BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: середа, 15 липня 2009 p., 12:18 GMT 15:18 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Київ прагне допомоги Заходу щодо ЧФ Росії
 

 
 
ВМС України
ВМС України
У Києві занепокоєні тим, що Росія затягує розмежування морського кордону в Україні і не поспішає виводити з Криму свій флот.

Депутати від пропрезидентського парламенстького блоку НУНС пропонують парламенту звернутися до ОБСЄ з приводу необхідності створення міжнародної групи за спостереженням за виконанням Росією й Україною угод щодо Чорноморського флоту Росії.

Про відповідний проект постанови, зареєстрований 15 липня депутатами Іваном Зайцем, Ярославом Джоджиком і Андрієм Давиденком, повідомляє пресс-служба УНП.

 Українська сторона наголошує на неприпустимості порушення договору про державний кордон та наполягає на продовженні переговорів з розмежування Керченської протоки з метою скорішого вирішення цього наболілого питання в інтересах обох держав.
 
Заява МЗС

На думку авторів проекту, прийняття цього документа сприятиме політичній стабільності, оскільки незаконні, на думку депутатів, дії російських військовослужбовців можуть спровокувати силові акції й призвести до загострення ситуації в причорноморському регіоні.

8 липня в Севастополі було зупинено 3 автомобілі й групу військовослужбовців ЧФ Росії, які без узгодження з компетентними органами перевозили крилаті ракети через густонаселені міські райони.

ЧФ Росії є політичним чинником у Криму

У січні МЗС констатувало збільшення порушень законодавства України військовослужбовцями Чорноморського флоту Росії.

МЗС України також стурбоване, тим, що Москва відмовляється від переговорів з розмежування Керченської протоки та вважає, що відмова делегації РФ від переговорів не відповідає ні чинним двостороннім домовленостям, ні міжнародному праву.

"Останнім часом офіційні чинники Російської Федерації почали відмовлятись вести переговори з Україною про розмежування Керченської протоки державним кордоном", - йдеться у заяві прес-служби відомства.

"Така позиція РФ не відповідає домовленостям, досягнутим як в рамках переговорного процесу з розмежування Азовського і Чорного морів та Керченської протоки, так і зобов’язанням російської сторони, взятим за договором між Україною і Росією про українсько-російський державний кордон", - наголосили у МЗС.

Міністерство нагадує, що відповідно до статті 5 даного договору, Україна і РФ зобов’язалися врегулювати питання, які відносяться до "суміжних морських просторів", зокрема, й в Керченській протоці, "угодою відповідно до норм міжнародного права".

"Українська сторона наголошує на неприпустимості порушення договору про державний кордон та наполягає на продовженні переговорів з розмежування Керченської протоки з метою скорішого вирішення цього наболілого питання в інтересах обох держав", - зазначили у МЗС.

Росія не прагне виведення свого флоту з Севастополя

ЧФ Росії з території України брав участь у війні проти Грузії

Начальник Генерального штабу РФ Ніколай Макаров заявив після випробування нових бойових ракет класу море-земля, що Росія сподівається залишити за собою військово-морську базу у Севастополі.

Кремль сподівається збудувати нову військово-морську базу у Новоросійську до 2016 року на що виділено понад вда мільярди рублів. Але будівельні роботи просуваються повільно і за словами російського командувача Ніколая Макарова – Росія наразі розглядає нову базу у Новоросійську як додаткову до тієї, що існує у Севастополі.

«Ми не ставимо перед собою таку мету – залишити Севастополь. Перш за все ми хочемо облаштувати усі складові і підрозділи Новоросійської військової бази. Події можуть розвиватися по різному, і ми звертаємо увагу на побудову і на облаштування Чорноморського флоту в Новоросійську» - заявив Начальник Російського Генштабу.

 Ми не ставимо перед собою таку мету – залишити Севастополь. Перш за все ми хочемо облаштувати усі складові і підрозділи Новоросійської військової бази. Події можуть розвиватися по різному, і ми звертаємо увагу на побудову і на облаштування Чорноморського флоту в Новоросійську.
 
Начальник Генерального штабу РФ Ніколай Макаров

Російська преса розцінила візит президента Дмітрія Медвєдєва у Новоросійськ, де він нагородив моряків відзнаками, як демонстрацію уваги Кремля до регіону Чорного моря.

З іншого боку російський Адмірал Іван Капітанєц заявив, що в Росії відсутня з 1986 року програма побудови військових суден і до 2016 року на ЧФ не залишиться дієздатних бойових кораблів.

Росія занепокоєна планами інтгерації україни в Євросоюз та НАТО.

 Це роздутий міф. Війська НАТО формуються з національних збройних сил держав-членів НАТО. Натомість у нас в Криму вже є чужоземні бази. НАТОвський чобіт на українській землі – це міф, а російські війська на Кримському півострові – це реальність.
 
Борис Тарасюк

Голова Комітету ВР з питань євроінтеграції, лідер Народного Руху України Борис проте відкинув побоювання російських політиків про те, що у разі виведення російського флоту у Криму буде створено «Базу НАТО».

Борис Тарасюк заявив, що так звані бази НАТО не можуть бути розміщені в Україні, оскільки таких просто не існує в природі:

«Це роздутий міф. Війська НАТО формуються з національних збройних сил держав-членів НАТО. Натомість у нас в Криму вже є чужоземні бази. НАТОвський чобіт на українській землі – це міф, а російські війська на Кримському півострові – це реальність».

Кремль сподівається на лояльного президента у Києві

Військовий оглядач Московського часопису Незавісімая Газета Павел Фельхенґауер вважає, що Кремль сподівається домовитися з Києвом, аби залишити свою базу у Севастополі, якщо президентом в Україні буде обрано більш лояльну до Москви людину. Про це він сказав у розмові з Богданом Цюпиним:

Бі-Бі-Сі: Наскільки серйозні плати побудови військово-морської бази в Новоросійську?

Павел Фельхенґауер: Плани досить серйозні. Там будується база, бо до таких дій змушує життя.

Бі-Бі-Сі: Чи буде вона готова до 2020 року.

 З точки зору теперішньої ідеології нашого керівництва відмова від Севастополя видається неможливою оскільки стверджується, що усе це - Росія, і Севастополь також - Росія. Тобто є надія, що вдасться домовитися з українським керівництвом, що буде якийсь інший президент, можливо з Партії регіонів…
 
Павел Фельхенґауер

Павел Фельхенґауер: Вона будується. Як це буде швидко споруджене - питання інше. Як зауважив наш начальник генштабу це не пов'язано з тим, що поставлене політичне завдання полишити Севастополь і Крим до 2017-го року. Це пов'язано з повністю практичними речами оскільки і в минулому і в цьому році виникли досить серйозні проблеми. Ось зараз президент Медведєв був у Новоросійську - оглядав крейсер Москва. Там перебуває велике угруповання флоту, яке брало участь у навчаннях Кавказ 2009. У разі загострення становища на Закавказзі можливо знову доведеться брати участь і в бойових діях. А робити це спираючись на Севастополь незручно. З багатьох причин. Оскільки Україна такі дії російського чорноморського флоту зокрема проти Грузії не підтримує. І минулого року доводилося спочатку кораблі з Севастополя виводити а вже потім вже перекидати в зону бойових дій, а на російській території потрібної бази немає.

Ось і зараз ці кораблі там вже давно перебувають - стоять на рейді, але бази немає. Для морської піхоти також, яка використовувалася для вторгнення в Західну Грузію минулого року , цілком можливо може використовуватися і в цьому. Цього року в Абхазії вони відпрацьовували висадку на узбережжя Грузії.

І знову ж таки - робити це усе з баз у Криму з Севастополя політично і практично незручно. Тобто життя змушує створювати більш-менш нормальну базу вже на російській території, щоб не залежати від України для проведення у тому числі і бойових операцій, які Україні не подобаються.

Але це не означає, що схвалене політичне рішення виводити флот з Криму.

Такого рішення немає, я к сказав начальник генштабу, тобто ми і Крим хочемо зберегти і мати операційну базу в Новоросійську, Темрюці на Таманському півострові буде база для морської піхоти. Це пов'язано з тим, що Чорноморський флот і морська піхота активно брали участь у бойових діях і це може повторитися.

Бі-Бі-Сі: Окрім практичних причин, які ви назвали є ще чинник 2017-го року, коли вибігає термін російської оренди баз у Криму згідно з договором з Україною. Чи цей договір і дата 2017го року є чинником у планах російських політиків і військових?

Павел Фельхенґауер: Ні, я вам можу просто процитувати начальника генштабу він такі і сказав - ми не ставимо таку мету - полишати Севастополь. Перед нашими військовими політичне керівництво не ставить такого завдання. Навпаки заявляють і так їх орієнтують що - ми так чи інакше залишимося у Криму.

Військовим не зрозуміло чи точно так буде, чи ні - а їм треба планувати на подальшу перспективу. Інше це, якщо припустимо Росія, захоче залишитися в Криму, і десь ближче до 2017-го року через це з Україною може початися конфлікт, і якщо Чорноморським флотом треба буде погрожувати в будь-якому конфлікті з Україною.

То знову ж таки при цьому опиратися при цьому лише на Севастополь не можливо, бо він погано прикритий з суходолу. Це може бути передова база, але потрібна серйозна база на російському узбережжі. Тобто в будь-якому випадку для наших військових - йдуть вони з Севастополя чи ні - потрібна тилова база на власному узбережжі. Але наразі політичного рішення йти 20107го року з Севастополя немає.

Бі-Бі-Сі: Чи виважаєте, що російські політики не визначаються тому, що 2017 рік ще далеко чи є інші причини?

Павел Фельхенґауер: З точки зору теперішньої ідеології нашого керівництва відмова від Севастополя видається неможливою оскільки стверджується, що усе це - Росія, і Севастополь також - Росія. Тобто є надія, що вдасться домовитися з українським керівництвом, що буде якийсь інший президент, можливо з Партії регіонів… Так чи інакше Крим полишати з політичної точки зору не хочуть, але з військової точки зору використовувати Севастополь як єдину основну базу зовсім не підходить. Хоча і з Новоросійськом є проблеми, бо там взимку дме північний вітер. Там є інші питання і взагалі потрібні великі інвестиції, а залишати розвинену інфраструктуру в Криму дуже ніхто і не бажає. Проте життя змушує створити принаймні другу базу для флоту.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження