Випадки експлуатації праці дітей ''не поодинокі''

Голова Всеукраїнської фундації захисту дітей Євгенія Павлова сказала в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що випадки використання дитячої праці в Україні не є поодинокими.

Image caption Ці діти лущать кукурудзу в рамках фестивалю тієї ж таки кукурудзи. Традиційно дитяча праця в Україні часто використовувалася в сільському господарстві, і багато хто не розуміє, в чому тут проблема

Приводом до розмови з пані Павловою став репортаж кореспондентки УС Бі-Бі-Сі у Чернівцях Оксани Денисюк, яка розповіла про випадки, коли дітей з місцевого інтернату наймали на роботу. Люди, які живуть біля школи говорять, що вихованці самі просяться в найми, аби заробити копійчину.

Директор інтернату Іван Семенюк розповідає, як вони дізнались про експлуатацію дитячої праці.

"Був випадок, коли до мого заступника жінка подзвонила і сказала, що вона б хотіла заказати у нас дітей і ми були дуже здивовані. Вона тоді відповіла, що ніяких дітей ми вам не дамо і ніяких відправлень на роботу ми не робимо."

Експлуатація чи кишенькові гроші?

Учень шостого класу, 12-річний Богдан розповів, як вони заробляли зі своїми друзями.

„Ми гуляли по місту і до нас підійшов дядько і запитав, чи не хочемо ми йому допомогти. Ми сказали, що так і він пообіцяв, що нам заплатить по 50 грн."

Люди, які живуть поруч з інтернатом, розповідають, що діти самі просяться на роботу.

"Щоб люди наймали - ніхто не просив, але діти самі просяться. Бувають такі рази, що дитина йде і питає сама. Але ніхто ніколи не бере, ніколи тут по сусідству вони не робили."

"Ходять. Може, хтось і приймає. І те, що вони ходять - дуже добре, що вони просяться на роботу. Бо знаю таке, що кажуть про кражі. Але то хіба погано, що вони просяться? Я б казала, щоб їм не забороняли це."

В інтернаті кажуть, що слідкувати за всіма дітьми вони не можуть.

За словами вихователів, вільного часу у вихованців мало, але достатньо, щоб попрацювати на чиємусь городі або допомогти у дворі.

Учень сьомого класу Сергій, який бував на заробітках, говорить, що люди ставляться до них добре, пригощають солодощами, а робота зазвичай не важка.

"Ми набирали сухі дрова, складали їх у мішок, дядько нам допомагав, і ми з драбини їх закидали наверх. Ми копали, складали у відра. Дядько нам допомагав, ми тільки копали, типу як рівняли землю."

Дирекція школи говорить, що діти йдуть працювати, бо хочуть мати власні гроші.

"А от з кишеньковими грошима у нас проблема. Держава вважає, що діти всім забезпечені, тому вони мають 2,60 у місяць. "

12-річний Сашко каже, що йому цього мало. Він збирає гроші на свою мрію.

"Я речі собі хочу купити, футбольну форму, бутси, щоб грати у футбол."

Дирекція інтернату просить чернівчан не брати дітей на роботу, бо це заборонено законом. Людині, яка використовує дитячу робочу силу, загрожує від шести місяців до трьох років в'язниці.

Дитяча праця використовується "по-різному"

Наскільки поширеною є використання дитячої праці в Україні?

Є. Павлова: Ми проводили комплексний моніторинг дотримання стану прав дитини в Україні протягом 2006-2008 років. І можна сказати, що такі випадки не є поодинокими. Грубо кажучи, ми поділили Україну на 4 регіони і побачили, що дитяча праця використовується по-різному.

Наше законодавство дає чітке визначення, що є експлуатацією дитячої праці, і там обумовлено і вік дитини. І види роботи, на яких вона не може бути задіяна. І умови, на яких дитяча праця не може бути застосована.

Коли розпочинається курортний сезон, дитяча праця широко використовується в Криму. Навіть на шкоду навчанню.

Якщо говорити про аграрні регіони, то ми виявляли цілу низку фактів домовленостей між фермерськими господарствами і школами, здебільшого інтернатами. Коли директор спокійно направляє дітей на роботу на сільські підприємства.

Без покарань

Бі-Бі-Сі: А чому діти не можуть заробити собі на кишенькові потреби, якщо вони самі цього хочуть?

Image caption Широкого розголосу набув випадок, коли діти в Торезі змушені були копати вугілля.

Є. Павлова: Дитина може це робити, але деякі правозахисники спекулюють, що дитина не повинна працювати, адже всяка праця є експлуатацією дитини. Але це не так. Якщо дитина у вільний час, якщо це не завдає якоїсь шкоди здоров’ю, якщо відповідає віку дитини, якщо це посильна праця, то чому б ні. Ми знаємо, що і на Заході діти можуть розносити піцу, газети…

Але якщо дитина цілу ніч миє посуд, а вранці не може фізично йти на заняття – це інша справа. Немає нічого складного, якщо дитина допомагає батькам у селі, зокрема, пораючи худобу.

Але я знайома з деякими дослідженнями, які доводять, що застосування праці, насамперед дівчат, які носять величезні відра, несумісні з їх віковими категоріями і фізичними силами. І потім ці дівчата, які підростають, то не можуть виношувати дітей.

Бі-Бі-Сі: А чи відомі випадки, коли за такі випадки хтось притягався до відповідальності?

Є. Павлова: Нам невідомі такі випадки. Я тільки знаю одну резонансну справу, коли одна вчителька музичної школи з Харкова залучала дівчат до роботи у нічних клубах. Постало питання, чи можливе таке використання роботи дівчат у таких закладах.

Була порушена карна справа, але це було вперше.