Чи витримають пенсії зниження податків?

Копирайт изображения AFP
Image caption Зараз на 12 млн пенсіонерів припадає лише 10 млн офіційно працюючих. І ця пропорція лише погіршуватиметься у найближчі роки

Майже півроку тому при ухваленні бюджету уряд пішов на ризикований крок: в рамках змін до Податкового кодексу погодив кардинальне зниження розміру ЄСВ, аби заохотити бізнес виводити зарплати із "конвертів".

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) - головне джерело поповнення Пенсійного фонду. Якщо надходження від ЄСВ зменшуються, то заміщувати дефіцит фонду може лише держава за рахунок бюджетних коштів.

Чи можна казати, що цифри підтверджують правильність рішення уряду про зниження ставки ЄСВ?

"Ситуація складна", - каже у відповідь на запитання ВВС Україна голова Державної фіскальної служби Роман Насіров. Він пояснює, з одного боку, пропорційно до ставки податку надходження зросли, а відтак, говорити про відсутність ефекту детінізації не можна.

З іншого боку, абсолютна цифра надходжень є меншою, ніж торік:

"Жовтень-листопад (минулого року. - Ред.) збирали десь 15 млрд грн. єдиних соціальних внесків, які фактично йшли до Пенсійного фонду. Після того, як ставку було знижено майже у два рази - із 41% до 22% - починаючи із січня цього року ми виходимо на 10,5-11 млрд грн. Тобто пропорційно до ставки ми збираємо більше, але для Пенсійного фонду важлива абсолютна цифра".

Питання пошуку джерел покриття дефіциту Пенсійного фонду обговорювалися і під час роботи у Києві останньої місії МВФ.

Це, а також заяви нового міністра соціальної політики Андрія Реви сприяли відновленню уваги до теми зниження ЄСВ та проблем із Пенсійним фондом.

Він повідомив, що через зниження ЄСВ фонд зіштовхнувся із великим дефіцитом, який порівняно із минулим роком зріс на 65 млрд грн. Цього року він має скласти 145 млрд грн. При тому, що власними коштами фонд забезпечений лише на 112 млрд грн.

"Минуло 5 місяців, і я хочу доповісти, що дефіцит Пенсійного фонду у минулому році налічував 80 млрд грн, а сьогодні становить 145 млрд грн. Тобто ми взяли 65 млрд грн і віддали великому бізнесу, сподіваючись, що йому стане соромно і він поверне ці кошти через підвищення заробітних плат і сплати внесків Пенсійного фонду. Цього не сталося", - заявив Андрій Рева у програмі "Свобода слова".

Він додав, що "ми сьогодні опинилися у ситуації, коли фактично назріває катастрофа із пенсійними виплатами, а саме - із дефіцитом Пенсійного фонду".

Водночас, запевнив міністр, "це не означає, що пенсії не виплачуватимуться".

Хто і як рахує

Представники держорганів роблять дещо різні наголоси щодо статистики, пов'язаної із зниженням ЄСВ і Пенсійним фондом.

Ще у лютому цього року експерти МВФ попереджали, що українському урядові варто замислитися над додатковими компенсаторами зниження ЄСВ.

Тоді ж у МВФ підрахували, що через зниження ставки український бюджет може втратити до 4,5% ВВП.

Наприкінці першого кварталу Роман Насіров заявляв, що про перші результати від зниження ЄСВ можна буде говорити лише після завершення півріччя. А загалом про реальні результати від зниження ЄСВ - лише за підсумками року.

Він запевняв, що джерела покриття дефіциту від зниження ЄСВ були передбачені у бюджеті, що "із тим темпом зборів, яким ми рухаємося, можна сказати, що держава може комфортно покривати всі зобов'язання щодо соціальних виплат".

У ДФС звертали увагу, що при зменшенні ставки майже удвічі, надходження зменшилися лише на 25%, якщо порівнювати із відповідним періодом минулого року. Натомість при збільшення ставки податку на доходи фізичних осіб на 3% надходження цього податку у І кв. 2016 року склали 28,7млрд грн., або на 40% більше за відповідні показники 2015 року.

Аналогічні дані, але у травні у Мінсоцполітики коментували вже в іншій тональності: "Зниження єдиного соціального внеску (ЄСВ) 2016 року майже удвічі до 22% протягом перший п'яти місяців призвело до зростання фонду оплати праці лише на 9%, що не дозволяє перекрити зниження надходжень Пенсійного фонду".

Що можна зробити?

Звідки ж брати кошти для покриття дефіциту Пенсійного фонду?

В інтерв'ю "Українській правді" Андрій Рева розповів, що варіант скасування зниження ЄСВ не розглядається. Мовляв, "хто тоді до нас буде серйозно ставитися?" Натомість, за його словами, не варто відмовлятися від розгляду варіанту підвищення пенсійного віку для покриття дефіциту.

Але найголовніше, за словами пана Реви, урядові варто попрацювати над тим, аби збільшити кількість платників ЄСВ. Адже нині, за даними Мінсоцполітики, кількість платників ЄСВ становить лише близько 10 млн при загальній кількості найнятих працівників 16 млн осіб.

На це вказує і голова ДФС Роман Насіров. Він каже, що для виведення зарплат із "тіні" (а відтак, і для збільшення надходжень від ЄСВ) вже цього року варто вдатися до низки кроків:

"В Україні офіційно працюючих цього року 10,5 млн людей. 45% із них працює на мінімальній зарплаті. Ми вважаємо, що це не відповідає дійсності", - каже пан Нарсіров.

Він додає, що свої пропозиції, як подолати цю проблему ДФС вже подало міністерству фінансів і розраховує, що вони будуть ухвалені ще у цьому, а не у наступному році. При цьому, каже Роман Насіров, перекрити "дірку" у Пенсійному фонді за рахунок інших податків "на жаль, неможливо".

Міністр фінансів Олександр Данилюк в інтерв'ю РБК-Україна назвав зниження ЄСВ лише частиною реформи. Він закликав збільшити ККД від цього кроку уряду:

"Була проведена важлива складова реформи (зниження ставки ЄСВ. - Ред.) і вона вже дає результати. Але мені здається, що ми ще недостатньо використовували цей інструмент".

Свої коментарі з цих питань зробив і віце-прем'єр з питань соціальної політики Павло Розенко, який запевнив, що уряд не має намірів переглядати рішення про зниження ЄСВ до 22% і повертатися до більших нарахувань:

"Держава свідомо пішла на зниження ЄСВ, зробивши крок на зустріч бізнесу. З одного боку, так, це крок є непростим для Пенсійного фонду, але завдяки зменшенню податкового навантаження ми розраховуємо і на детінізацію бізнесу, і на створення нових робочих місць, і на збільшення зарплат у легальному секторі економіки", - заявив пан Розенко, наголошуючи, що це є принциповою позицією уряду.

Павло Розенко запевнив, що уряд "не вноситиме жодних ініціатив щодо підвищення пенсійного віку в Україні". За його словами, питання підвищення пенсійного віку "знято з порядку денного".

Поки що ж, за даними Світового банку, витрати на пенсії в Україні дорівнюють 13,4% ВВП і становлять 31% від усіх бюджетних витрат. Це цифри за підсумками 2015 року.

Цього року, вважають експерти банку, на виплату пенсій також піде щонайменше третина державних видатків. При цьому більшість українських пенсіонерів отримують мінімальні пенсії, що не перевищують 2 долари на день за поточним курсом.

Новини на цю ж тему