Рада дозволила ЖЕКам утримувати будинки до створення ОСББ

Копирайт изображения UNIAN

У вівторок 259 депутатів проголосували за зміни до закону Про особливості права власності у багатоквартирному будинку. Він дозволяє ЖЕКам обслуговувати багатоповерхівки до завершення конкурсів "управителів" або ж до часу, коли створять ОСББ.

Автори кажуть, що це дасть змогу уникнути "вакууму" в обслуговуванні будинків на час реформи ЖКГ.

Сам закон, що набув чинності 1 липня 2015 року, передбачає, що від 1 липня цього року має відбутися перехід від послуги утримання до управління будинками.

При цьому допоки співвласники будинку не створять об'єднання, послуги з утримання здійснюватиме управитель, якого призначатиме після конкурсу місцева влада.

Проте, як вважають автори закону, ця процедура може тривати 3-6 місяців. А за цей час будинком має хтось управляти. Відтак, на їхню думку, існувала загроза, що в управлінні будинками від 1 липня міг утворитися "вакуум".

Тепер на час, поки мешканці визначатимуться, послуги "продовжують надавати у багатоквартирних будинках виконавці, які надавали їх до початку конкурсу", тобто ЖЕКи.

"Зміст закону в тому, щоб не переносити жодним чином реформу, а на період конкурсу, щоб не виникло хаосу в будинках, щоб сміття вчасно вивозили, дозволити продовжити роботу ЖЕКам", - пояснила один із авторів законопроекту, заступник голови комітету з будівництва і ЖКГ Альона Бабак.

Крім того, підкреслила депутат, зміни дозволяють співвласникам багатоповерхівок достроково розірвати договір із призначеним на конкурсі управителем у будь-який момент, якщо вони визначаться із формою управління:

"Якщо буде прийнято рішення співвласниками про створення ОСББ або вони виберуть свого управителя, люди зможуть розірвати в будь-який момент договір з управителем, якого їм призначать за конкурсом, тільки 2 місяці потрібно на інформування управителя".

Для тих, хто живе у кооперативних будинках, витрати на їх утримання здійснюватиметься так само, як і зараз, допоки мешканці не вирішать створити ОСБ чи визначаться із формою управління.

Віце-прем'єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко вважає, що ухвалене парламентом рішення дасть змогу врегулювати питання з утриманням багатоквартирних будинків на час, поки будуть відбуватися конкурси на призначення управителів:

"Закон забезпечить безперервність процесу управління та обслуговування багатоквартирних будинків, доки мешканці не визначаться з новим управителем. Важливо те, що мешканці отримали право у будь-який момент розірвати договір і обрати більш ефективного управителя", - цитує урядовця прес-служба Мінрегіонбуду.

У "Батьківщині" кажуть про "шок"

Водночас Юлія Тимошенко, лідерка "Батьківщини", фракція якої не дала жодного голосу "за" законопроект, заявила, що від 1 липня "шок по квартплаті" буде таким самим, яким нині є "тарифний шок".

Вона нагадала, що "Батьківщина" була і проти самого закону, до якого тепер внесено зміни:

"Тепер на людей будуть у повному обсязі лягати всі складові квартплати, які потрібні для капітального та поточного ремонту будинку, під’їздів, комунікацій, дахів та всіх інженерних мереж на 500 метрів навколо будинку – все це пропонують оплачувати за рахунок квартплати", – пояснила вона.

"Після першого липня буде друге"

За словами директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Дмитра Корчака, саме ухвалені зміни дозволяють мешканцям розірвати договір з компанією з управління будинками, яку буде призначено місцевою владою на конкурсній основі після 1 липня 2016 року, якщо мешканців не влаштує ціна або якість послуг:

"Створюйте об'єднання співвласників і розривайте той договір з керуючою компанією, яка до вас прийшла, або обирайте іншого управителя, а для того, щоб вибрати, - потрібно об'єднатися", - заявив представник Мінрегіонбуду.

Загалом, за словами пан Корчака, довкола того, що відбуватиметься із багатоквартирними будинками після 1 липня, існує багато непорозумінь.

Насправді ж тоді має набути чинності законодавча норма, згідно із якою мешканці цих будинків мають визначитися, хто управлятиме їхнім спільним майном - фізична особа-підприємець, ОСББ чи управитель, яким може виявитися і старий ЖЕК.

"Люди можуть об'єднатися у своєму будинку, створити ОСББ і самостійно визначитися, хто саме надаватиме їм послуги з управління. Це, відповідно, може бути й той самий ЖЕК, який їх обслуговував роками. Після першого липня буде друге, і життя на цьому не закінчується, - заявив представник Мінрегіонбуду. - Якщо до 1 липня люди не визначаться з процедурою управління, не оберуть управителя для свого будинку, то на державному рівні – рівні місцевого самоврядування – їм буде призначена через тендер керуюча компанія - управитель".

Нині в Україні є близько 220 тисяч багатоквартирних будинків, і лише 15 тисяч із них мають об'єднання співвласників чи житлово-комунальні кооперативи.