"Патова ситуація": як в Україні розслідувати офшори?

  • <a href=http://www.bbc.com/ukrainian/topics/anastasiya_zanuda><b><u>Анастасія Зануда</u></b></a>
  • ВВС Україна
Журналісти твердять, що із мільйонів документів щодо клієнтів Mossack Fonseca деякі стосуються офшорних справ двох десятків українців чи громадян інших країн, які мають зв'язки з Україною

Автор фото, epa

Підпис до фото,

Журналісти твердять, що із мільйонів документів щодо клієнтів Mossack Fonseca деякі стосуються офшорних справ двох десятків українців чи громадян інших країн, які мають зв'язки з Україною

Оприлюднені журналістами документи, що свідчать про масштабне використання офшорних рахунків, вже взяли до уваги правоохоронні та фіскальні органи різних країн. Проте в Україні "панамагейт" навряд чи матиме якісь серйозні наслідки для тих, чиї імена згадуються у файлах Mossack Fonseca.

Українські податківці перевірять інформацію, викладену у цих документах, зокрема, щодо topcat2 президента Порошенка до компанії із іноземною юрисдикцією, а також дані щодо інших українців із документів Fonceca. Так заявив керівник Державної фіскальної служби Роман Насіров. Водночас він звернув увагу, що діяльність легалізованих офшорів є цілком законною.

"Доручив департаменту по роботі із фізособами провести перевірку всіх фактів на наявність порушень", - сказав він.

Напередодні Національне антикорупційне бюро topcat2, що не має повноважень розпочинати розслідування щодо можливих офшорних активів президента, але вивчить інформацію щодо інших осіб, згаданих у "панамських документах".

У Генпрокуратурі заявили, що "вивчивши інформацію ЗМІ про нібито незаконну діяльність президента, органи прокуратури не побачили складу злочину". Там також порадили у подальшому звертатися до парламенту, оскільки саме депутати мають повноваження вивчати подібну інформацію.

Сам Петро Порошенко заявив, що вважає себе першою посадовою особою в Україні, "яка серйозно ставиться до декларування своїх статків, сплати податків і питання конфлікту інтересів, які вирішую в рамках українського законодавства та міжнародного приватного права". Він також вчергове наголосив, що "ставши президентом, відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим та юридичним компаніям".

Згодом юридична фірма, що представляє інтереси Петра Порошенка, оприлюднила заяву, у якій пояснила, що "створення компаній в іноземній юрисдикції було єдиним можливим шляхом для передачі активів в управління авторитетній міжнародній трастовій структурі", що "компанії в іноземних юрисдикціях необхідні та використовуються саме для передачі їх у blind trust (довірчу власність)", що ці компанії не здійснювали жодних фінансових операцій, а "відтак будь-які твердження про ухилення від сплати податків є безпідставними".

Там також запевнили, що після передачі активу у довірчу власність отримувачем виплат буде не офшорна, а українська юридична особа.

"Тому всі податки сплачуватимуться в Україні, прибутки відповідно до законодавства і банківського регулювання залишатимуться в Україні", - йшлося у заяві юридичних представників президента.

Всі ці події розгортаються під час оприлюднення декларацій про статки урядовців та державних службовців, а також їхніх найближчих родичів.

Свою декларацію президент Петро Порошенко підписав 30 березня. Її оприлюднили на офіційному президентському сайті. Проте в ній немає згадки про активи, інформація щодо яких міститься у документах Mossack Fonseca.

"Патова ситуація"

Саме це може бути єдиним приводом закидати якісь претензії президентові з огляду на оприлюднену журналістами інформацію, вважає Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції, експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ.

А загалом, каже експерт, інформацію, що оприлюднена журналістами, поки що в Україні немає кому розслідувати.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Із інформацією про можливу наявність офшорних рахунків у чинного українського президента, фактично, нема куди піти, - вважає Віталій Шабунін

ВВС Україна: Оприлюднено великий масив інформації, журналісти намагаються робити якісь висновки, але це не є їхньою функцією - робити якісь висновки із юридичними наслідками. Чи може якась державна, правоохоронна структура взяти ці матеріали до роботи, як ми це вже бачимо в інших країна?

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Віталій Шабунін: Залежно від того, про кого іде мова. Якщо ми говоримо про президента, то ситуація є патовою. Тому що Антикорупційне бюро не може (взятися за це. - Ред.) по підслідності. Пряма норма в законі забороняє їм брати до слідства справи проти діючого президента. І тут варто зауважити, що коли законопроект заходив до Адміністрації президента, то там ця норма - про можливість розслідування проти чинного президента - була. Викинули її саме в Адміністрації президента.

Теоретично такі справи може розслідувати Державне бюро розслідувань. Але поки воно не створене, ця функція залишається за Генеральною прокуратурою, два генпрокурори якої - ставленики президента. Провалили всі кримінальні провадження по старій владі. Вони точно не будуть розслідувати офшори президента - на 100%. І вчора вони про це офіційно заявили.

ВВС Україна: А щодо інших фігурантів "панамських документів"?

В.Ш.: Щодо інших, то по Гонтаревій (голова НБУ. - Ред.) - це підслідність Антикорупційного бюро. По Труханову (мер Одеси. - Ред.) - теж. Тут ще треба розуміти підслідність злочинів. Про підробний паспорт - це не компетенція АКБ, проте там є ознаки інших злочинів, підслідних АКБ. (Мер Одеси Геннадій Труханов через свою прес-службу заперечив інформацію, що він є громадянином РФ. - Ред.)

ВВС Україна: Вже відомо, що в Австралії, Польщі, Франції оприлюднену інформацію вивчатимуть податківці. Що в Україні у цьому плані можна очікувати?

В.Ш.: По тому, що є стосовно президента, фіскали мали б пройтися лише по декларації в частині можливого подання неправдивих відомостей або невказання прав на ту офшорну компанію. Це точно не кримінальний злочин. Це є максимум "адмінка" (адміністративне правопорушення. - Ред.). Але знову ж таки, я нагадаю, що у нас керівник фіскальної служби Насіров заходив у парламент за списком БПП, очолював профільний комітет парламенту за квотою БПП. Чи буде він розслідувати офшори президента? Я великий скептик.

ВВС Україна: Адвокати президента кажуть, що ці офшорні компанії не здійснювали фінансової діяльності, а відтак, немає і предмету розгляду для фіскалів у вигляді податків?

В.Ш.: Я погоджуюся із ними, якщо ми говоримо про частину щодо господарської діяльності. Угоди (про продаж активів. - Ред.) не було, тому щось пред'являти щодо несплати податків чи чогось іншого зараз немає сенсу. Але я кажу не про господарську діяльність, а про те, що в декларації не вказано цієї офшорної компанії. Це може бути адміністративним порушенням, яке можуть зафіксувати або фіскали, або Національна поліція.

Декларації є, системи немає

ВВС Україна: Щодо цих декларацій - ми стежили за тим, як важко все це проходило у парламенті, власне, кількамісячна епопея була, багато зусиль на це покладено, щоб оприлюднення цих декларацій було обов'язковим. Оприлюднили. За кілька днів з'являються питання щодо правдивості даних, які там подані. І виявляється, що перевірити це немає кому. В чому був тоді сенс домагатися оприлюднення декларацій?

В.Ш.: Система, за яку ми боролися - topcat2, - ще не вступила в силу. Вона "запуститься" після рішення Національної агенції з питань запобігання корупції про запуск системи. Таке рішення, швидше за все, буде наприкінці весни. Тобто все, що відбувається зараз, це є ще один доказ недієздатності чинної системи, яку ми вже де-юре змінили. Єдине, що нова система ще не почала функціонувати. І не почала, зокрема, через те, що спочатку народні депутати "вбили" її у бюджеті, а потім затягли її запуск.

Якби йшлося про нову форму декларацій, ми би точно знали, хто їх має перевірити: це була б Національна агенція з питань запобігання корупції. І ми точно знали б, що робити із цими неправдивими даними.