Чи дасть МВФ Києву у липні новий транш?

Копирайт изображения Getty

Міжнародний валютний фонд може виділити Україні в липні третій транш розміром 1,7 млрд доларів. Про це у четвер у Вашингтоні повідомив керівник Департаменту зовнішніх зв'язків Фонду Джеррі Райс.

"Що стосується суми, наскільки мені відомо, це буде один транш, не об'єднання (Двох переказів. - Ред.). Я думаю, сума траншу становитиме 1,7 млрд доларів, але мені необхідно уточнити цю цифру", - відзначив пан Райс.

18 травня місія МВФ завершила роботу у Києві. Місія на рівні експертів оцінила виконання програми кредитування України. Однак, за результатами роботи місії спершу зазначалося, що чи виділяти Києву наступну порцію кредиту, -директори фонду ухвалюватимуть лише у липні.

Про це йшлося наприкінці традиційно стислої заяви голови місії по завершенні її роботи. Рон ван Руден заявив, що під час роботи місії було досягнуто "згоди на рівні експертів із представниками органів влади стосовно заходів, які є необхідними для завершення другого перегляду в рамках програми розширеного фінансування". Серед досягнень України згадується "прогноз у відновленні економічної стабільності" у надзвичайно складних умовах. Серед наступних завдань - "неухильне виконання структурних і інституційних реформ", а також рішучість у боротьбі із корупцією.

Один транш чи таки три?

У Національному банку заявили, що теоретично до кінця року Київ може отримати не один, а навіть три транші від МВФ.

"Програма на зараз базується на показниках на кінець березня. Рішення щодо наступного траншу буде прийматися в липні. По ідеї, десь у вересні буде перегляд за липневим показниками. А рішення з кінця вересня має прийматися десь у грудні. За стандартною програмою МВФ це означає, що, крім цього перегляду, має бути ще два перегляди", - заявив заступник голови Національного банку України Дмитро Сологуб.

Втім, і минулого року у НБУ розраховували на зростання валютних резервів країни за рахунок нових траншів від МВФ, які так і не надійшли. На початку 2016 року голова НБУ Валерія Гонтарева визнала, що через затримку із отриманням траншів МВФ, у 2015 році НБУ не вдалося досягти ані "амбітної" мети - валютних резервів у 18 млрд дол., ані навіть "цілком реалістичної" - валютних резервів у 15 млрд дол.

Цього року варто розраховувати щонайбільше на один транш - вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко:

"Шанси на отримання третього траншу є достатньо високими. Більше питань у мене виникає до наступних траншів. Бо навіть якщо ми отримаємо цей (липневий. - ред.) транш, а далі будемо грати у традиційну гру, що ми наче щось робимо, а насправді не робимо нічого, то цей липневий транш буде останнім".

Експерт також вважає, що перенесення термінів засідання ради директорів МВФ із червня, як очікувалося раніше, на липень, є ще одним свідченням, що у фонді ретельно стежитимуть, аби Україна не тільки озвучувала обіцянки, але й виконувала їх.

Водночас, старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь не вбачає чогось надзвичайного у перенесенні термінів. Пан Жолудь нагадує, що у випадку із третім траншем, вони змінюються вже не вперше. Востаннє його дуже очікували у лютому цього року. Експерт також не виключає можливості поєднання кількох траншів у один, як це було на початку програми.

"Зараз тут більш важливо, як буде змінено ту угоду, яку ми мали з МВФ, бо надходять нові дані, змінюється ситуація. Швидше за все, це будуть питання фінансування дефіциту бюджету і того, що робити з економікою у найближчі роки, аби у 2019 році, коли мають відновитися платежі за євробондами, які ми реструктурували минулого року, ми могли нормально виплачувати", - каже Олександр Жолудь.

Жити "по кишені"

Перелік структурних та інституційних реформ, які Україні радить МВФ, а Україна зобов'язується виконати, залишається переважно незмінним. Головна їхня мета - досягти бездефіцитного бюджету. Або, якщо зовсім спрощено, - жити по кишені. Раніше головну роль у досягненні цього завдання відігравало питання підвищення тарифів на комунальні послуги і виведення їх на ринковий рівень, адже державні дотації низьких цін на комірне сягали десятків мільярдів гривень і лягали важким тягарем на бюджет.

Перед приїздом нової місії, уряд вирішив із перевиконанням плану підвищити ціни на газ до 100% відповідності ринковому рівню. Відтак, тепер формально питання тарифів можна вважати знятим із порядку денного.

Проте, різні ЗМІ із посиланням на витоки із кулуарів переговорів називають інші можливі теми обговорення з МВФ. Наприклад, йдеться про продовження пенсійної реформи - із підготовкою до другого рівня, коли пенсії формуватимуться не лише за чинною солідарною системою, але й певна частина нарахувань йтиме на індивідуальні рахунки.

Утім, в країні, де довіра населення до державних інституцій та банків є вкрай низькою, важко уявити, кому б українці довірили зберігати свої пенсійні гроші, - каже Олег Устенко. Відтак, всі розмови про пенсійну реформу знову можуть завершитися простим підняттям пенсійного віку. Адже так можна швидко скоротити дефіцит Пенсійного фонду. Хоча проблеми його наповнення - не вирішить, зазначає експерт.

Іще одним джерелом поповнення бюджету, а відтак, і скорочення його дефіциту, може бути приватизація. Вона також вкладаються у вимоги структурних реформ.

"Суттєве зростання" замість підйому

Водночас, Олександр Жолудь звертає увагу на інше побажання фонду - перетворити стабілізацію і підйом економіки на "суттєве зростання".

"Поки що за перший квартал, згідно із оцінкою Держстату, зростання становить 0,1% до першого кварталу минулого року. Очікується, що до кінця року темпи зростання можуть бути дещо більшими. Але питання в тому, що нам треба зростати досить високими темпами, якщо ми хочемо мати рівень життя хоча б такий, як він був до початку кризи", - каже експерт, і додає, що відповідь на питання, як це зробити є чи не найважчою.

Перший транш за програмою розширеного фінансування (EFF) Україна отримала у березні 2015 року. Це 5 млрд дол. із загальної суми у понад 17 млрд дол., які Україна може отримати за програмою EFF впродовж чотирьох років. Другий транш - 1,7 млрд дол. - надійшов у серпні 2015. Після цього Київ та МВФ проводили кілька раундів консультацій, які так і не вилилися у чергову порцію позики.

До кредитів МВФ також прив'язана й інша міжнародна фінансова допомога, зокрема, і від Світового банку, ЄБРР, ЄС та кредитні гарантії від США. Загалом, позитивне рішення Ради директорів МВФ дало б можливість Києву отримати до кінця цього року близько 5 млрд дол. від інших кредиторів.

Новини на цю ж тему