ЄБА: в іноземних інвесторів з'явився обережний оптимізм

Копирайт изображения AFP

Настрої іноземних інвесторів щодо бізнес-клімату в Україні дещо покращилися. Такими є результати опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією серед керівників компаній-членів організації.

У січні-червні цього року Індекс інвестиційної привабливості, який ЄБА розраховує на основі опитування, зріс до 2,88 балів. Це на 0,3 більше, ніж півроку тому. Крім того, це найвищий бал за останні чотири роки.

Головними позитивними чинниками, що вплинули на покращення індексу, стали очікування на наступні півроку.

При цьому опитування показало: з одного боку, 91% опитаних не помітили реформи судової системи і незадоволені боротьбою із корупцією, 78% керівників незадоволені інвестиційним кліматом, але з іншого боку, частка тих, хто вважає, що в Україні не відбувається позитивних змін, зменшилася з 60% до 50%, а 42% очікують покращення інвестиційного клімату вже до кінця цього року.

Загалом, від часу, коли ЄБА розпочала подібні опитування у 2008 році, найвищого рівня (3,4 бали) індекс сягав наприкінці 2010 року.

Мажорні ноти

"У всіх є хоч і невелика, але нота оптимізму", - заявив Кшиштоф Сідлецькі, президент ЄБА і голова представництва Astellas Pharma Europe B.V.

Він вважає, що і в українському уряді, і в бізнес-середовищі недостатньо уваги приділяють двом обставинам, які потенційно є важливими позитивними чинниками - запровадження режиму вільної торгівлі із ЄС та те, що Україна перебуває на шляху проекту "Шовковий шлях", яким активно опікується Китай.

Переважна більшість опитаних керівників іноземних компаній, що працюють в Україні, серед позитивних досягнень згадують стабілізацію національної валюти.

За словами Ансгара Борнеманна, генерального директора Nestle в Україні, для інвесторів це важливо з точки зору передбачуваності власного бізнесу і настроїв споживачів.

"З'явилися перші хороші ознаки того, що країна йде у правильному напрямку", - каже пан Борнеманн.

Про стабілізацію у банківському і фінансовому секторі говорить і Володимир Лавренчук, голова правління Raiffeisen Bank Aval. За його словами, "великі ефективні дії по стабілізації фінансового сектору", що відбувалися впродовж останнього року, дають підстави говорити про оздоровлення банківської системи:

"Ми це бачимо і змінюємо нашу тактику (у кредитуванні. - Ред.) від дуже-дуже обережної до обережно-проактивної".

Водночас пан Лавренчук додав, що Raiffeisen Bank Aval "не кредитуватиме економіку, яка виводить свої прибутки в офшори", а прагне надавати позики клієнтам, "які сповідують прозорий бізнес".

Рівні правила: традиційно проблемні

Разом із тим, як твердить Томаш Фіала, генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital, для інвесторів так само важлива і можливість захисту своїх інвестицій, а у напрямку боротьби із корупцією, реформою судової системи і прокуратури, загалом, в галузі верховенства права бізнес не бачить особливих змін на краще:

"На жаль, коли приходять до влади, їх тягне до того, аби використовувати органи (правосуддя. - Ред.) на свою користь, замість того, аби встановити рівні правила для всіх".

Насправді, як каже Тимур Бондарев, керуючий партнер Arzinger в Україні, багато проблем, які озвучують інвестори, взагалі б не існували чи могли б легко вирішуватися, якби в Україні нормально працювала система правосуддя.

"Як тільки ми почнемо бачити реальні зміни у судовій системі, все решта почне змінюватися дуже швидко", - каже юрист і додає, що у цьому контексті для бізнес-спільноти буде дуже цікаво побачити, що відбуватиметься із схваленою парламентом реформою правосуддя.

При загалом позитивному враженні від ухвалених законопроектів у фахівців є серйозні зауваження до певних деталей, а також побоювання щодо того, як будуть впроваджуватися нові норми.

За словами пана Бондарева, навіть те, як ухвалювалися ці законодавчі зміни, хто за них голосував, породжує і певні побоювання, чи не були ці зміни ухвалені "для замилювання очей" міжнародних кредиторів, передусім МВФ.

Саме відновлення співпраці з МВФпредставники іноземних компаній називають першим необхідним сигналом для бізнесу щодо ефективності діяльності президента і нового уряду у найближчій перспективі.

При цьому, як нагадують інвестори, до парламентських канікул і засідання Ради директорів фонду, яка вирішуватиме долю наступного траншу, Київ має ухвалити 15 законів, із яких нині ухвалено лише третину.

Новини на цю ж тему