Що зробив "брекзит" з економікою?

Копирайт изображения Getty

Твердження: збитки, яких завдав "брекзит" економіці, вже набагато перевищили відрахування Британії до бюджету ЄС.

Перевірка на реальність: вплив на економіку і державні фінанси, вже, безперечно є, але наразі у нас немає фактичних даних, які б це підтверджували. Індикативна вартість позик для уряду взагалі впала.

Міністр фінансів Джордж Осборн каже, що компанії вже почали скорочувати інвестиції - одразу по тому, як стали відомі результати голосування щодо виходу країни із ЄС.

Можливо, він правий, але і щодо цього ми поки що не бачили статистичних даних.

Проте соціальні медіа переповнені повідомленнями про те, що обсяги втрат вже набагато перевищують суми щорічних відрахувань Британії до бюджету ЄС.

Під час кампанії з підготовки до референдуму озвучувалися розрахунки, що у разі, як національний дохід зростатиме лише на 0,5% повільніше, ніж якби Британія залишалася б у ЄС, це повністю нівелює ефект від того, що Британія вже не повинна нічого відраховувати у бюджет ЄС.

Це хороше і просте порівняння, оскільки воно дає можливість зрозуміти, скільки уряд втрачає і скільки отримує.

Щодо цього певний час ми також не матимемо достовірних цифр. Дані щодо зростання економіки у другому кварталі - від березня до червня - стануть відомі 27 липня. Проте референдум було проведено вже наприкінці другого кварталу, - надто пізно, аби його результати відчутно вплинули на статистику. Хоча сама непевність, яка тривала до референдуму, очевидно, таки відіб'ється на показниках.

Відтак, ми навряд чи отримаємо якісь надійні дані щодо ВВП до часу, коли буде оприлюднено економічні показники за липень, - зокрема, у звітах щодо купівельної активності, а також у щомісячному звіті Національного інституту економічних і соціальних досліджень.

Отже, що можна сказати про те, що нам достеменно відомо на даний момент?

Кредитні рейтинги

Рейтингові агенції Fitch і S&P дійсно понизили кредитні рейтинги Британії. Це означає, що вони вважають, що кредитувати британський уряд зараз є менш безпечним, ніж тиждень тому.

Можна було б очікувати, що це означає, що уряд муситиме платити більше за позики. У Рахунковій палаті (Офісі з бюджетної відповідальності) кажуть, що один додатковий процентний пункт у вартості урядових запозичень коштуватиме бюджету додаткові 8 млрд фунтів у 2019-2020 роках.

Але насправді сталося так, що дохідність державних облігацій (яка є хорошим індикатором того, скільки коштували б урядові нові запозичення), зменшилася, оскільки у непевні часи люди шукають більш-менш певних інвестицій, якими є державні облігації.

Отже, ґрунтуючись на цих даних, можна припустити, що дохідність державних бондів буде падати, дозволяючи урядові трохи заощадити. Хоча так само імовірно, що інфляція зросте, а відтак, і зростуть суми, які уряд має сплачувати за позиками, прив'язаними до рівня інфляції.

Пол Джонсон із Інституту фінансових досліджень також вказує на те, що урядові доведеться позичати більше із уповільненням зростання економіки:

"Загалом державні фінанси будуть у гірших умовах, отже, позики коштуватимуть більше. І у майбутньому ставки зростатимуть. Але зараз слабкість економіки, як виглядає, супроводжується падінням ставок за державними облігаціями, оскільки люди шукають безпечніших інструментів для інвестицій".

А що на фондовому ринку?

Копирайт изображения European Photopress Agency

Безперечно, на фондових біржах у Британії та по всьому світу минулої п'ятниці відбулося велике падіння, хоча цього тижня відбулося певне відновлення.

Індекс FTSE 100 є менш показовим, ніж більш широкий індекс FTSE 250, оскільки у ньому переважають великі багатонаціональні компанії, багато з яких більш чутливі до того, що відбувається на сировинних ринках, аніж у самі Британії.

Як це впливає на економіку загалом і на державні фінанси зокрема?

Широко обговорюється зростання дефіциту загальної пенсійної системи, - дехто навіть порівнював їх із внеском до бюджету ЄС, хоча насправді ці показники не можна порівнювати. Проте ситуація із дефіцитом дещо покращилася із відновленням фондових ринків впродовж останніх днів.

Але проблема із цінами на акції полягає у тому, що ви втрачаєте гроші лише тоді, коли продаєте їх. Відтак, більшість із обговорюваних втрат є лише на папері. Проте пенсійні фонди мають повідомляти поточну вартість активів, тоді як інвестори можуть зачекати і подивитися, чи не поліпшиться ситуація на ринку.

Ще один очевидний вплив - це вартість урядових активів у банках. Вартість цих активів у RBS та Lloyds Banking Group впала на 8 млрд фунтів, хоча після того відбулося певне відновлення вартості.

Звісно, це є лише втратами на папері, але вони посувають день, коли уряд з більшою вигодою може продати свої активи у разі потреби.

Що відбувається із фунтом?

Фунт зазнав значних втрат стосовно долара, і дещо менших - щодо євро.

Поки що це не дуже сильно відбилося на економіці, але згодом це може підштовхнути інфляційні процеси.

Національних дохід підраховується у фунтах, отже, він не зменшиться автоматично від падіння курсу фунта. Проте зміни будуть помітні при порівнянні із показниками інших країн, і статус Британії як п'ятої найбільшої економіки у світі може похитнутися.

Новини на цю ж тему