Опалювальний сезон: нові тарифи не гріють

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Підвищення тарифів не ґарантує тепла у оселі

Цієї зими багато українців платитимуть за опалення удвічі більше. При цьому тепло в оселю традиційно приходить пізніше, ніж оголошення про початок опалювального сезону. Керівник Донеччини Павло Жебрівський навіть заявив, що ухвалив "управлінське рішення зірвати пломби і пустити газ для котелень", щоб було тепло.

На рівні уряду - тепло має бути

"Не треба чекати, а треба розуміти, що людям у своїх оселях, де немає тепла, холодно", - каже прем'єр-міністр Володимир Гройсман, закликаючи місцеву владу підключити опалення не за нормативами і графіками, а тоді, коли стане холодно.

Як вважає сам керівник Кабміну, все, що було потрібно від уряду, зроблено. Тепер справа місцевої влади - забезпечити людей теплом.

Гроші на субсидії, за словами віце-прем'єра Павла Розенка, також виділені. Виплати призначені 5,5 млн родин. Але в уряді очікують, що кількість субсидій може зрости до 9 млн родин.

Міністр енергетики Ігор Насалик запевнив, що запаси газу і вугілля дозволяють країні бути готовою "до найнижчих температурних режимів".

Але поки вони не настали, до опалення підключили лише 70% приміщень, визнає сам міністр. Там, де немає опалення, населення обігрівається електрикою. До цього українська "енергетика повністю готова". Втім, міністр не нагадав, що з 1 вересня електрика подорожчала ще на 26%.

Нова суперечка про старі борги

Причиною холоду в оселях стала і суперечка між головним постачальником газу і підприємствами, що виробляють тепло. Аби укласти договір на купівлю газу, ТКЕ має погасити борги перед "Нафтогазом".

Суперечка тривала усе літо. Проте загострилась тоді, коли на вулиці і в багатьох оселях стало дійсно холодно.

Борги зачепили низку теплових підприємств по всій країні. Від "Київенерго", боргова суперечка якого із "Нафтогазом" триває від минулого року, до ТКЕ на Донеччині.

Голова цивільної адміністрації Донецької області Павло Жебрівський навіть заявив, що ухвалив "управлінське рішення зірвати пломби і пустити газ для котелень", аби відновити постачання газу і тепла у регіон. Попри те, що відповідні договори між постачальником і споживачем не укладені.

У "Нафтогазі" кажуть, що ще у липні розіслали понад 1 300 пропозицій договорів на постачання газу для підприємств, що виробляють тепло для населення. Але багато ТКЕ почали укладати договори лише у жовтні.

Натомість постачальники тепла, наприклад, "Київенерго", які станом на 17 жовтня підключили до опалення лише 79% своїх клієнтів, нагадують, що їм довелося готуватися до сезону "в умовах блокування господарської діяльності". Тобто коли рахунки компанії заарештовані за старі, поки що не доведені у судах, борги, або штрафи з боку "Нафтогазу".

Така сама доля спіткала і рахунки ще близько 100 компаній ТКЕ.

Загострення "хронічної" проблеми

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Аби не платити за неотриману послугу, треба спочатку подати письмову заяву, а потім чекати комісію від постачальника тепла

Все це призвело до того, що компанії не ремонтували мережі влітку.

І без того зношена інфраструктура опинилася у гіршому стані, ніж зазвичай, пояснює керівник Бюро комплексного аналізу і прогнозування Сергій Дяченко.

"Ремонтні роботи на мережах виконані відсотків на 50. От відповідь на питання, чому так довго підключають", - пояснює він.

Експерт нагадує, що проблема боргів ТКЕ за газ формувалася роками. Тоді, коли "дешевий" газ для населення субсидувався з бюджету, із відповідними затримками і "дірками". Але новий закон про ринок газу, фінансове оздоровлення "Нафтогазу", нова система субсидій - все це внесло зміни у "хронічний" перебіг цієї хвороби.

Без вирішення проблеми боргів розв'язати більшість енергетичних питань, зокрема, й нормального початку опалювального сезону, не вдасться. Це є складним завданням, яке неможливо вирішити лише у судовому порядку, вважає експерт.

Але для того, аби тепло у квартирах з'являлося тоді, коли це потрібно споживачеві, необхідно виконати ще складніше завдання: "Треба створювати конкурентний ринок постачання тепла. А поки він є монопольним, весь час будуть і ці проблеми".

Поки що ж наслідки проблемного початку опалювального сезону - більші рахунки, хвороби і додаткові витрати на ліки - несуть на собі споживачі, які, за інформацією віце-прем'єра Зубка, розраховуються за комунальні послуги на 115%. Тобто вони не тільки вчасно розраховуються, але й гасять борги за попередні роки.

Новини на цю ж тему