Електронні книжки читають ''все більше''

Компанія Apple оприлюднила довгоочікуваний, останній з черги прилад з приставкою «і». Цього разу йдеться про те, що здобуло назву іРad. Багато хто вважає, що це - продовження теми, започаткованої «айфоном», щоправда, іРad є вже цілком функціональним комп’ютером, який втім виглядає як збільшений до розмірів екрану невеличкого монітора iPhone.

Image caption На ринку є кілька електронних пристроїв для читання

Про те, що означає вихід на ринок такого пристрою, як іРad, і оголошення компанії Apple про створення інтернетної крамниці іBooks, котра спеціалізуватиметься на продажу електронних версій друкованих матеріалів, зокрема, книг, Бі-Бі-Сі розпитувала директора з питань продажу компанії «Pocketbook Global» Олега Науменка.

О. Науменко: Це означає, що ринок електронного контенту стає все більш популярним на світовому ринку, все більше користувачів читають у електронному вигляді літературу, журнали, пресу, і приклад іРad говорить про те, що це - дуже великий сегмент, котрий поки що не дуже розвинений в усьому світі, але за цим майбутнє, і люди будуть читати.

Конкуренція на ринку

Бі-Бі-Сі: Також питання: за яким пристроєм майбутнє? Тому що іРad фактично має можливості комп’ютера, бо там можна також під’єднуватися до Інтернету, це дає можливість електронної пошти і т.д. З іншого боку, те, над чим працюють такі компанії, як ваша, це суто спеціалізований зчитувач електронних книг. Чи не вважаєте ви, що таким компаніям зараз настала дуже серйозна загроза?

О. Науменко: Ні, не вважаю. Адже є дуже велика різниця між тим пристроєм, що розробив Apple, і тим, що виробляємо ми, тому що ми використовуємо електронний папір. Це такий екран, який працює у відбитому світлі, він сам нічого не випромінює, як екран монітору, екран мобільного телефону, комп’ютеру. Тобто, це дає можливість більшого комфорту для читання, очі не так втомлюються від довготривалого читання. І ще дає другу можливість те, що наш пристрій працює десь близько місяця без підзарядки, а Devise Apple працює 10 годин. Ще дуже велика різниця – те, що наш пристрій важить 350 г, самий більший.

Бі-Бі-Сі: Але читати, наприклад, електронну пошту чи переглядати Інтернет на такому пристрої, як ваш, можна?

О. Науменко: Можна читати пошту, можна переглядати сторінки в Інтернеті, але поки що вони будуть чорно-білими.

Бі-Бі-Сі: Цей, так званий електронний папір чи електронне чорнило – звичайно дуже цікава і нова технологія на відміну від того, що Apple буде мати екран з підсвічуванням від світловипромінюючих діодів. З іншого боку, це – чорно-білий пристрій. Чи є надії, що електронне чорнило в найближчому майбутньому стане кольоровим? Тоді би ви дійсно могли конкурувати з такими пристроями як іРad.

О. Науменко: Так, я можу з упевненістю сказати, що така надія є, ми маємо уже перші інженерні зразки таких екранів, які працюють у кольорі – там близько 26 тисяч кольорів з частотою оновлення екрану 15 кадрів за секунду.

Бі-Бі-Сі: Це означає, що можна окрім фотографії відтворювати також відео?

О. Науменко: Так, можна відтворювати відео. Це поки що інженерні зразки, 15 кадрів це не межа.

Бі-Бі-Сі: Як ви думаєте, чому Apple не встиг взяти на озброєння цю дуже цікаву технологію?

Image caption Виробники кажуть, що електронні книжки - дешевші, ніж традиційні на папері

О. Науменко: Тому що ця технологія дуже нова. У світі є багато прикладів, коли дуже багато інженерних компаній розробляли такі екрани, але поки що до масового виробництва ніхто не дійшов.

Бі-Бі-Сі: Чи зараз можна говорити про те, що у читача, який хоче прочитати електронні книги чи українські книги в електронному вигляді, є вибір?

О. Науменко: Вибір сьогодні є. На нашому ресурсі, який називається Bookland, є 25 тисяч книжок у електронному вигляді, які доступні для читання всім користувачам Інтернету, є класика, яка доступна безкоштовно, є сучасна література сучасних українських та російських авторів, яку можна придбати за дуже невеликі кошти. Приблизно 1/10 від того, що коштує паперовий екземпляр.

Бі-Бі-Сі: Зрозуміло, що електронний ринок англійської книги у світі велетенський і російської книги - також дуже конкурентоспроможний, але, я думаю, що слухачів цікавить саме український. Яка частина з того числа, що ви назвали, це українські книги?

О. Науменко: Близько 2-3 тисяч класичних та сучасних видань.