Брудне повітря забиратиме 6-9 млн життів і $2,6 трлн щороку

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Київ вже не перший рік потерпає від смогу

Дослідження, проведене Організацією з економічної співпраці і розвитку (ОЕСР), показало, що через брудне повітря у наступні 45 років передчасно помиратимуть від 6 до 9 млн людей, а світовій економіці це коштуватиме близько 1% зростання.

Експерти організації підрахували, що до 2060 року пов'язані із забрудненням повітря загальні витрати на медицину зростуть до 179 млрд дол. порівняно із 21 млрд дол. у 2015 році, а вартість витрат на душу населення зросте із 500 доларів у 2015 році до 2,8 тис. доларів у 2060 році.

Копирайт изображения AFP
Image caption Смог над Делі. Індія - країна, у якій, за підрахунками ОЕСР, дочасна смертність від брудного повітря зростатиме найстрімкіше

"Кількість вкорочених життів через брудне повітря вже є жахливою, а потенційне зростання цього показника у найближчі десятиріччя є ще жахливішим, - заявив директор ОЕСР з питань довкілля Саймон Аптон. - Якщо цього недостатньо, аби спонукати до дії, то дослідження також свідчить, що будуть і серйозні економічні наслідки відсутності якихось дій".

У 2010 році брудне повітря було причиною близько 3 млн дочасних смертей. При цьому найбільш вразливі категорії - діти і люди похилого віку. Якщо прогнози ОЕСР справдяться, то ця кількість потроїться до 2060 року, коли від брудного повітря помиратимуть кожні 4 чи 5 секунд.

Копирайт изображения
Image caption Китай серед країн, у яких смертність через брудне повітря зростатиме найшвидшими темпами

Найстрімкіше зростання передчасної смертності від забруднення атмосфери передбачається в Індії, Китаї, Кореї та центральноазійських республіках, таких, як Узбекистан, де зростання населення міст, повітря яких перенасичене викидами від промислових підприємств та транспорту.

Зокрема, прогнозують, що до 2060 року кількість передчасних смертей в Індії зросте у чотири рази, а у Китаї - у три рази порівняно із 2010 роком.

Водночас у США та Європі кількість смертей, пов'язаних із брудним повітрям, не зростатиме завдяки зусиллям щодо використання чистішої енергії і транспорту.

Image caption За прогнозами ОЕСР, кількість нових випадків захворювання на бронхіт серед дітей до 2060 року потроїться

У ОЕСР також прогнозують, що показники кількості випадків захворювання на бронхіт суттєво зростуть: від 12 (у 2010 році) до 36 (у 2060 році) млн нових випадків серед дітей у віці від 6 до 12 років, і від 3,5 до 10 млн нових випадків серед дорослих.

Діти також частіше хворітимуть на астму.

Експерти ОЕСР також відзначають, що брудне повітря шкодить не тільки здоров'ю людей, але й впливає на якість харчів.

Наслідки брудного повітря для економіки:

  • зростання пропусків роботи через хворобу
  • зростання витрат на медицину
  • продуктивність праці
  • зниження якості сільгосппродукції
  • передчасна смертність

У ОЕСР кажуть, що якогось одного рецепту, як зробити повітря чистішим не існує, і кожна країна має запроваджувати свої заходи. Проте серед цих заходів мають бути інвестиції у чистіші технології, запровадження жорсткіших стандартів контролю за повітрям та обмеженню викидів від авто, а також запровадження вищих податків на викиди.

Новини на цю ж тему