BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: середа, 18 листопада 2009 p., 09:23 GMT 12:23 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
ЄБРР розгляне питання про кредит навесні
 

 
 
єбрр
ЄБРР
Рада директорів Європейського банку реконструкції та розвитку не розглядала, як планувалося раніше, питання про надання Україні 300 мільйонів доларів для поповнення оборотного капіталу Нафтогазу, аби компанія могла закупити газ для споживання взимку.

У банку кажуть, що повернуться до цього питання не раніше весни наступного року, а поки продовжують готувати проекти позик на структурні реформи.

Влітку цього року Європейська комісія та міжнародні фінансові інституції заявили про готовність профінансувати український енергетичний сектор, і, зокрема, найбільшу компанію цієї галузі – Нафтогаз. Передбачалося, що до ЄБРР та Європейського інвестиційного банку приєднається і Світовий банк.

Проте, після того, як свою співпрацю з Україною призупинив МВФ, інші міжнародні фінансові інституції також почали повідомляти про перенесення своїх програм на післявиборчий час.

Речник представництва ЄБРР у Києві Антон Усов повідомив, що питання про виділення 300 мільйонів доларів короткострокового кредиту не відхилене, і не відтерміноване, воно просто не виносилося на розгляд Ради директорів, але ЄБРР може повернутися до цього питання навесні наступного року, якщо ці кошти все ще будуть потрібні компанії. Але чи існуватиме навесні наступного року сама компанія, яка має мільярдні борги, проблеми із стягненням боргів своїх клієнтів, і яка щойно реструктурувала борги перед своїми кредиторами? Представник ЄБРР каже, що не варто оцінювати перспективи Нафтогазу так песимістично:

“Незважаючи на не дуже привабливу фінансову ситуацію в Нафтогазі, в інтересах всіх кредиторів є зберегти цю компанію, а також зробити її прибутковою. Власне, це і є одним із завдань кредитної програми – зробити так, аби Нафтогаз став працювати на зрозумілих комерційних принципах, стала зрозумілою бізнес-структурою, яку б могли кредитувати не тільки такі організації, як наша, але й просто комерційні банки.”

Водночас, речник ЄБРР нагадав, що надання Україні короткострокового кредиту на 300 мільйонів доларів є лише першим етапом проекту підтримки стабільної роботи українського енергетичного сектору, а другий етап передбачає надання більш важливої та властивої для ЄБРР позики у 450 мільйонів доларів на розвиток інфраструктури та підвищення енергоефективності.

Саме щодо цього кредиту підготовча робота триватиме і надалі – каже Антон Усов, і як тільки міжнародні донори побачать готовність і бажання керівництва України проводити реформи, банк повернеться до питання виділення кредиту:

“Ця програма кредитної допомоги базувалася на втіленні цілої низки реформ, як у самому Нафтогазі, так і загалом в енергетичному секторі. Нажаль, ситуація склалася так, що стало зрозуміло: зреалізувати певні реформи, зокрема, тарифні зміни, у виборчий період дуже складно. Якісь законодавчі акти, для ухвалення яких потрібна стабільна робота парламенту, також не ухвалюються. І, хоча окремі позитивні кроки, наприклад, аудит Нафтогазу, були зроблені, проектна команда дійшла висновку, що зараз виносити питання про кредит на розгляд директорів є не на часі.

 Незважаючи на не дуже привабливу фінансову ситуацію в Нафтогазі, в інтересах всіх кредиторів є зберегти цю компанію, а також зробити її прибутковою. Власне, це і є одним із завдань кредитної програми – зробити так, аби Нафтогаз став працювати на зрозумілих комерційних принципах, стала зрозумілою бізнес-структурою, яку б могли кредитувати не тільки такі організації, як наша, але й просто комерційні банки.
 
Представник ЄБРР

Тепер ми сконцентруємо зусилля на роботі над інфраструктурним проектом, і ця робота триватиме і надалі. Зрозуміло, що реформи не можуть бути здійснені за короткий час, але як тільки у нас буде розуміння того, що українська сторона готова до якихось структурних реформ, можна буде повернутися за стіл переговорів, і говорити про строки, суми і інші параметри.”

Пан Усов також твердить, що у разі затвердження цієї позики, до неї приєднається і Європейський інвестиційний банк, і загальна сума кредиту може скласти 900 мільйонів доларів.

Утім, міжнародні позики для українського енергетичного сектору є не єдиними кредитними програмами, призупинення яких збіглося у часі із призупиненням співпраці Києва з МВФ. Наприклад, про відтермінування своєї кредитної програми на понад 600 мільйонів євро заявила і Єврокомісія.

Утім, як повідомив після переговорів у Брюсселі Міністр закордонних справ України Петро Порошенко, українська сторона отримала чіткі гарантії, що у разі, як кредитування МВФ буде поновлено, ЄС буде готовий надати і свою фінансову допомогу, яка має піти “не на проїдання, а на проведення структурних реформ.”

Керівник Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло вважає, що відтермінування співпраці Києва із кількома потужними міжнародними кредиторами збіглося у часі не стільки через позицію МВФ, скільки через наростання занепокоєння тим, як розвивається політичне життя в Україні напередодні виборів:

“Загалом, я не став би стверджувати, що отримання Україною кредитів від інших інституційних кредиторів, має бути жорстко пов’язане із рішенням МВФ. Але в будь-якому разі ми маємо справу із посиленням недовіри кредиторів до адекватності тієї економічної політики, яка проводитиметься в Україні у короткотерміновій перспективі.”

Експерт також наголошує, що кредити від міжнародних фінансових інституцій важливі не тільки сумами кредитів, як тим, що вони призначаються на конкретні структурні реформи, а також подають сингал іншим кредиторам та інвесторам.

 
 
Також на цю тему
Інші сайти
Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сторінок на інтернеті
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження