Британська королева на українській писанці

відкриття виставки у посольстві України в Лондоні
Image caption відкриття виставки у посольстві України в Лондоні

У посольстві України в Лондоні відкрилася виставка писанок, які вважають раритетними і, які прикрашають колекції впливових людей.

Яйце споконвіку означало символ життя, а розписане яйце – писанка - витвір мистецтва, який передає це життя.

Унікальність лондонської виставки в тому, що писанки там великі - в 3-4 рази більші за яйце.

І розписані вони не візерунком, чи звичними писанкарськими мотивами, а на них -- копії картин західний майстрів 15-18-століть, а також зображено ікони, що має сакральний зміст, посилену енергетику.

Писанки методом да Вінчі

Писанки з української майстерні раритетів Монахової - особливі не лише ззовні, а й за методом виготовлення, адже праотцем методу написання є сам Леонардо да Вінчі, який його придумав в кінці 15-го століття.

Директор Майстерні Оксана Монахова каже, що Леонардо да Вінчі "в усьому був винахідником":

"І в живописі також от ця техніка була ним винайдена, бо коли дивишся на ці роботи, то не видно мазків. Все настільки ніжно, немов би зроблено проекцію фотокартки. Над кожною писанкою у нас працює художник і декоратор. Декор у нас ніколи не повторюється".

Метод лисіровки, якими пишуть художники майстерні раритетів Монахової – це написання трьома-чотирма шарами, який триває кілька місяців. Використовуються лише масляні фарби. В майстерні 13 художників - хто професіонал, а хто - сказати від сохи.

Image caption Британська королева на писанці

Оксана Монахова каже, що півколективу у них – "самородки":

"В мене таких, напевне, півколективу. Хоча я чесно скажу -- не вірять! Коли ми на виставках показуємо роботи й розповідаємо -- нам не вірять. Кажуть. що для таких робіт мало закінчити художнє училище, треба академія. гарна освіта. А в нас половина художників -- самородки!"

Для писанок в майстерні раритетів Монахової використовують м’які породи дерев -- березу, липу тощо.

Поки дерево висохне, потім поки майстри-художники в кілька шарів напишуть картину, чи ікону, чи портрет, поки це залакується -- після кожної з цих стадій йде процес висихання, от і виходить, що одна писанка -- більше року робиться.

Заступник директора майстерні Наталія Ковальова -- з Донецька, де є виставковий зал майстерні Монархової, яка сама розташована в Чернігові.

"На сьогоднішній день цей метод використовується дуже рідко в живописі, бо це дуже довгий, кропіткий метод. Одна така робота виконується в термін від двох місяців до півтора року. Якщо було важко колись писати оригінальну картину, то уявіть як складно написати ту ж картину на великодньому яєчку. Рідко хто в світі пише картини на писанках".

Кожна писанка - неповторна

За винятком тих, де зображені ікони.

Image caption картини на писанках

На писанках, що виставляються в Лондоні -- англійські мотиви -- зокрема середньовічні сільські. вишукані маєтки, а також портрети -- зокрема британської королеви Єлизавети Другої.

Британський монарх на українській писанці -- цей мотив був несподіваним для колишнього депутата британського парламенту Джона Ґрогана:

"Ну, це дуже несподівано, бо коли я прийшов, то мав очкування, що темою розпису будуть релігійні мотиви -- зокрема традиційні православні розписи, про які я знаю. Але побачив й інші, нерелігійні мотиви -- було дуже несподівано і цікаво".

В Україні серед тих, в кого є писанки з майстерні раритетів Монахової нинішній та попередній президенти, екс-прем’єр Тимошенко, також митрополит Володимир.

Як кажуть керівники майстерні колекціонерам - купити одну писанку і на цьому зупинитися -- важко.

Про ціни і гроші ми, як водиться серед вихованих людей, не розмовляємо, але Наталя Ковальова легко торкається цієї теми.

"50% - це колекціонери, це люди заможні, а 50% у нас купляють роботи середньозабезпечені та з достатком нижче середнього. Бо це роботи не з конвеєра.

Це - одиничні, дуже індивідуальні роботи. Ті ж бабусі, мами купляють такі писанки дітям та онукам, як оберіг. Тоді така писанка стає родинною реліквією з подальшою передається від старшого покоління молодшому".

В українському посольстві гарним доповненням до виставки писанок було й вино з Одещини, яке нині одна англійська фірма хоче проштовхнути на вишуканий британський ринок.

Відвідувачі - вражені

"Це дуже цікаво. Ці мініатюри. Робота є дуже тонко виконаною. Одну річ можу також сказати. -- шкода, що поруч немає зображень картин, які відтворенні на писанках. Але робота насправді пречудова. Рідко коли вдається побачити таке майстерне виконання. Ну і вино також чудове".

"Це виглядає чудово. Мені сподобались зображення ікон на писанках. Вони дуже пасують одне одному -- релігійна тема і писанках. Ну і сама робота абсолютно вражаюча. Дуже вражаюче виконання".

Посол України у Британії Ігор Харченко каже, що дехто – у захваті: "Це дуже цікава подія. І люди, які прийшли з великим -- я б сказав непідробним інтересом дивляться на те, що вміють робити українські митці.

І дехто -- не побоюсь цього слова -- у захваті від цих мистецьких праць. Це такі речі, що їх навіть така вередлива публіка, як англійська, дуже цінує."

Чому Чернігів?

Чи є якась закономірність що майстерня раритетів Монахової розташована саме в Чернігові?

Зі слів Оксани Монархової випливає, що Чернігів обрали невипадково:

"Це дуже старе древнє місто. Це основа. це колиска київської русі. Ми вважаємо, що Чернігів був першим. Потім вже чернігівські князі воювали на київській землі. І стільки церков, храмів. І ми знаємо, що в нас стільки багато унікальних художників на чернігівській землі. І от хто займається живописом, або приїздить купувати картини - всі кажуть, ой скільки унікальних художників є в Чернігові -- ніде стільки немає".