Е-декларування: "вишуканий саботаж"?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Увійти" до системи електронних декларацій мають ще щонайменше 30 тисяч чиновників

Через півтора місяці після офіційного запуску електронного декларування система працює не так, як слід. Це визнають як представники уряду, спеціальних антикорупційних органів, так і активісти.

Досі у системі, яку вважають одним із інструментів боротьби із корупцією, немає декларацій президента, прем'єра та міністрів, переважної більшості депутатів.

У них, а також у близько 50 тисяч українських високопосадовців залишилося два тижні, аби виправити помилки у системі і заповнити декларації за минулий рік, як того вимагає закон "Про запобігання корупції".

Де ключі?

Депутати, які на засіданні парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції намагалися з'ясувати, що відбувається із системою електронного декларування, не змогли навіть дізнатися, у кого нині перебувають ключі доступу до системи. Не отримавши однозначної відповіді від голови Держспецзв'язку і представників Національної агенції із запобігання корупції, які сиділи за одним столом у кімнаті комітету, депутати створили слідчу групу, як має розібратися з цим питанням.

Після того, як у серпні цього року запуск електронного декларування ледве не було зірвано через "технічні проблеми", виправити і вдосконалити систему, запропоновану приватним розробником за підтримки ПРООН, мав Держспецзв'язок. Напередодні офіційного старту системи 1 вересня голова Держспецзв'язку Леонід Євдоченко казав, що відомство вирішило атестувати систему захисту електронних декларацій. Він також повідомив, що усі недоліки, допущені компанією-розробником програмного забезпечення, усунуті експертами Держспецзв'язку.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Голова Держспецзв'язку Леонід Євдоченко каже, що тепер його відомство лише консультує НАЗК з питань програмного забезпечення системи е-декларацій

Проте на засіданні парламентського комітету пан Євдоченко заявив, що чинні зауваження до системи лише підтверджують її недосконалість. Він також твердить, що завданням Держспецзв'язку було створити комплексний захист системи, що й було зроблено, а нині "всі ключі і коди до системи належать її власнику – НАЗК". За його словами, всі дані були передані НАЗК разом з атестатом відповідності системи. При цьому, додав Леонід Євдоченко, тепер співробітники Держспецзв'язку лише консультують НАЗК для виправлення помилок системи е-декларування.

Водночас присутні на цьому ж засіданні представники НАЗК заперечили, що мають повний пакет паролів доступу до системи.

"На сьогоднішній день всі паролі, логіни і до НАЗК, і безпосередньо до відділу захисту інформації, не передано", - заявив керівник відділу захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах НАЗК Олександр Петраш.

Протилежні за змістом слова представників двох державних органів викликали бурхливу реакцію серед депутатів.

"Ми зараз не можемо з'ясувати у двох людей, де знаходяться коди доступу до системи електронного декларування. Це вже на межі злочину!" - прокоментував суперечку заступник голови парламентського комітету з протидії корупції Віктор Чумак.

"Баґи" і їх наслідки

Громадські активісти і посадовці, які вже робили спроби заповнити е-декларацію, вказують на низку недоліків системи.

"Попри те, що пройшло майже півтора місяці з того моменту, як було анонсовано запуск повноцінного і доробленого Реєстру електронних декларацій, він все одно не працює повноцінно", - каже юрист ГО "Громадський люстраційний комітет" Анастасія Красносільська.

За її словами, найбільшою проблемою є те, що певні розділи декларації не відповідають вимогам закону "Про запобігання корупції". За її словами, це "дозволяє недобросовісним чиновникам приховувати свої статки". Є й інші, як виглядає, технічні проблеми, але вони можуть мати серйозні наслідки:

"Це все означає, що Національне антикорупційне бюро України... не зможе за такою формою декларацій притягувати чиновників до відповідальності за брехню у деклараціях". Юрист також додає, що це також "суттєво ускладнить покарання можновладцівза незаконне збагачення".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Заступник голови НАЗК Руслан Радецький закликає чиновників подавати декларації незважаючи на окремі недоліки системи е-декларування

На ці недоліки вже звернули увагу і міністр юстиції Павло Петренко, і Артем Ситник, керівник НАБУ - органу, який має притягувати до відповідальності чиновників, які збрехали у своїй декларації. У НАБУ заявили, що недоліки системи ставлять під сумнів перспективи покарання посадовців за подання недостовірної інформації, а детективи агенції поки що припинили заповнювати свої декларації у системі.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив представникам усіх правоохоронних органів зібратися для того, щоб вирішити, як виправити недоліки у системі. Втім, досі не оприлюднені результати службової перевірки, яку було розпочато після першого скандалу із затримкою старту системи е-декларування у середині серпня.

При цьому активісти і представники НАЗК твердять, що тестова версія системи, підготовлена приватним розробником, до якої були технічні претензії, мала менше технічних і змістовних "баґів".

"Дирява" система від ПРООН і "Міранди" працювала на порядок краще, ніж продукт від Євдоченка і компанії", - прокоментував ситуацію у своєму Facebook член НАЗК Руслан Рябошапка.

Високі відносини

Водночас Держспецзв'язок і НАЗК сходяться у тому, що попри окремі недоліки, система загалом працює, і говорити про зрив її роботи не варто.

"На сьогодні система функціонує стало, зареєстровані і подані більше 5 тисяч декларацій, більше 20 тисяч держслужбовців працюють над своїми деклараціями", - заявив Леонід Євдоченко. Він також додав, що за його даними, "лише два пункти (програми.- Ред.) залишаються для доопрацювання. Голова Держспецзвязку також запевнив, що "нове оновлення цього продукту має бути сьогодні-завтра".

Насправді система має не так багато недоліків, як про це говорять, - каже заступник голови НАЗК Руслан Радецький:

"Ми відпрацьовуємо письмові звернення, які до нас надходять".

"Пробеми не виправляють, з'являються проблеми, яких не було, і обидва державні органи (НАЗК і Держспецзв'язок. - Ред.) роблять вигляд, що це їх не стосується, - подає своє бачення ситуації голова парламентського комітету із боротьби з корупцією Єгор Соболєв. - Думаю, це є форма вишуканого саботажу, коли один не робить, інший - мовчить, а в результаті нічого не працює".

Знову на межі зриву

Міжнародні партнери України розглядають запровадження системи електронного декларування як дієвий інcтрумент боротьби із корупцією. Весь час, поки тривала підготовка е-декларування, як на законодавчому, так і на технічному рівні, існувала і прив'язка до переговорів України із ЄС, зокрема, щодо безвізового режиму, а також із МВФ - головним кредитором України.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Вишуканим саботажем" називає ситуацію довкола е-декларацій голова парламентського комітету із запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв

Що станеться, як система не запрацює так, як треба до 30 жовтня - першого показового "дедлайну"? "Я не хочу про це навіть думати", - каже Єгор Соболєв. Він вважає, що президент і прем'єр мають взяти під особистий контроль вирішення проблем із е-декларуванням.

"Врешті-решт, вони також мають подати декларації. І вони не можуть це зробити на сайт, який не відповідає законам". Він також твердить, що його комітет підготує лист-роз'яснення для міжнародних партнерів України про те, що вдалося з'ясувати про ситуацію із е-декларуванням депутатам.

Водночас висловлюються і припущення, що проблеми із е-декларуванням були б неможливими без вищої політчиної волі на це.

"Є політичне замовлення, щоб завалилася система нового декларування. А причини, швидше за все, будуть названі "технічні". І вже зараз ми бачимо, що крайніх знайти буде важко", - вважає член парламентського комітету Ігор Попов.

Реєстр електронних декларацій офіційно почав працювати з 1 вересня цього року. Впродовж 60 днів після цього близько 50 тисяч українських високопосадоців, серед яких президент, прем'єр та члени уряду, депутати, судді, прокурори та керівники національних державних орагнів і місцевої влади, мають подати свої декларації за 2015 рік, а до 1 квітня 2017 року - за 2016 рік.

Новини на цю ж тему