Що робити з новими платіжками за тепло?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Від того, чи є у будинку лічильник тепла, залежать цифри у платіжці

Нові платіжки за тепло багатьох українців здивували насамперед не самими тарифами, про підняття яких приблизно удвічі було відомо ще з літа, а серйозними розбіжностями у нарахуваннях.

Наприклад, у Києві за майже однакові стандартні двокімнатні квартири споживачі отримували нарахування як на 250, так і на 2500 грн за жовтень місяць.

Чому з'явилися "неадекватні" платіжки за тепло та що зробити, щоби наступного місяці отримати менші рахунки?

"Неадекватні" платіжки

"Мене поінформували, що у Києві люди отримали платіжки за опалення з якимись неадекватними баснословними цифрами, - заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. - Це начебто помилка, але якась вона дуже дивна, коли хтось намагається розхитати ситуацію, з'являються платіжки з подвоєними-потроєними цифрами".

Уряд також доручив столичній адміністрації разом із головним постачальником тепла для киян "Київенерго" розібратися з "неадекватними платіжками".

Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption У "Київенерго" кажуть, що у платіжках - все правильно, якщо представники компанії отримали доступ до будинкових лічильників тепла

Водночас "Київенерго" запевняє, що жодних помилок із платіжками не було. Там, де рахунки є вищими, платежі нараховувалися згідно з нормативом, який визначив уряд. А робилося це у будинках, де або немає лічильників обліку, або працівники компанії не змогли отримати до них доступу. В останньому випадку платіжки будуть перераховані.

"Київенерго" офіційно заявляє, що розрахунок вартості опалення в платіжках за жовтень за зоною обслуговування компанії здійснено коректно. Винятком є близько 6% будинків Києва, обладнаних приладами обліку, де компанії не вдалося зняти показання лічильників через технічні обмеження або обмежений доступ у підвальні приміщення", - йдеться у заяві компанії.

У "Київенерго" також нагадують: порядок розрахунку норми споживання тепла, затверджений урядом, передбачає, що у ньому враховується температура. А відтак, не дивно, що у платіжках за жовтень цього року, коли було холодніше, ніж торік, норматив споживання є більшим.

Але навіть після цих роз'яснень в уряді наполягають, що рахунок за тепло не може перевищувати 2 тис. грн.

"Київенерго помилилося. Сподіваємося, що це справді помилка. Неумисна дія, щоби збурити ситуацію у Києві", - заявив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко.

Регулятор перевірить

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг вже запросила інформацію від "Київенерго" щодо того, як підраховувалися перші платіжки, - каже голова комісії Дмитро Вовк.

Він нагадує, що нові тарифи на тепло стали відомі ще влітку, по тому, як НКРЕКП їх затвердило на основі рішення уряду про встановлення єдиної ціни на газ.

Саме нова ціна на газ на 95% визначила нові тарифи на тепло, за якими теплопостачальні компанії могли розраховувати платіжки впродовж чотирьох останніх місяців, - каже Дмитро Вовк.

Копирайт изображения NERC.GOV.UA
Image caption Кінцевий рахунок у платіжці залежить не тільки від тарифу, але й від того, як обліковується споживання

Голова НКРЕКП нагадує, що розрахунок плати за тепло залежить не тільки від тарифу, але й від того, як обчислюється обсяг послуги: за даними приладу будинкового чи квартирного обліку, або ж за нормативом, який залежить від температури на вулиці.

За словами пана Вовка, нині в Україні до 60% багатоквартирних будинків мають лічильники тепла, тоді як рік тому цей показник був удвічі меншим. У Києві будинків з лічильниками - до 90%.

До того ж, каже керівник регулятора, НКРЕКП заздалегідь надало постачальникам тепла пакет рекомендацій, зокрема, і щодо розрахунків, роз'яснювальної роботи щодо субсидій, облаштування сервісних центрів - аби перехід на нові тарифи відбувся якомога простішим.

"Ми будемо розцінювати будь-які помилки або недопрацювання теплокомуненерго як порушення ліцензійних умов, і, відповідно, при перевірках, будемо застосовувати максимальні штрафи та адміністративну відповідальність до керівників таких підприємств", - заявив Дмитро Вовк.

Що робити споживачам?

Але поки перевірка отриманих у листопаді платіжок триватиме, що можуть зробити споживачі, аби грудневі платіжки принесли менше сюрпризів?

Насамперед, радить голова НКРЕКП,

  • треба перевірити, чи обладнано будинок лічильником тепла, і, якщо ні, з'ясувати як і коли це можна зробити,
  • якщо доходи дають право розраховувати на отримання субсидії, подати відповідні документи,
  • якщо права на субсидію немає, але комунальні платежі все одно поглинають велику частину родинного бюджету, можна оплачувати тепло у розстрочку.

Для цього треба написати заяву своєму постачальнику тепла, який здійснить перерахунок платежів. Це дасть можливість впродовж опалювального сезону сплачувати половину вартості опалення, а решту - із квітня по жовтень, до початку нового опалювального сезону.

Новини на цю ж тему