Протест "вкладників": чи винен "банкопад"?

Копирайт изображения UNIAN

Акція протесту "ошуканих вкладників" біля будівлі Нацбанку відбувається на тлі конфлікту довкола політики НБУ та особисто його керівника Валерії Гонтаревої, що триває вже близько місяця.

Судячи з гасел, що тримали учасники акції, їхні претензії до НБУ - такі ж самі.

"Банкопад"...

Критики звинувачують НБУ і пані Гонтареву у стрімкій девальвації гривні за два останні роки і в "банкопаді", коли за її керування НБУ з ринку пішли понад 80 банків.

"Люди хочуть повернути свої гроші! Вони хочуть сказати "ні" такій політиці та будуть вимагати відставки голови НБУ", - заявила з приводу акцій протесту лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Оприлюднені на початку листопада е-декларації також засвідчили, що мало хто з українських можновладців тримає заощадження в гривні і в банках.

Оглядачі серед пояснень величезної кількості готівкової валюти, задекларованої українськими топ-чиновниками, називали недовіру до національної валюти і банківської системи країни.

...чи "очищення"?

Голова НБУ неодноразово заявляла, що девальвація гривні була зумовлена станом економіки України на початку 2014 року після кількох років популістської політики уряду, політичної кризи та зовнішньої агресії.

Кількість неплатоспроможних банків в Україні

2014-2016

81

банк передано в управління Фонду гарантування вкладів

  • 33 банки у 2014 році

  • 33 банки у 2015 році

  • 15 банків у 2016 році

UNIAN

Напередодні акцій протесту Валерія Гонтарева також заявила, що їх організатори зацікавлені у "зміні влади в Україні, яка буде лояльнішою до власників збанкрутілих банків і закриватиме очі на їх багатомільярдні борги".

"Їм (власникам збанкрутілих банків. - Ред.) Нацбанк завадив проводити схемні операції, виводити кошти з банків, продовжувати кредитувати депозитами вкладників виключно свій бізнес", - йдеться в оприлюдненому 14 листопада зверненні голови НБУ.

Валерія Гонтарева повідомила, що НБУ разом із Фондом гарантування вкладів, який відшкодовує вкладникам втрачені у збанкрутілих банках кошти, подали до правоохоронних органів понад 3300 заяв про скоєння кримінальних злочинів на загальну суму близько 300 млрд грн.

Вона також нагадала, що за прем'єрства Юлії Тимошенко також відбулася значна девальвація гривні, а банки отримали близько 100 млрд грн на підтримку діяльності, зокрема і з бюджету.

Голова Ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Роман Шпек припускає, що за активізацією тиску на НБУ та його голову стоять або політики, які "хочуть розхитати ситуацію" і домогтися дострокових виборів, щоби прийти до влади, або ті, хто "розуміє, що відповідальність за розвал банківської системи все одно настане".

Про потребу в болючому, але "безальтернативному" очищенні української банківської системи заявляли як представники низки українських великих банків, так і міжнародні партнери України - МВФ і Світовий банк.

Що кажуть цифри

У парламенті, де жорстка критика на адресу НБУ лунає навіть із профільного банківського комітету, називають цифру у 83 банки, ліквідовані регулятором від 2014 року. Там також вважають, що деякі банки зазнали "штучної" ліквідації.

Голова НБУ Валерія Гонтарева називає цифру у 82 банки, які були виведені з ринку під час "очищення" банківської системи.

За даними Фонду гарантування вкладів, від 2014 року під його "опіку" передали 81 неплатоспроможний банк: по 33 банки у 2014-2015 роках і 15 - у 2016-му.

Якщо пригадати, що на початок 2014 року в Україні було 178 банків, то вихід із ринку понад 80 кредитних установ - це дуже багато.

Навіть і сама голова НБУ нещодавно визнала, що рух за "очищення" банківської системи похитнув довіру до неї. Утім, вона припустила, що це тимчасове явище.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За даними Фонду гарантування вкладів, середній розмір банківського вкладу трохи перевищує 8,5 тис. грн

Проте, за законом, держава безумовно гарантує повернення банківського вкладу до 200 тис. грн.

За даними ФГВ, від початку 2014 року вкладникам ліквідованих банків, а це понад 1,8 млн осіб, виплатили понад 80 млрд грн, що покриває понад 95% гарантованих виплат.

При цьому середній розмір банківського вкладу в Україні становить 8 650 грн.

Очевидно, жартують у банківських колах, "ошукані вкладники" - це ті, хто не вкладаються у ці цифрові рамки.

Новини на цю ж тему