Е-декларування: "нова ера" із затримкою

Копирайт изображения UNIAN

Від 1 вересня згідно із рішенням НАЗК запустили систему електронного декларування статків посадовців, захист якої напередодні підтвердила служба Держспецзв'язку.

Президент Порошенко заявив, що це стане початком нової ери державної служби в Україні.

Водночас активісти попереджають, що корупціонери не залишать спроб уникнути покарання.

31 серпня керівник Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації Леонід Євдоченко сказав, що відомство вирішило атестувати систему захисту електронних декларацій. Він також повідомив, що усі недоліки, допущені компанією-розробником програмного забезпечення, які завадили повноцінному запуску системи 15 серпня, усунуті експертами Держспецзв'язку.

Атестат Держспецзв'язку вже передали Національній агенції з питань запобігання корупції, яка вирішила прийняти "в постійну (промислову) експлуатацію інформаційно-телекомунікаційну систему "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування".

Запуск системи е-декларування президент Порошенко назвав "революційним кроком, який назавжди розділить систему державної служби на часи "до" і "після" його введення".

У своєму дописі у Facebook він нагадав, що запровадження системи відкритих для громадськості декларацій посадовців є вимогою закону "Про запобігання корупції". Воно має стати одним із інструментів боротьби із корупцією.

Міжнародна неурядова організація Transparency International Україна привітала запуск декларування, назвавши це "надзвичайно важливою і визначною подією". Водночас там нагадали, що запуск е-декларування - лише початок боротьби з корупцією. Наступні ж її етапи - це створення антикорупційного суду та запуск національної агенції управління конфіскатом.

Новий привід для розслідування?

Петро Порошенко підкреслив, що тепер, коли система запрацювала повноцінно, стало очевидно, що попередній фальш-старт мав не політичні, а технічні причини: "Проблеми зі стартом електронного декларування носили суто технічний характер, але будуть розслідувані за участю міжнародних експертів і громадськості. А політична воля вищого керівництва держави на запуск цієї системи – незмінна, вона була, є і буде".

Раніше деякі міжнародні партнери України, а також українські активісти заявляли про зрив запуску е-декларування через відсутність політичної волі у вищого керівництва країни.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Голова Держспецзв'язку Леонід Євдоченко заявив, що його відомству довелося доробляти програмне забезпечення для е-декларацій самотужки

Про потребу в розслідуванні того, чому довкола запуску склалася така ситуація, заявив і голова Держспецзв'язку Леонід Євдоченко.

"Сподіваємося, що уповноважені структури в Україні та за її межами дадуть об’єктивну оцінку стосовно відповідальності усіх сторін, причетних до створення системи електронного декларування. І, безумовно, зроблять висновки щодо дій, бездіяльності і некомпетентності окремих суб’єктів цього процесу, щодо надання неякісного програмного забезпечення, що у свою чергу і призвело до зриву запуску Реєстру з 15 серпня", - сказав він.

Пан Євдоченко також повідомив, що до 23 серпня "розробником не були усунуті виявлені за результатами державної експертизи недоліки, а тому співробітництво з ТОВ "Міранда" припинено".

Далі, за словами голови Держспецзв'язку, над удосконаленням програмного забезпечення працювали фахівці комітету.

Усунутий від процесу розробник "софту" поки що не коментував звинувачення на свою адресу.

Проте у офіційній заяві Представництва Євросоюзу та посольств країн-членів ЄС у Києві від 17 серпня, після неповноцінного запуску, йшлося, що "твердження про те, що невдала видача технічного сертифікату вчасно спричинена технічними недоліками, є протилежним до публічних заяв, зроблених ПРООН та іншими надійними експертами".

У Transparency International, яка привітала запровадження декларування 1 вересня, водночас зазначили, що "більше п'яти разів чиновники намагалися зробити так, щоб система електронного декларування не почала діяти".

"Завдяки згуртованій роботі громадянського суспільства, міжнародних партнерів та української влади, яка вчасно схаменулася, запуск системи все-таки відбувся", - йдеться у заяві організації.

Можливі зміни

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін вважає, що попри запуск системи е-декларування, влада "не полишить спроб убити кримінальну відповідальність за ці злочини (у справах про незаконне збагачення чиновників чи брехню у деклараціях. - Ред.)".

Копирайт изображения NAZK.GOV.UA
Image caption Поки що сторінка із реєстром декларацій виглядає так

Активіст очікує, що із початком нового політичного сезону в парламенті можуть з'явитися різні законодавчі ініціативи, які, якщо будуть ухвалені, дозволять чиновникам "уникнути відповідальності за нажиті у незаконний спосіб багатства".

За припущеннями Віталія Шабуніна, це може може відбутися через звуження об'єкту декларування, зменшення обсягу публічно-доступної інформації або скасування відповідальності за брехню.

31 серпня в ефірі "5 каналу" міністр юстиції Павло Петренко повідомив, що його відомство допускає зміни до закону про обов'язкове електронне декларування, але після того, як ці зміни будуть узгоджені із експертами Єврокомісії. Він запевнив, що ніякого звуження або ослаблення системи "однозначно не буде".

Новини на цю ж тему