http://www.bbc.com/ukrainian/

середа, 15 серпня 2007 p., 15:44 GMT 18:44 за Києвом

Ольга Макарчук
Бі-Бі-Сі, Київ

Янукович закликав усіх відмовитися від недоторканності

Прем’єр-міністр Віктор Янукович закликав високопосадовців відмовитися від пільг та недоторканості.

Раніше прем’єр називав ініціативи Нашої України та БЮТ щодо скасування депутатської недоторканості “популізмом”, проте тепер сам запропонував урядовцям, президентові, депутатам та суддям відмовитися від імунітету, ухваливши відповідне рішення на позачерговій сесії парламенту.

Опозиція відразу назвала ті ініціативи “передвиборчим пі-аром” і заявила, що не братиме участь у засіданні Ради, рішення якої після розпуску називає незаконними. Погляньмо ж на історію спроб українських політиків скасуванням пільг та недоторканості наблизитися до народу.

Метро-Тимошенко

За два тижні до парламентських виборів, на які БЮТ ішов із гаслами наближення депутатів до людей та з законопроектом щодо скасування недоторканості для депутатів місцевих рад, Юлія Тимошенко відзначила минулорічний Міжнародний жіночий день поїздкою у "народному" київському метро.

Закликаючи до скасування недоторканності, пані Тимошенко воліла загладити технічну помилку, якою вона називала підтримку переважною більшістю її фракції у вересні 2005-го змін до закону Про статус депутатів місцевих рад, які запроваджували для них недоторканість.

Тоді за імунітет місцевим депутатам голосувала Партія Регіонів і майже не голосували “нашоукраїнці”.

Регіонали міняють позицію

Пізніше ті ж таки “регіонали” не підтримали “бютівський” проект закону щодо скасування недоторканості депутатів місцевих рад, який таки було прийнято в парламенті.

Відтоді вони називали ініціативи щодо скасування імунітету “популізмом” – допоки 15 серпня 2007-го прем’єр Віктор Янукович не виступив із несподіваною заявою: “Давайте звернемося до президента і зробимо історичну подію – на початок вересня, до виборів, зберемо депутатів і одностайно проголосуємо за зняття недоторканості всіх посадовців – в тому числі прем’єр-міністра, міністрів, до речі і пільг”.

Відібрати багнети?

Оглядачі кажуть, що у такий спосіб Партія Регіонів фактично вибила черговий козир із рук опозиції по тому, як продублювала соціальні ініціативи президента. Адже гасло щодо скасування депутатської недоторканості знову на багнетах “помаранчевих” сил – більше того, тепер воно є лейтмотивом виборчої кампанії пропрезидентського блоку “Наша Україна-Народна Самооборона”.

Минулого тижня підтримати скасування депутатського імунітету та пільг українців з екранів телебачення переконував президент. Те, що ту роль перейняв прем’єр, який сам висловив готовність до пожертви привілеями, лідер Нашої України-Народної Самооборони Юрій Луценко називає передвиборчим пі-аром.

“Ми щиро раді, що через 378 днів перебування при владі вони усвідомили, що скасування недоторканості – ключова теза для зміни ситуації в країні. Можна було би і далі вітати такі заяви Януковича, але, на жаль, ми їм не віримо. Буквально кілька тижнів тому пан Янукович висміював ту ідею та називав її популістською. Отже сьогодні пан Янукович усвідомив – щоби утриматися при владі, треба використати не скупівлю депутатів для створення 300 чоловік у парламенті, він хоче купити обіцянками людей”, – заявив Юрій Луценко.

Не довіряють Віктору Януковичу й у Блоці Юлії Тимошенко – там лідеру Партії Регіонів пригадали, як “бютівці” чотири рази вносили до Верховної Ради ініціативу щодо скасування недоторканості, проте жодного разу не знаходили відгуку в “регіоналів.

Рада все одно розпущена

Обидві опозиційних сили відмовилися прийти на позачергове засідання парламенту, де йтиметься про скасування недоторканості можновладців, аргументуючи це нелегітимністю розпущеної президентом Верховної Ради.

Коаліція не забарилася відповісти на це ультиматумом – Міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що в разі, якщо Наша Україна та БЮТ не прийдуть на позачергове засідання парламенту, стане зрозуміло, чиї гасла були декларацією, а чиї – конкретними справами.

Реальність обіцянок під сумнівом

Разом із тим, експерти сумніваються в тому, що ініціатива Віктора Януковича буде втілена в життя насамперед через складний шлях змін до Конституції, який вимагає позитивного голосування під час двох сесій парламенту поспіль, а відтак може бути забута після виборів.

Також малоймовірною називають добровільну відмову можновладців з президентом та прем’єром включно від пільг – за підрахунками президента Віктора Ющенка, депутатські привілеї щорічно вартують платникам податків близько півмільярда гривень, так само критику не раз викликали чималі кошти, які витрачаються на закордонні поїздки та обслуговування побуту президента, а дача прем’єра в Нових Петрівцях вже давно стала легендою журналістських розслідувань.