Останнє поновлення: П'ятниця, 12 березень, 2010 p., 18:10 GMT 20:10 за Києвом

Однокрилий соловейко допомагає дітям

дитячий малюнок

На Волині одна з громадських організацій за допомогою книг розповідатиме дошкільнятам про дітей із вадами здоров’я.

Задум полягає у тому, що казки і оповідання навчать дітей сприймати ровесників, які мають фізичні вади, з повагою і співчуттям.

«Жили собі були соловей і солов’їха. Народилось у них дитинча, от тільки біда – однокриле. Пожурились мама з татом, побідкались…», - 8-річний Петрик читає казку про солов’їну сім’ю, в якій новонароджене однокриле дитинча змусило найближчих вчитись жити з особливим соловейком.

Репортаж слухати, натиснувши на плеєрі.

Ця казка, зокрема, увійшла до однієї з кількох книжок для найменших дітлахів, книжок про дітей з різними хворобами, які попри все хочуть жити повноцінно у світі здорових.

Серед таких – 11-річний Сергійко. Він недавно навчився ходити, до того був в інвалідному візку. Він мріє дружити не тільки з дітьми і дорослими спеціалізованого «Центру розвитку дитини», а й з однокласниками загальноосвітньої школи, за якою закріплений формально.

дитячий малюнок

«В мене є друг Діма, а найбільше я сумую за своїми школярами. Вони до мене не приходять», - розповідає хлопчик.

Керівник волинської організації «Особлива дитина» Людмила Вознюк каже: «До того, щоб діти з вадами комфортно почувались серед інших, суспільство потрібно готувати ще змалку.

Відтак педагог Людмила Вознюк придумала створити книжечки про особливих дітей для їхніх ровесників.

Вони нічим не відрізняються від нас, з ними також треба дружити, гратись. Ніколи не потрібно над ними сміятись. Щоб їм не було соромно, щоб вони відчували себе такими, як ми. Просто потрібно спілкуватись з ними, як зі здоровими дітьми. Їм це ніколи не говорити про їхні вади. І так само до них відноситись, як до всіх.

Діти луцької художньої школи

«Саме дошкільний вік – вік чомучок, діти задають дуже багато запитань. І, якщо, наприклад, проаналізувати програму дошкільного виховання, то ми можемо сказати, що яких ми тільки тем не вчимо наших дітей! Якісь засади, елементи знань про астрономію, фізику і так далі, овочі, фрукти теми йдуть і одяг, і так далі. Але на моїй пам’яті ніколи не звучало: а чому дитина на візку, а чому дитина носить темні окуляри?»

Книжки про дітей з особливими потребами водночас розповідають про них, як про дітей з особливими можливостями.

Діти Луцької художньої школи, Аня і Яся, які разом з іншими ілюстрували видання, діляться своїми висновками:

«Вони нічим не відрізняються від нас, з ними також треба дружити, гратись. Нам показували книжку про Тома Сойєра, мене дуже вразило, як діти з вадами зору читають по крапках. Це дуже важко, ніхто нічого не міг прочитати. Ніколи не потрібно над ними сміятись. Щоб їм не було соромно, щоб вони відчували себе такими, як ми. Просто потрібно спілкуватись з ними, як зі здоровими дітьми. Їм це ніколи не говорити про їхні вади. І так само до них відноситись, як до всіх».

Психолог «Центру розвитку дитини» Олена Базенко вважає, що книжки про особливих дітей важливі і для дорослих, чимало з яких не готові до співчуття, не знають, як повестись, коли поруч опиняється людина з фізичними вадами, попри те, що за ними спостерігають їхні діти.

дитячий малюнок

«Батькам важко це подолати, тому що це важко подолати самому суспільству. В нас суспільство не є доброзичливим до таких дітей. Не тільки проблема у тому, що немає пандусів! Це половина біди і це будується. В нас люди не хочуть допомогти у цих ситуаціях, вони просто відвертаються, думаючи, що то є ситуація окремої людини. Співчуття ми бачимо не завжди», - говорить Олена Базенко.

4-літня Улянка про діток з особливою долею у мами вже дізналась, навіть уявляє, що робитиме, якщо така дитина опиниться поруч:

«Я знаю, шо вони не можуть бачити, куди вони ідуть, не вміють ходити і чути, шо мама каже. Треба їх шкодувати, треба їх любити, треба їм допомагати ходити в магазин на сходинках. Або через дорогу не можна самим ходити. Треба взяти їх за ручку і їх вести за ручку.»

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS