Нові тарифи, борги і субсидії

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Комунальні послуги дорожчають, але їхня якість не покращується

Ранок суботи. У столичному багатоквартирному будинку від ночі немає холодної води. Диспетчерські служби кажуть: потрібно зварювання труб, а це потребує часу. Усі плани вихідного дня скасовуються, і субота минає в намаганнях рідше користуватися "зручностями" і покупкою питної води.

Скоро за цей сервіс у Києві треба буде платити більше, - як повідомив генеральний директор "Київводоканалу" Дмитро Новицький, незабаром тарифи на постачання холодної води зростуть із 10,24 грн до 13,43 грн за кубометр.

Хто кого змусив?

"Підвищення (тарифів на постачання холодної води. - Ред.) вимушене і залежить тільки від одного - вартості електрики, яка за останні півтора роки зросла у п'ять разів. А на вересень і березень заплановано чергові етапи зростання (тарифів на електроенергію. - Ред.)", - пояснює керівник "Київводоканалу".

Вартість електроенергії у структурі тарифу на постачання холодної води становить 35%.

Коли саме зростуть тарифи на холодну воду поки що невідомо, бо їх ще має затвердити Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

Ще наприкінці квітня уряд вирішив запровадити єдині ціни на газ, жорстко прив'язавши їх до цін на імпортне паливо.

У зв'язку з цим з 1 липня гаряча вода суттєво подорожчає - на 75-90% залежно від постачальника. Рішення про це на основі нової ціни на газ вже ухвалене НКРЕКП.

Зокрема, у Києві тариф на постачання гарячої води зросте майже удвічі - із нинішніх 37-41 грн до 63-78 грн за кубометр. У Львові тарифи зростуть до 70-80 грн за кубометр, у Одесі - до 67,9 до 72,28 грн за кубометр.

Хто кому винен?

Тим часом підприємства енергетики повідомляють про нагромадження боргів.

2 червня Державна виконавча служба навіть заарештувала рахунки "Київенерго" через штрафні санкції "Нафтогазу".

Згідно із повідомленням "Київенерго", сума нарахованих "Нафтогазом" штрафів - 1,5 млрд грн. Проте щодо 1,2 млрд грн. із цієї суми тривають судові суперечки.

"Київенерго" визнає за собою борг перед "Нафтогазом" у 600 млн грн, але нагадує, що кінцеві споживачі заборгували компанії близько 5 млрд грн.

Серед головних причин своєї заборгованості "Київенерго" називає несвоєчасну компенсацію різниці у тарифах (газ подорожчав із 1 травня, а гаряча вода - лише з 1 липня), затримки із фінансуванням з бюджету пільг та субсидій, а також борги споживачів.

Загалом, виставлені "Нафтогазом" штрафи до енергетичних компаній становлять близько 10 млрд грн.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Постачальники палива і послуг звинувачують один одного у складній ситуації в сфері комунальних послуг

Водночас у "Нафтогазі" заявили, що компанії-боржники "не лише не оплатили значний обсяг використаного газу, але й не забезпечили належного стану теплових мереж".

У "Нафтогазі" також закликали підприємства ТКЕ оприлюднити інформацію про свої доходи і видатки за 2011 рік, коли згідно із рішенням Верховної Ради їм списали заборгованість на 4,7 млрд грн, а ще майже мільярд - реструктуризували.

"Ми закликаємо виробників тепла розповісти, на що вони витрачали гроші споживачів з 2011 року і чому вони знову нагромадили такий борг за газ, - закликали у "Нафтогазі". - Якщо замовчувати цю ситуацію і переводити борги тепловиків на "Нафтогаз", у нас не буде коштів на закупівлю газу, а у споживачів - гідної якості обслуговування".

"Нафтогаз" також повідомляє, що серед 1370 виробників тепла, які купують газ у компанії, майже 900 не мають заборгованості за газ, або вона не перевищує 20 тис. грн. При цьому за інформацією "Нафтогазу", "Київенерго" - на третьому місці серед найбільших боржників, і на 1 червня поточного року має борг у 0,8 млрд грн.

Згідно із даними Державної служби статистики, заборгованість населення за компослуги у квітні порівняно із березнем цього року зросла на 9,1 млрд грн, і загалом становила 13,4 млрд грн. При цьому за опалення українці заборгували 6,3 млрд грн, за електрику - 2,8 млрд грн.

Водночас загалом за квітень українці сплатили 5,9 млрд грн за комунальні послуги, що становило майже 150% від нарахованих у платіжках сум, - тобто, споживачі не тільки платять за поточні послуги, але й розраховуються за борги.

Крім того, від початку року споживачі уклали понад 12 тисяч договорів про реструктуризацію заборгованості на понад 52 млн грн.

Допомога на субсидії

На тому, що після вирівнювання ціни на газ для населення, суттєво зростуть і інші комунальні тарифи, експерти попереджали одразу після того, як уряд ухвалив це рішення. Власне, і в уряді визнавали, що на виплату субсидій будуть потрібні додаткові кошти.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption З одного боку, українці вчасно розраховуються за комунальні послуги і навіть повертають деякі борги, з іншого - накопичують нові

На покриття цих витрат, очевидно, підуть кошти від отриманих Україною нових кредитних гарантій США на 1 млрд дол. Угоду про це підписали у Києві 3 червня міністр фінансів України Олександр Данилюк та виконувач обов'язків директора Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні Джоел Сандефур.

Утім, вже зрозуміло, що додаткові кошти на виплату комунальних субсидій будуть потрібні не тільки до кінця цього року, але і наступного. Скільки саме може стати відомо із бюджетної резолюції, яку, як обіцяв міністр фінансів Олександр Данилюк, уряд подасть на розгляд парламенту 8 червня.

Разом із тим оглядачі не виключають, що уряд може переглянути і правила розрахунку субсидії, - наприклад, почати враховувати у доходах потенційних отримувачів наявність депозитів, володіння корпоративними правами чи нерухомістю.

Новини на цю ж тему