Чи вдарить "брекзит" по гаманцю пересічних британців?

Копирайт изображения AFP

Кореспондент ВВС з питань приватних фінансів Брайан Мілліган аналізує, як відіб'ється рішення британців про вихід із ЄС на їхніх гаманцях, заощадженням, іпотеці і навіть вже звичних відпустках "на континенті".

Якщо ви хочете знати, що станеться у Британії, коли вона вийде з Європейського Союзу, можете запитати в ескімоса. У певному сенсі я кажу це серйозно.

Гренландія - єдина країна, яка колись вийшла із ЄС, або, точніше, Європейського Економічного співтовариства, у 1985 році.

Жителі Гренландії, включно з ескімосами, здається, непогано почуваються після виходу, але єдиною статтею їхнього експорту є риба.

Тож чи можуть жителі Британії очікувати таких само переваг від виходу із ЄС, або ж фінанси пересічних британців приречені на "вічну мерзлоту"?

Що буде з фунтом?

Копирайт изображения Getty
Image caption Із послабленням фунта імпортні товари стануть дорожчими для британців

Для багатьох гравців ринку найбільш яскравим показником є курс фунта стерлінгів. Більшість із них очікують, що фунт зазнає серйозного удару у середньостроковій перспективі. Курс фунта різко впав, щойно стала відомо, що Британія має вийти із ЄС. Падіння становило 10% - до найнижчого рівня від 1985 року.

Швидше за все, це означає, що:

  • імпортні товари та послуги подорожчають для британців,
  • відтак, і інфляція буде вищою,
  • товари, які Британія продає в інші країни, стануть дешевшими для тих, хто їх купує.

Що, у свою чергу, це означає для домогосподарств?

Іпотека

Аби боротися із зайвим інфляційним тиском, Банк Англії може підвищити облікову ставку. Це зробить іпотеку та інші кредити більш дорогими для позичальників. Міністерство фінансів передбачає, що вартість запозичень може зрости на 0,7-1,1% річних (додатково до того, що вже є), а прем'єр-міністр твердить, що в середньому іпотечні платежі можуть зрости на 1 тис. фунтів на рік.

Оскільки іпотека подорожчає, зросте і вартість оренди житла.

Але з іншого боку, якщо британська економіка зазнає серйозного шоку, щоби підтримати економіку, Банк Англії може навпаки знизити облікову ставку. У цьому разі вартість кредитів може навіть знизитися, або ж кредитні ставки залишаться на нинішньому рівні.

Ціни на житло

Копирайт изображения Getty
Image caption Після виходу із ЄС іпотека в Британії може подорожчати, а ціни на житло - зменшаться

Міжнародний валютний фонд попереджав, що у разі "брекзиту" у Британії може відбутися різке падіння цін на нерухомість. При цьому вартість іпотеки може зрости.

Міністерство фінансів заявляло, що впродовж наступних двох років ціни на нерухомість можуть зменшитися на 10-18% у порівнянні із тим, якими вони могли б бути, якби Британія вирішила не виходити із ЄС. Це хороша новина для тих, хто купуватиме своє перше житло, і не дуже хороша для тих, хто вже є власником нерухомості.

Національна асоціація ріелтерів вважає, що ціни на житло у Лондоні можуть зазнати найбільших змін, коли середнє зменшення ціни становитиме 7,5 тис фунтів впродовж наступних трьох років. В інших регіонах Британії втрати у ціні можуть становити становити до 2,3 тис. фунтів. Але оскільки загалом очікувалося зростання цін на нерухомість, то кінцевий ефект полягатиме у повільнішому зростанні цін, аніж у їх справжньому падінні.

І, знову ж таки, якщо Банк Англії вирішить зменшити облікову ставку, усі ці прогнози можуть виявитися хибними.

Зарплати

Кілька експертів прогнозували, що економічний шок від виходу Британії з ЄС призведе до зростання рівня безробіття. Це зніме тиск підвищення зарплат. Міністерство фінансів передбачає, що на піку впливу це може означати зменшення доходів на 2,8%-4%, що означатиме падіння середньої зарплати приблизно на 780 фунтів на рік.

Але не варто забувати, що Британія залишатиметься членом ЄС ще, принаймні два роки, а передбачення на такий тривалий строк, навіть за звичайних умов, є вкрай важким.

Податки

Копирайт изображения Getty
Image caption Менші зарплати і більші податки - такими можуть бути наслідки рішення британців про вихід із ЄС

За тиждень до референдуму Джордж Осборн попередив, що вихід із ЄС може обернутися підвищенням податків. Він говорив про збільшення на два пенси на додачу до 20 пенсів звичайних податків у фунті і на 3 пенси із нинішніх 40 що стосується підвищених ставок податків. Він також заявляв, що податок на спадок може зрости на 5 пенсів на додачу до нинішніх 40.

Проте це суперечитиме обіцянкам консерваторів під час останніх виборів, а відтак, досить важко здійснити у політичному сенсі.

Впродовж кампанії прибічники виходу також заявляли, що 5% ПДВ, який сплачується на продаж пального згідно із вимогою ЄС, буле скасовано. Але наразі не зрозуміло як і коли це може відбутися.

Інвестиції і заощадження

Будь-яке підвищення кредитних ставок буде гарною новиною для тих, хто заощаджує.

Проте під час підготовки до референдуму Міністерство фінансів заявляло, що акції британських компаній будуть менш привабливими для іноземних інвесторів у разі виходу із ЄС, а відтак, зменшиться їхня вартість.

На довшу перспективу прогнозувати важко. Ціни на акції зазвичай зростають при зростанні прибутків. Великі експортери можуть виграти від падіння фунта, тобто вартість їхніх акцій може зрости, тоді як імпортерів очікує зменшення прибутків.

Відпочинок і подорожі

Копирайт изображения AFP
Image caption Британці вже звикли до відпочинку "на континенті"

Падіння фунта зробить відпочинок у Європі дорожчим, оскільки британцям доведеться платити більше за готелі у євро.

Девід Камерон заявляв, що через девальвацію фунта відпочинок на чотирьох на вісім днів стане приблизно на 230 фунтів дорожчим.

Проте вартість авіаквитків залежатиме від політики окремих компаній, і того, чи розраховують вони базову ціну у фунтах чи євро.

Як Easyjet, так і Ryanair вже заявили, що квитки подорожчають через обмежувальні авіаційні правила. Проте у British Airways казали, що вихід із ЄС не відіб'ється на їхньому бізнесі.

Мобільні телефони

Вартість користування мобільним телефоном у Європі для британців також може зрости.

І BT, і Vodafone заявили, що правила ЄС щодо роумінгу більше не застосовуватимуться.

Але в реальності це залежатиме від того, чи погодиться майбутній британський уряд застосовувати обмеження на тарифи, що діють у ЄС, чи ні.

Оскільки ці обмеження регулюються не директивами ЄС, а підзаконними регуляціями, Британія цілком може інтегрувати їх у своє законодавство.

Новини на цю ж тему