Україна оскаржує в СОТ заборону Росії на транзит

Копирайт изображения AFP

Київ розпочав процедуру оскарження у СОТ заборони Росії на транзит українських товарів до третіх країн. Зокрема, до Казахстану і Киргизстану.

"Внаслідок запровадження Російською Федерацією з початку 2016 року обмежень транзиту товарів з території України через територію РФ до третіх країн загальне скорочення експорту українських товарів на ринки країн Центральної, Середньої Азії та Кавказу в першому півріччі цього року склало 35,1% (зокрема, до Казахстану на 45,5%)", - йдеться у повідомленні міністерства економіки і торгівлі.

Втрати України лише у Казахстані і Киргизстані мінекономіки приблизно оцінює у 400 млн доларів.

При цьому у відомстві нагадують, що неодноразово намагалися вирішити цю проблему без міжнародних структур.

"Україна неодноразово закликала Російську Федерацію негайно скасувати необґрунтовані транзитні обмеження і відновити недискримінаційний, вільний режим транзиту для всіх членів СОТ”, - заявила заступник міністра економіки і торговий представник України Наталія Микольська.

Згодом Україна представляла свою позицію і на Генеральній раді СОТ та засіданні відповідних комітетів, під час яких українську позицію підтримали делегації США, ЄС, Канади, Японії, Австралії, Швейцарії, Кореї і Туреччини.

Від початку цього року, одночасно із запровадженням режиму вільної торгівлі між Україною та ЄС, Росія запровадила повне ембарго на імпорт українських харчів, а також значні обмеження на інші українські товари. Паралельно Росія ввела обмеження на транзит українських товарів, які переважно йшли до республік Середньої Азії. А у липні транзит фактично було припинено.

За різними підрахунками, усі ці заходи "коштували" Україні близько 1 млрд доларів.

Інші маршрути

Копирайт изображения AP

Від початку цього року Україна, а також її партнери у Середній Азії намагалися запустити альтернативні маршрути доставки вантажів - через порти Чорного і Каспійського морів. Ці маршрути отримали загальну назву "Шовковий шлях". Проте перший пробний потяг, відправлений за цим маршрутом, не привабив бізнесменів.

Після того, як Росія з 1 липня запровадила додаткові обмеження на транзит, у Казахстані знову нагадали про цей шлях. У Національній палаті підприємців Казахстану визнали, що альтернативний маршрут через порти поки що не витримує конкуренції із сухопутним маршрутом через Росію.

Водночас там порадили бізнесменам почати працювати у цьому напрямку, і "спільними зусиллями урядів країн Транскаспійського маршруту, залізничних адміністрацій та адміністрацій портів, а також бізнесу домогтися мінімізації термінів доставки і вартості фрахту".

Альтернатива у ЄС

У своєму щорічному зверненні до Верховної Ради президент Петро Порошенко повідомив, що лише цьогорічне скорочення українського експорту до Росії становить 34% (після скорочення на понад половину у 2015 році). Нині, каже президент, частка Росії в українському експорті становить 9%. Але, за словами Петра Порошенка, треба бути готовим до того, що і ця частка зменшиться. Президент також закликає шукати інші ринки, і на повну скористатися можливостями, які дає ЗВТ з ЄС.

"Маємо розуміти, що агресивне закриття Росією свого ринку стало для України економічним шоком, воно обійшлося нам, за деякими підрахунками, мінімум у 15 мільярдів доларів. Але, друзі мої, я переконаний та впевнений в тому, що ми з українським суспільством витримаємо цей тиск. Головною альтернативою російському для нас є ринок Євросоюзу", - заявив президент Порошенко, нагадавши, що зростання українського експорту до ЄС у першому півріччі склало майже 7%, а частка Європейського Союзу в загальному експорті нині становить майже 40%.

Нові позови

14 вересня Україна ініціювала арбітражне провадження проти Російської Федерації - згідно з Конвенцією ООН з морського права 1982 року, аби захистити свої права як прибережної держави в прилеглих до Криму морських зонах в Чорному та Азовському морях та Керченській протоці.

Росія заявила, що готова відповідати на претензії України у міжнародних судах.

Як повідомив речник президента України, незабаром будуть позови і до інших міжнародних судів. Зокрема щодо майнових прав суб'єктів господарювання України, які порушили внаслідок анексії Криму.

Крім того, на поточний момент Україна подала низку позовів до Європейського суду з прав людини, що стосуються дій РФ щодо незаконної анексії Криму, а також з відповідальністю Росії щодо подій на Донбасі.

Новини на цю ж тему