BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: середа, 22 жовтня 2008 p., 16:17 GMT 18:17 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Ющенкo: новий уряд - на Новий рік
 
Віктор Ющенко
Президент Віктор Ющенко заявив, що очікує появи нового уряду України до 1 січня 2009 року і що саме на нову коаліцію і новий Кабінет Міністрів ляже головна відповідальність за подолання економічної кризи в країні.

Таким є оптимістичний прогноз Віктора Ющенка, хоча президент і попереджає, що перед тим, як іти на вибори, чинний парламент має ухвалити пакет антикризових заходів. Чи може статися так, що Віктор Ющенко вкотре перенесе дату виборів, зважаючи на те, що у Верховній Раді розгляд економічних законопроектів та змін до держбюджету знову відкладено?

Таким було одне із питань, що пролунало під час інтерв’ю президента Ющенка чотирьом іноземним радіокомпаніям, в тому числі Бі-Бі-Сі. Із президентом розмовляла і наш кореспондент Світлана Дорош

Віктор Ющенко: Я сподівався, що в парламенті не буде блокування і виходив на те, що після засідання РНБО антикризовий пакет буде представлений на другий день. Ні перше, ні друге не відбулося. Але я є великим прихильником того, що все-таки парламент повинен нести відповідальність перед державою, перед виборцем щодо антикризових кроків, хоча значна частина цих кроків робиться поза парламентом, і для цього є відповідні механізми.

Але зараз парламент повинен сказати своє слово у частині законопроектів, які превентивно регулюють чутливі національні сектори. Тобто це не є фатальність, що він не розгляне, але це була б солідарна демонстрація того, що ми зараз є всі українцями, ми працюємо незалежно від тієї кризи, яка є в українському парламенті.
Тому відповідь на те, коли я підпишу наступний указ, я б пов’язав з роботою в парламенті. Я хочу домоглися, щоб там було прийнято рішення про антикризовий пакет, це фонд гарантування вкладів, бо без парламенту рішення РНБО не буде впроваджене. Друге – стабілізаційний фонд повинен бути утворений, третє – фінансування виборів. Це все одним пакетом має затверджуватися. По антикризовому пакету, звичайно, буде важко шукати домовленостей.

 По даті проведення виборів я відверто хочу сказати, що є пропозиції ряду політичних сил, які орієнтують президента на те, щоб вибори були проведені 7 грудня. Щоб ми не втрачали час і не заводили ситуацію до 1 січня, оскільки до 1 січня повинні бути сформовані коаліція, уряд. Тобто у 2009 рік ми повинні входити з працюючим парламентом і урядом України.
 
Віктор Ющенко

Я позавчора провів консультації з політичними силами, і певна їх частина каже, що не готова брати політичну відповідальність за те, що відбувається сьогодні в економічному секторі чи в бюджеті країни. Вони підкреслюють, що це є відповідальність однієї сторони, яка взяла управління цим сектором на себе. Я не є прихильник такого підходу. В цьому парламенті, звичайно, ніхто не буде готовий до полеміки, до дискусії, до обговорення... Просто нема тієї атмосфери. В цьому парламенті могли б тільки отримати акцепт, що ми домовилися, внесли, проголосували і закрили тему.

По даті проведення виборів я відверто хочу сказати, що є пропозиції ряду політичних сил, які орієнтують президента на те, щоб вибори були проведені 7 грудня. Щоб ми не втрачали час і не заводили ситуацію до 1 січня, оскільки до 1 січня повинні бути сформовані коаліція, уряд. Тобто у 2009 рік ми повинні входити з працюючим парламентом і урядом України.

 Тому коли ми говоримо про планування 2009 року в Україні, воно повинно бути жорстким, чітким, зрозумілим. Ми не повинні забавлятися в різного роду соціальні популізми. Ми повинні жити по коштах, жити раціонально. Кожна копійка повинна витрачатися не так, як це робилося до цього, а набагато більш продумано.
 
Віктор Ющенко

Я чекаю позиції ЦВК і правників. Якщо з точки зору українського законодавства ми вписуємося в цей графік, щоб жодна норма закону не була порушена, і щоб потім не звинувачували когось в недотриманні законодавства з проведення демократичних виборів. Якщо ті норми будуть забезпечувати якомога швидше проведення виборів, я буду підтримувати цю норму. Питання найближчими днями буде вирішено.

Бі-Бі-Сі: Тривога людей стосовно ситуації на фінансовому ринку залишається, попри обіцянки і ваші як президента, і уряду. Скільки часу людям чекати до стабілізації?

Віктор Ющенко: Щоб дати відповідь на це питання і, найголовніше, повірити в неї, нам треба чітко розуміти, які причини того, з чим ми стикнулися на різних ринках – економічному і фінансовому, і валютному. Є чинники внутрішні, з якими нація і влада зобов’язані впоратися. Чинник номер один: слабка бюджетна політика. Я б сказав, досить безвідповідальна політика. Це вибуховий ефект був, коли аналізуємо 8 місяців, і, наприклад, реально-номінальні доходи людей – номінальна зарплата чи номінальні доходи соціальних програм виросли в середньому на 39-43 відсотки. Такого росту номінальних доходів соціального характеру в нас не було з 1996 року! Ніхто не наважувався проводити таку політику.

Вона, звісно, солодка, і перший, хто в грудні чи в січні говорив про те, який рай буде – це сприймалося людьми під оплески. Але це нечесна, некоректна політика. Другий удар: коли стояло питання у травні, коли ми вже перейшли рубіж річної інфляції, сьогодні наша інфляція 16,1 відсотка, і уряд вже двічі річні “маяки” змінював. Зараз на порозі третій річний “маяк”.

Це той контекст, який відбувся у нас протягом 8 місяців, так ми прийшли до вересня. На цю ситуацію наклалася зовнішня частина впливу негативних явищ.

Сьогодні ми вперше підійшли до усвідомлення всіма і перш за все прем’єр-міністром того, що попередня бюджетна політика є згубною і її застосовувати на четвертий квартал 2008 року і у 2009 році - небезпечно.

Друга позиція: ми гарантуємо незмінність на реальному рівні позицій заробітної плати, пенсії, щоб ні в кого не склалося враження, що вихід з кризи або план подолання буде будуватися на тому, що з кишені людей будуть витягатися гроші. Ми закріплюємо те, що в нас є. Але давайте будемо боротися разом. Безумовно, мова йде про скорочення видатків адміністративно-управлінського плану перш за все. РНБО запропонувала уряду на 20% скоротити штатну чисельність всього апарату виконавчої влади. Те ж повинні зробити парламент, президент, органи місцевого самоврядування. Власне кажучи, це кроки, які зачіпають приблизно 25 законів або норматив уряду.

Бі-Бі-Сі: Я все ж уточню: коли люди нормально зможуть користуватися кредитами, банкоматами, коли ситуація буде врегульована? До кінця 2009 року, як прогнозують стосовно інших країн світу?

Віктор Ющенко: З точки зору часу, як довго ми цей тиск будемо відчувати, тому що сьогодні вже тиск зовнішньої кризи стає більшим, ніж фактори внутрішнього плану, тому тут треба бути відвертим. Міжнародні фінансові організації для світової економіки 2009 рік планують як рік рецесій. Абсолютна більшість світових економік не зможе в найближчі 10-12 місяці дати сигнали росту, і скоріше за все найближчі 12-14 місяців будуть покладені на те, як мінімізувати наслідки світової фінансової кризи на регіональні чи національні економіки. Тому коли ми говоримо про планування 2009 року в Україні, воно повинно бути жорстким, чітким, зрозумілим. Ми не повинні забавлятися в різного роду соціальні популізми. Ми повинні жити по коштах, жити раціонально. Кожна копійка повинна витрачатися не так, як це робилося до цього, а набагато більш продумано.

Бі-Бі-Сі: З ваших відповідей ми зрозуміли, що у вас багато непорозумінь із прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, але хто в період виборчої кампанії вестиме переговори по газу – ви особисто чи комусь доручите, і яка може бути ціна в період політичного протистояння?

Віктор Ющенко: Не переживайте. Є відповідні повноваження і компетенції. Ви знаєте, я підписав відповідні директиви для цих переговорів, прем’єр-міністр провела на урядовому рівні консультації, зараз ідуть безпосередньо переговори між НАК “Нафтогазом” і “Газпромом”. Вчора я отримав кінцеву доповідь керівника НАК “Нафтогазу” - ми напередодні підписання відповідної угоди. Цього року угода буде підписана раніше, ніж минулого. Із ціною. Але я її не назву. Не тому, що я не знаю її, а тому що всьому свій час. Переговори проведені, є 2-3 нюанси, на які я вказав, і думаю, що вони за сьогодні-завтра будуть врегульовані. Не виключаю, що, можливо, на цьому тижні ці переговори увійдуть у фінальну стадію, результативну. Це питання в мене під контролем, так що я б сказав: будьте спокійні.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження