Україна не купує газ у Росії, яка його не постачає

Копирайт изображения AP

Російський "Газпром" заявив, що призупинив постачання газу до України. Водночас у Києві кажуть, що просто припинили його купувати, адже у цьому наразі немає потреби.

Український уряд доручив НАК "Нафтогаз" зупинити придбання російського газу, - заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк під час засідання уряду.

"Вони переплутали: це не вони нам не постачають газ, це ми у них не купуємо газ", - заявив український прем'єр, пояснивши це рішення уряду тим, що "цінові пропозиції, які надійшли від наших європейських партнерів, є набагато кращими, ніж пропозиції від східного сусіда".

Пан Яценюк також нагадав, що Україна скоротила споживання газу на 20% завдяки реформуванню енергетичного сектору.

Практично одночасно із цим "Нафтогаз" повідомив, що поки що планує приймати російський газ лише для транзиту його до Європи, хоча не відмовляється купувати його надалі у випадку необхідності. Про це йдеться у заяві прес-служби української компанії.

"Відповідно до поточних угод з Газпромом, компанія планує надалі контрактувати російський газ в міру необхідності, залежно від рівня споживання в Україні та з урахуванням пропозицій на європейському ринку. До цього часу Нафтогаз буде приймати російський газ лише для транспортування в Європу", - йдеться у повідомленні компанії.

Керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв зазначив, що Україна до цього безперебійно постачала російський газ через свою територію до Європи, не залежно від того, чи отримувала його від Росії для своїх потреб, чи ні, як це було, наприклад, влітку і на початку осені цього року.

Копирайт изображения AFP
Image caption У "Нафтогазі" кажуть, що перебоїв із постачанням газу в Європу не буде

Раніше у середу керівник російського "Газпрому" Олексій Міллєр заявив, що компанія припиняє постачання газу до України через те, що не отримала нової передоплати.

Він також наголосив, що це створює загрози нормальному транзиту газу до Європи.

"Відмова від закупівлі російського газу створює серйозні ризики для надійного транзиту газу до Європи через територію України та газозабезпечення українських споживачів цієї зими", - цитує керівника "Газпрому" РИА "Новости".

Проте у ЄС кажуть, що наразі не мають приводів для хвилювання щодо транзиту російського газу територією України.

"На цей момент у нас немає особливого занепокоєння щодо постачання газу з Росії в Україну. Постачання газу в ЄС відбувається у нормальному режимі", - заявила на брифінгу речниця Єврокомісії Анна-Каіса Ітконен.

Вона також додала, що нині в українських підземних сховищах накопичено близько 16,5 млрд кубів газу, що відповідає запасам минулого року на цю дату.

"Тому на сьогодні Україна використовує власний газ та газ зі Словаччини, а погода дозволяє споживати менше, ніж зазвичай", - додала речниця Єврокомісії.

Київ вже впродовж певного часу заявляє, що наразі не планує закуповувати російський газ понад ті два млрд кубів, які були оплачені після укладання "другого зимового пакету" домовленостей про постачання російського газу до України за посередництва ЄС.

Таку позицію 23 листопада підтвердив і міністр енергетики України Володимир Демчишин. Він твердить, що принаймні до першого кварталу наступного року, коли очікується подальше зниження ціни на газ, Київ використовуватиме газ зі сховищ, можливо, закуповуватиме у Європі за реверсними маршрутами, але навряд чи купуватиме у Росії.

Про те, що Україна цієї зими може обійтися без російського газу, 24 листопада заявив і голова "Нафтогазу" Андрій Коболев. "Диверсифікація та ринок газу реально працюють", - написав пан Коболев у своєму Facebook.

Чергова україно-російська газова суперечка розпочалася одразу по тому, як через руйнування ЛЕП було припинено постачання електроенергії до Криму з території материкової України.

Новини на цю ж тему