинення постачання електрики до Криму у часі збіглися ще кілька факторів, що створили додатковий надлишок струму у системі - нічний час і вихідні, коли рівень споживання є мінімальним, а також тепла погода.

Пізніше під час брифінгу міністр енергетики також повідомив, що мав роз'яснювальну розмову із активістами, що блокують Крим, зокрема, із лідерами кримських татар, і пояснив їм технічні аспекти подібних форс-мажорних подій. Самі кримські татари заперечують свою причетність до пошкодження ЛЕП.

Газ і вугілля в обмін на струм?

Суперечки довкола постачання електрики до Криму співпали із черговою заявою керівника російського "Газпрому" Олексія Міллєра про припинення поставок російського газу до України найближчими днями, якщо Київ не зробить передоплату за наступну партію палива:

"Навіть за таких мінімальних відборах газу Україною передплаченого газу залишилося на кілька днів. Тому, якщо не буде передоплати, постачання газу буде припинене".

Проте Київ вже певний час заявляє, що наразі не планує закуповувати російський газ понад ті 2 млрд кубів, які були оплачені після укладання "другого зимового пакету" домовленостей про постачання російського газу до України за посередництва ЄС.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після втрати частини Донбасу Україні доведеться імпортувати вугілля із ПАР або Авcтралії

Таку позицію підтвердив і міністр енергетики Володимир Демчишин. Він твердить, що принаймні до першого кварталу наступного року, коли очікується подальше зниження ціни на газ, Київ використовуватиме газ зі сховищ, можливо, закуповуватиме у Європі за реверсними маршрутами, але навряд чи купуватиме газ у Росії.

За словами українського урядовця, хоча нині у ПГС менше газу, ніж планували в уряді раніше цього року, але його більше, ніж було на той самий час рік тому. Та й тепла осінь поки що дозволяє заощаджувати.

Про те, що Україна цієї зими може обійтися без російського газу, заявив і голова "Нафтогазу" Андрій Коболев. "Диверсифікація та ринок газу реально працюють", - написав пан Коболев у своєму Facebook.

Натомість більшої гостроти набуло питання антрацитового вугілля, значна частина видобутку якого припадає на нині неконтрольовані Києвом території Донбасу, і під яке "заточені" українські ТЕС.

Саме брак цього вугілля і скандальна спроба замінити його на альтернативу із ПАР, на думку деяких оглядачів в Україні, стала однією із причин підписання суперечливого контракту на постачання електрики до Криму наприкінці минулого року.

Одразу після знеструмлення Криму російський міністр енергетики Олександр Новак заявив, що Росія може розглянути питання про припинення поставок вугілля в Україну у відповідь на енергетичну блокаду Криму:

"Може навіть у цій ситуації і потрібно прийняти аналогічне рішення про припинення поставок вугілля нашими комерційними організаціями, які постачають вугілля українським електростанціям", - заявив російський урядовець.

Український міністр енергетики поки що не має однозначної відповіді на питання, що буде, якщо Росія втілить ці погрози.

"На даний момент інформація на ринку досить змішана, і я маю додаткові перемовини із різними учасниками, бо вугілля везуть підприємства, не міністерство", - заявив Володимир Демчишин, і пояснив свою логіку: з одного боку, запаси вугілля на ТЕС хоч і є меншими, але не критично.

До того ж, очікується прибуття першої партії вугілля із ПАР.

З іншого боку, за словами пана Демчишина, українські порти поки що можуть пропустити лише третину від потреби у антрациті. Водночас міністр наводить і інший аргумент: в українській електроенергетиці відбулося "перебалансування на користь АЕС", а відтак, потреба у струмі, виробленому на дефіцитному вугіллі, зменшуватиметься.

"Дефіцит вугілля буде, але йому можна було запобігти, уклавши кілька контрактів на постачання із далекого зарубіжжя - із тих же ПАР та Австралії", - вважає директор Бюро комплексного аналізу і прогнозів Сергій Дяченко.

Експерт погоджується, що те вугілля є на 20-30% дорожчим за імпортоване із Росії, але зауважує, що із Росії Україна отримує переважно вугілля, видобуте на українській території, яку нині не контролює Київ.

"Але безпека - така річ, за яку треба платити. І ми вже мали можливість у цьому переконатися", - каже пан Дяченко.

Суперечливий контракт

На позачерговому засіданні уряду, де обговорювали припинення електропостачання до Криму, прем'єр-міністр знову згадав про контракт, за яким здійснювалося це постачання, і закликав Генпрокуратуру притягти до відповідальності людей, причетних до його підписання.

Копирайт изображения www.kmu.gov.ua
Image caption Володимир Демчишин каже, що він не підписував сумнівного контракту з Кримом

"Нагадаю, що мною як прем'єром було призначене службове розслідування про підписання сумнозвісного контракту на постачання електроенергії до АРК. За його результатами було встановлено, що контракт містив норму про постачання електроенергії не до Автономної республіки Крим, Україна, а до якогось незрозумілого "Кримського федерального округу", - заявив прем'єр, додавши, що результати цього розслідування передані до Генпрокуратури.

Міністр енергетики Володимир Демчишин відкидає припущення, що ці заяви прем'єра стосуються його, оскільки він цей контракт "не підписував". Урядовець також наполягає на тому, що в остаточному варіанті контракту вже не згадувалося про "Кримський федеральний округ".

Контракт так і не було офіційно оприлюднено, хоча в інтернеті були поширені його тексти, а головні оцінки лунали переважно від російських коментаторів.

У кожному разі, його термін витікає 31 грудня цього року. Що буде далі? Ще 13 листопада, коли Україна припинила імпортувати електрику з Росії, український міністр енергетики заявляв, що постачання струму в Крим варто продовжити.

Тепер урядовець твердить, що остаточне рішення - за урядом та РНБО:

"Минулого року було таке рішення прийнято - ми його виконували. Це політичне рішення, звичайно. Я переконаний, що найближчим часом будуть проведені засідання РНБО, уряду з цього приводу, будуть прийняті рішення, і ми будемо їх виконувати".

"За" і "проти"

Пан Демчишин каже, що при розгляді цього питання представлятиме урядові "усі "за" та "проти".

З суто комерційної точки зору контракт був непоганим, і приніс близько 300 млн дол. доходу, - каже міністр. Він також вважає, що треба враховувати, що постачання електрики завжди тісно пов'язане із гуманітарними питаннями, і це, у свою чергу, зачіпає питання повернення Криму. Але і аргументи ініціаторів блокади Криму також є зрозумілими.

З іншого боку, розуміючи, що "зараз мова не йде про комерцію", міністр енергетики закликає враховувати і суто прагматичні розрахунки.

"Ми розуміємо, що є питання вугілля, ядерного палива, дизельного палива, того самого газу, бо Україна не є енергетично незалежною державою. І тому за таких умов про будь-які кроки треба говорити дуже виважено і усвідомлювати всі "за" і "проти", - каже міністр енергетики.

Чи зможе за цей час Росія забезпечити Крим електрикою, як на це сподівається влада півострова?

"Чомусь навіть за СРСР це не було зроблено", - міркує вголос Володимир Демчишин.

До радянських часів апелює і Сергій Дяченко. Крім суто технічних складностей, пов'язаних із особливостями Керченської протоки, через яку російські енергетики хочуть тягти струм до Криму, цей проект не дасть можливості закрити усі потреби півострова, який на 70% залежить від зовнішнього струму, каже експерт.

"Постала та проблема, яка була завжди. Однією з причин приєднання Криму до України за часів СРСР, коли вчинили з міркувань економічної доцільності, було питання забезпечення. Тепер знову постала ця проблема - економічно Крим невіддільний від України, і це зараз продемонстровано".

Новини на цю ж тему