Відставка Абромавичуса: не ділом, а словом?

Копирайт изображения UNIAN

Міністр економіки Айварас Абромавичус подав у відставку, назвавши головними причинами такого рішення потужний спротив реформам, нав'язування "сумнівних" кадрових призначень, а також спробу "встановити контроль над грошовими потоками" державних підприємств, які курує його відомство.

"Я не хочу їздити в Давос, зустрічатися з іноземними інвесторами і партнерами та розповідати їм про наші успіхи, у той час як за моєю спиною вирішуються якісь питання в інтересах окремих людей", - заявив міністр економіки, і уточнив: "Ці окремі люди мають імена. І одне ім'я я все-таки хочу назвати. Це Ігор Кононенко".

За словами Айвараса Абромавичуса, цей депутат від БПП, власне, тієї політичної сили, за квотою якої і працює нинішній міністр економіки, неодноразово намагався впливати на кадрові призначення, які залежать від міністерства, але, заявив пан Абромавичус, "кульмінацією цього кадрового свавілля і прагнення повністю підпорядкувати собі потоки стало бажання мати "власного" замміністра в Мінекономіки, який відповідав би за "Нафтогаз" та інші державні підприємства".

Міністр економіки також пояснив, що останнім часом його посада "різко зросла в ціні", оскільки у підпорядкування відомства від міністерства енергетики перейшов державний газовий монополіст "Нафтогаз", і, крім того, мінекономіки стало реально впливати на призначення керівництва інших провідних державних компаній.

Заява про відставку міністра економіки також пролунала напередодні чергових спроб уряду провести масштабну приватизацію. Власне, і сама заява пролунала під час прес-конференції, що мала бути присвячена "Пріоритетам приватизації та реформі державних підприємств у 2016 році".

Хворі і здорові

Ігор Кононенко, перший заступник голови франції "Блок Петра Порошенка", вважає, що "обвинувачення Айвараса Абромавичуса, які пролунали перед звітом Уряду, можуть свідчити про небажання дати вичерпний звіт за особисту роботу на посаді Міністра протягом півтора року". Про це йдеться у коментарі депутата, розміщеному на сайті "БПП-Соліраність".

"Можливо деякі міністри таким чином намагаються перекласти з хворої голови на здорову відповідальність за особисту роботу і роботу їх команди на народних депутатів", - цитує слова депутата партійний сайт.

Водночас Ігор Кононенко також згадав, що у мінекономіки були й певні досягнення:

"В першу чергу, були запроваджені прозорі закупівлі, подані в парламент законопроекти із серії Doing business, але були і проблеми та питання, які не вирішуються. Є декілька випадків, пов’язаних з непризначенням керівників державних підприємств".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Заявляючи про відставку, міністр економіки звинуватив у корупції депутата від політичної сили, що делегувала його в уряд - "Блоку Петра Порошенка"

У коментарі агенції "Інтерфакс-Україна" Ігор Кононенко також заперечив звинувачення у лобіюванні на будь-які посади, однак сказав, що навряд чи подаватиме до суду на міністра.

Ігор Кононенко також повідомив, що фракція БПП розглядає можливість запровадження в уряді посади віце-прем'єра - міністра економіки, на яку можуть запропонувати кандидатуру нинішнього першого заступника голови Адміністрації президента Віталія Ковальчука.

Не перша відставка

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, відкриваючи засідання уряду, назвав "постійний тиск" на окремих міністрів та на уряд загалом - "брудною політичною реальністю". Він також заявив, що розуміє позицію тих міністрів, що вже під політичним тиском подали у відставку, але вважає правильнішим продовжувати боротьбу:

"Я ціную позицію тих хлопців, які під політичним тиском були змушені написати заяви про відставки. Але я переконаний, що ми пройшли надто багато. І в цій ситуації відставка - це тікати з поля бою, а тут треба далі боротися".

Прем'єр також нагадав, що відставка приймається виключно Верховною Радою України.

Впродовж останнього часу заяви про відставки подали ще два міністри. У грудні про відставку заявив міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, але зареєстрована у парламенті постанова про його відставку депутати ще не розглядали.

Минулого тижня про відставку заявив і міністр аграрної політики Олексій Павленко. Проте він пояснив цей крок рішенням фракції "Самопоміч", яка й делегувала його до уряду. Сама ж фракція вирішила відкликати міністра не через претензії до його роботи, а через наміри домагатися формування нового уряду, який би працював за новою коаліційною угодою.

Сам Арсеній Яценюк також заявляв про відставку у липні 2014 року, пояснюючи це небажанням Верховної Ради ухвалити низку законів, що стосувалися реформування газотранспортної системи та змін до бюджету. Але депутати її не схвалили.

Айварас Абромавичус також не перший міністр економіки, який хоче звільнитися через спротив реформам і кадровий тиск на нього. У серпні 2014 року заяву про відставку подав тодішній міністр економіки Павло Шеремета, який пояснив своє рішення "неможливістю працювати з учорашніми людьми". Рада схвалила цю відставку із другої спроби через тиждень після самої заяви.

Реакція ззовні

Водночас чи не вперше заяву про відставку міністра прокоментували дипломати. Після заяви Айвараса Абромавичуса, посли низки західних країн оприлюднили спільну заяву на його підтримку, і висловили стурбованість:

"Ми глибоко розчаровані відставкою міністра економічного розвитку і торгівлі пана Айвараса Абромавичуса, який досяг справжніх результатів у проведенні реформ в Україні", - йдеться у заяві, підписаній послами Канади, Великої Британії, США, ЄС, Литви, Італії, Німеччини, Франції, Норвегії, Швеції і Швейцарії.

Дипломати також закликали українське керівництво відкинути "дріб’язкові розбіжності" і залишити у минулому "корисливі інтереси, що гальмували розвиток країни протягом десятиліть".

"Пішов думати"

Під вечір президент Петро Порошенко у Twitter повідомив, що "зустрівся і поговорив з Айварасом Абромавичусом". Президент нагадав, що міністр економіки працює в уряді саме за його запрошенням. Президент, як і прем'єр, порадив міністрові залишитися і далі працювати над реформами:

"Айварас підтвердив, що протягом всього часу роботи в Уряді мав повну мою підтримку його реформаторських ініціатив, як безпосередньо, так і через Нацраду реформ. З мого боку, таке сприяння гарантоване й надалі. Вважаю, що Айварас має залишатися міністром і продовжувати реформи. Він пішов думати", - написав президент за результатами зустрічі.

Президент також вважає, що "все, що сьогодні озвучив Айварас Абромавичус, має розслідувати Національне антикорупційне бюро".

Досягнення?

Айварас Абромавичус каже, що його команді у міністерстві економіки вдалося стабілізувати макроекономічну ситуацію та створити передумови для відновлення економічного зростання, а також здійснити низку реформ:

"Є системна реформа держзакупівель, яка на пілотному етапі зекономила 500 мільйонів гривень, а з цього року може економити 50 мільярдів щорічно. Реформа держпідприємств, де ми перекриваємо кисень злодюгам усіх розмірів за рахунок підвищення прозорості, стандартів управління та професійного менеджменту, і котра вже принесла свої плоди – збитки держпідприємств знизились на 100 мільярдів гривень, порівняно з 2014 роком. У процесі – дерегуляція".

Проте економічні оглядачі дещо стримано коментують саме економічні досягнення міністерства, і зауважують, що у заяві міністра економіки більше політики.

"Зі сторони виглядає так, що багато говорилося про реформи. І, якщо в цілому оцінювати роботу уряду, то було більше сказано, ніж зроблено. Але саме до міністерства економіки відносно менше запитань і зауважень, ніж до інших. Було зроблено чимало, але цього недостатньо. Утім, принаймні запрацювала система ProZorro (система державних закупівель. - Ред), було розроблено чимало нормативних актів в сфері дерегуляції, технічних стандартів. Тобто, не можна сказати, що нічого не зроблено, але очікували більшого", - каже старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Поворозник.

Водночас економіст зауважує, що "досить жорстко відреагували посли іноземних держав, - тих, які надають Україні технічну і фінансову допомогу". А це, каже Василь Поворозник, теоретично "може вплинути на те, як вони надають цю допомогу", особливо з огляду на очікування чергового траншу від МВФ, а також на настрої іноземних інвесторів щодо України:

"Пан Абромавичус багато їздив, багато спілкувався із ними однією мовою, він інвестиційний банкір, і міг знайти спільну мову із потенційними інвесторами, і для них це (заява про відставку. - Ред.) є певним лакмусовим папірцем".

Натомість екс-міністр економіки Володимир Лановий взагалі вважає, що нинішній міністр економіки не дуже відповідав своїй посаді і радше був схожий "на консультанта":

"Людина просто була не готова до такої посади. Мінекономіки - це провідне міністерство, бо воно має формувати загальну стратегію, формує структурні зрушення, рух капіталу. А що ж це за міністр економіки, який півтора роки розповідає нам про дерегуляцію, розуміючи під цим досить обмежений сектор загальних справ?"

Пан Лановий також досить критично оцінює і плани мінекономіки щодо створення державних холдингів, які, на думку економіста, були б новими "конструкціями для корупції", замість того, щоб стимулювати розвиток малого та середнього підприємництва.

Загалом, чим би не завершилася історія із відставкою міністра економіки, вона показала, що "система не готова до реформ, і опір системи дуже потужний", - вважає Василь Поворозник. Він також не виключає, що у найближчому майбутньому Айварас Абромавичус буде давати більше приводів для коментарів політологів, ніж економістів.

Новини на цю ж тему