Абромавичус: успіх Україні може принести технократичний уряд

Абромавичус Копирайт изображения UNIAN

Для успішних і швидких реформ в Україні має відбутися серйозні зміни у владі, сформований новий уряд із міністрів-технократів, переглянуті принципи співпраці уряду, парламенту і президентської адміністрації - заявив в інтерв'ю ВВС Україна Айварас Абромавичус, який подав у відставку з посади міністра економіки два дні тому.

ВВС Україна: На даний момент Ви не змінили свого рішення про відставку? Ви ідете?

Айварас Абромавичус: Я подав мою заяву про відставку, і я не планую працювати у цьому уряді.

ВВС Україна: Чи є якісь обставини, за яких Ви могли б змінити своє рішення? Може, президент може щось сказати чи зробити?

А.А.: Вчора, як Ви знаєте, прем’єр зібрав усіх урядовців, і була ідея обговорити певний список вимог для самого уряду, парламенту, президентської адміністрації, і наполягати на певних кроках, які мають бути втілені якомога швидше. І, після такого "холодного душу", є реальна можливість зафіксувати ці речі на папері, домовитися і рухатися далі. Але ми не можемо приховувати існуючі проблеми, ховати їх під килимом і йти далі, прикидаючись, що нічого не сталося.

Отже, цей список обговорили: починаючи від прозорості, того, як ми працюємо, врегулювання конфліктів інтересів між бізнесом і політиками, членами парламенту та урядом, тим, як чітко розділити владу президентської адміністрації і уряду. Врешті обговорили і можливість того, що пан Кононенко має піти з політики, а цю можливість варто використати для серйозного перезавантаження влади, включно із зміною Генерального прокурора, якого і в суспільстві, і в бізнес-спільноті вважають неефективним.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Айварас Абромавичус вважає, що наступним прем'єром могла би бути нинішній міністр фінансів Наталія Яресько

Думаю, всі погоджуються, що має бути технократичний уряд, який може принести Україні успіх та прогрес. І ми також обговорили, яким може бути цей уряд. Одна з ідей – це те, що наступний уряд має бути абсолютно технократичним задля більшого успіху та швидшого прогресу. І я би пропонував, аби наступним прем’єром була Наталія Яресько, нинішній міністр фінансів. Вона має отримати повну свободу дій, carte blanche на призначення міністрів за своїм бажанням, без жодних політичних чи фінансових впливів або зв’язків.

От така була дискусія, і пару міністрів навіть відкликали свої заяви про відставку, твердячи, що вірять у те, що цей список вимог до уряду, парламенту і президентської адміністрації буде сформульований і почне діяти.

Я не бачив цього списку і не вірю без якихось гарантій, що все це буде реалізовано. Тому я не змінюю своє рішення. Але я дійсно вірю, що ми за два кроки від великого перелому – провалу або прориву. І цей "холодний душ" можна використати для того, аби піти вперед, робити реформи і досягти прогресу. Але ми маємо вивчити урок і зробити великі, великі виправлення, бо проблеми є дуже, дуже глибокими. Всі про них говорили, а я лише заявив публічно.

ВВС Україна: Ігоря Кононенка, ім’я якого Ви назвали, подаючи у відставку, вважають близьким соратником і навіть другом президента. Чи покладаєте Ви якусь частину провини за всю цю ситуацію довкола Вашої особи, в уряді, в країні на президента?

А.А.: Україна має сумну славу країни, де немає чіткої межі між бізнесом і політикою. Але після "Революції Гідності" очікували, що це має змінитися. На жаль, попри значний прогрес у держзакупівлях та дерегуляції, реформі енергетичного і банківського сектора, ми і надалі зіштовхуємося із тим, що бізнес-інтереси і надалі прагнуть впливати на політику. І я хотів би, щоб була можливість зруйнувати це і відмовитися від цієї практики, вийти на інший рівень відкритості, прозорості, і робити речі зовсім по-іншому.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Міністр економіки вважає, що в Україні немає чіткої межі між бізнесом і політикою

ВВС Україна: Але чи вважаєте Ви, що президент нічого не знає про той тиск, який Ви згадували у своїй заяві про відставку, про нав’язування кадрових призначень, не тільки в уряд, але й на інші посади?

А.А.: Знову ж таки, деякі з цих речей є традиційними для української політики. І це стало дуже неприємним сюрпризом для більшості міністрів-технократів, які прийшли в уряд. Нам вдавалося "відбити" ці пропозиції, доки наприкінці минулого року "Нафтогаз" не перейшов у підпорядкування від міністерства енергетики до міністерства економіки. Тоді намагання нав’язати наближених осіб у моє міністерство посилилися. І це було вже занадто.

ВВС Україна: Ви назвете інші імена, крім Кононенко?

А.А.: Я вже раніше називав низку імен, наприклад, говорячи про державні підприємства. Думаю, багато з цих імен ми ще почуємо. Медіа є абсолютно відкритими щодо цього. І дуже сумно, що впродовж останнього року і попередніх років було зроблено небагато, аби притягти цих осіб до відповідальності. Думаю, люди знають про це, і можливо, надалі до цього ставитимуться по-іншому, ніж раніше.

Що зроблено?

ВВС Україна: Ігор Кононенко, його політичні соратники кажуть, що Ви оголосили про відставку, аби уникнути відповідальності за те, що досягнення Вашого відомства не такі вже й великі. Ваша реакція?

А.А.: Досягнення міністерства дійсно дуже широко зараз обговорюються. Я вважаю, що і міністерство, і уряд загалом зробили достатньо багато. Але ми хотіли би зробити набагато більше. Деякі речі тільки на півшляху.

Що стосується конкретно міністерства: велика реструктуризація, мінус 50% співробітників, як і обіцяли, всі нові люди, там 80% керівників не працювали на державній службі до Майдану, із іншим мисленням, іншими цінностями. Бо не можуть старі кадри проводити нові реформи.

Держзакупівлі: тільки на одному проекті, що стосувався 2% усіх держзакупівель, зекономили близько 500 млн грн. минулого року. У підсумки, під кінець цього року це буде найбільш сучасна і "просунута" система державних закупівель у Європі. Річна економія – 50 млрд грн.

Що стосується антикорупційних дій. Одразу, як став на чолі аукціонного комітету з продажів "Укрнафти", скасували 15% олігархічного дисконту і зекономили 2,4 млрд грн.

Дерегуляція: понад 100 різних бар’єрів скасовані.

Покращили імідж країни за кордоном шляхом захисту українських виробників від Єгипту до США, від Європи до Китаю.

Можна продовжувати цей перелік, але якщо є якісь колишні міністри економіки, які зі своїми командами зробили більше, можна порівняти і побачити.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Спочатку - стабілізація

ВВС Україна: Але не тільки від політиків, але й від економістів лунають думки, що суспільство так і не отримало від мінекономіки відповіді на головне питання: як "запустити" економіку, як відновити зростання?

А.А.: Першочергове і головне завдання для мінекономіки і уряду загалом була макроекономічна стабілізація минулого року. І я вважаю, що це завдання виконано, - головним чином, міністерством фінансів та НБУ, а також нами. Тільки коли економіка стабілізувалася і у четвертому кварталі почала потроху відновлюватися, можна було потроху планувати якесь зростання.

З цього моменту ми починаємо знімати обмеження. Обіцяли зняти тимчасове імпортне мито – зняли. Обіцяли знати обмеження із валюти і виведенню капіталу – очікується, що впродовж 2016 це зроблять.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У червні 2015 прем'єр разом із міністрами економіки та фінансів і головою ДФС представляли реформу податкового відомства

Ми стежимо за тим, на що скаржиться бізнес: суди, прокуратура, ДФС, корупція, - це і є головні речі, із якими треба боротися. Тому ми очікували, що у 2016 році візьмемося за боротьбу і інвестиційний клімат буде покращуватися.

Ставили також достатньо високі цілі щодо залучення іноземних інвестицій. Очікували залучити близько 5 млрд дол. прямих інвестицій і як мінімум три міжнародні компанії із відомими іменами для роботи в Україні.

ВВС Україна: За два дні після Вашої відставки ми почули різку заяву від послів, голова МВФ Крістін Лагард, єврокомісар Мальстрьом висловили своє занепокоєння, українські євробонди падають. Чи думали Ви про такі наслідки, коли оголошували про відставку? Що буде із наступним траншем МВФ і кредитами від інших міжнародних позичальників? Що, як наслідки Вашої відставки будуть серйознішими, ніж Ви очікували?

А.А.: Реакція всередині і ззовні переважно позитивна. Маю на увазі, щодо мене, моєї команди, інших технократів. Тож давайте використаємо цю нагоду, щоб перетрусити систему і принести позитивні зміни в країну, зробити глибинні виправлення, яких потребує країна.

Але так, ми на дуже важливому перехресті, і є потреба у дуже серйозних рішеннях. Я залишаюся оптимістом, я і надалі вірю, що є шанс змінити цю країну.

Назад, у бізнес?

ВВС Україна: Щодо Ваших планів: вже є інформація, що Вас викликають на бесіду до Національного антикорупційного бюро. Є інші повідомлення, що у Вас, начебто, є якісь політичні плани у проекті Саакашвілі. Або, може, Ви збираєтеся у новий уряд на чолі із Наталією Яресько?

А.А.: На даний момент я просто хочу взяти паузу і обміркувати свої подальші кроки. У понеділок я дійсно несу документи до Національного антикорупційного бюро, хай вони відкривають і ведуть розслідування.

ВВС Україна: А щодо Саакашвілі і політичних планів?

А.А.: Саакашвілі я призначив головою Ради з реформування державних підприємств ще до його призначення губернатором Одеської області. Тому із Саакашвілі у мене достатньо тісні стосунки, ми разом боремося із корупцією на державних підприємствах.

Про мою відставку багато хто знав за півтора дні до того, як я зробив заяву. Хто хотів – подзвонив, попросив зустрітися, розповісти про свої плани, не входячи в деталі моєї доповіді і заяв. Тому зустрівся із послами, бізнес-асоціаціями, і з Саакашвілі. У підсумку отримав від усіх підтримку, розуміння рішення.

На даний момент у мене немає якихось політичних планів. Я лише один останній рік зі свого життя у політиці. До цього 19 років я займався бізнесом, і думаю, все ж таки, що піду таки у тому напрямку.

Новини на цю ж тему