Ідея ''білого списку'' сайтів для дітей

On-ляндія - безпечна країна
Image caption Автори проекту хочуть створити список рекомендованих сайтів для дітей

Національна експертна комісія з суспільної моралі планує створити «білий список» вебсайтів, які рекомендуватимуть для відвідування дітям.

Про це йшлося на останньому засіданні комісії.

У такий спосіб чиновники сподіваються захистити неповнолітніх від порнографії в Інтернеті.

"Білі" списки замість "чорних"

Члени НЕК дійшли висновку, що «чорні списки» є марним витрачанням часу й зусиль, адже хоча сайти з небезпечним контентом постійно закривають, вони так само регулярно з’являються знову.

Image caption Фото з урядового вебсайту для юних громадян

За словами автора ідеї, заступника голови правління «Інтернет Асоціації України» Олександра Ольшанського, йдеться про те, щоб визначити вебсайти, які не містять небезпечного контенту, і рекомендувати їх для перегляду дітям.

Ймовірно, що це робитимуть за певною бальною системою, але технічні деталі ще потребують розробки.

Щоб система запрацювала, «потрібна програма, яка стоїть на комп’ютері, і потрібен, власне, список, який підтримується і розміщений десь на серверах провайдера», - розповів Бі-Бі-Сі пан Ольшанський.

А вже на власні комп’ютери користувачі-батьки повинні ставити цю програму самі.

Image caption Фото з урядового сайту для юних громадян

До "білого списку" хочуть включити освітні та інформаційні ресурси. Проте, які саме вебсайти рекомендують дітям з’ясувати так і не вдалося.

До відбору планують залучити Міністерство науки і освіти, Міністерство культури й туризму та Міністерство юстиції.

Тим часом найбільше, як виглядає, діти в Україні дивляться YouTube і спілкуються в соціальних мережах. А гарних вебсайтів для дітей українською мовою фактично не існує, як і комп'ютерних ігор.

Батьки й Інтернет

Image caption Українські діти шукають в Інтернеті мультики - переважно на You Tube

Автор ідеї наголошує, що про якийсь державний контроль трафіку не йдеться, адже для запровадження цього механізму обов’язково буде потрібна не лише згода, але й ініціатива батьків дитини.

Інше питання, чи готові вони до цього і чи прагнуть контролювати Інтернет-блукання власної дитини.

Наприклад, за даними Національної експертної комісії з суспільної моралі майже 76% батьків не цікавляться тим, які вебсайти відвідують їхні діти. Ці дані були наведені на засіданні НЕК.

Втім, експерти такі цифри пояснюють не байдужістю батьків, а їхньою необізнаністю.

За словами координатора програми «Онляндія – безпечна веб-країна» Артура Кочаряна, батьки просто не усвідомлюють, яку небезпеку для їхніх дітей може становити Інтернет.

Під час тренінгів, які проводяться в рамках програми, колеги пана Кочаряна розповідають батькам про реальні загрози, які існують в Інтернеті, і чують у відповідь: «Слухайте, дійсно, ми цього раніше не знали. Виявляється все набагато складніше і реалістичніше».

Окрім суто технічних обмежень, прибічники «білого списку» сподіваються, що такі заходи змусять батьків більше обговорювати з дитиною можливості та небезпеки мережі Інтернет.

А для цього необхідно, щоб батьки знали, які сайти рекомендувати дітям, і частіше робили це. На цьому наголошує і Ірина Огороднійчук, координатор національної гарячої лінії з питань запобігання насильства та захисту прав дитини.

Саме сюди часто звертаються і діти, і їхні батьки, щоби отримати інформацію про безпеку в Інтернеті.

Пані Огороднійчук застерігає батьків від того, щоби залишати «дитину наодинці з комп’ютером», адже батьки повинні змалечку розказувати дитині, які сайти вона може відвідувати.

Ідея "білих" списків - суперечлива

Втім, ідея «білого списку» вже знайшла і своїх супротивників. За словами Максима Саваневського, консультанта з Інтернет-комунікацій, будь-які обмеження в Інтернеті є марними, адже жодна держава не змогла запровадити подібний ефективний механізм, який би дав позитивний ефект.

Більше того, на його думку, контроль в Інтернеті може призвести до порушення прав людини.

«Під хорошими гаслами, скоріше за все, ми можемо прийти до того, що через боротьбу з порнографією ми прийдемо до боротьби зі свободою слова», - твердить пан Саваневський.

Окрім того, за його словами, обмеження у доступі до вебсайтів спрацюють лише у випадку з маленькими дітьми, тоді як підлітків, які краще, ніж їхні батьки, обізнані з Інтернетом, вони не стримають.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів