Три подвиги Олексія Береста

Червоний прапор над Рейхстагом
Image caption Червоний прапор над Рейхстагом

Олексій Берест, якому Віктор Ющенко дав звання Героя України, звання Героя Радянського Союзу за участь у встановленні прапора над німецьким Рейхстагом у 1945 році не отримав. Хоча подання на присвоєння було.

Через 65 років після війни Олексій Берест знову в центрі суперечок, коли суд визнав незаконним присвоєння Героя країни лідеру ОУН-УПА Степану Бандері.

Підстава - обидва не були громадянами України.

Чому майбутній Герой України не став героєм Радянського Союзу і не став учасником параду перемоги?

Олексій Берест народився у незаможній сім’ї на Сумщині.

В одинадцять років залишився круглим сиротою разом з 8 братами і сестрами.

Журналіст Володимир Проненко тривалий час досліджував біографію лейтенанта Береста.

Він розповідає, як майбутній учасник боїв за Берлін в дитинстві їздив з Охтирки до Харкова за хлібом і загубився:

«Коли його запитують: «Де ж ти був?», він відповідає «Я проспав і прокинувся вже в Харкові, коли поїзд поїхав назад. А тоді вийшов, а мене вже в поїзд не пускають». І він виріши йти пішки. Він три дні йшов з Харкова до Охтирки. Люди запитували його «Де ж ти спав?». А він відповідає «Я в скиртах спав». «А їв що?». «Та, - каже, - я натрапив на поле, де картопля. Навидовбував молодої картоплі, вона така солодка, смачна…».

На думку Володимира Проненка, Бересту було властиве гостре відчуття справедливості, що буває в тих, «хто виховувався в дитячому будинку».

Через багато десятиліть вже в незалежній Україні ветерани міста Охтирка Сумської області написали подання на присвоєння звання Героя України своєму земляку.

Як розповідає голова ветеранської організації Володимир Трощенко, при цьому було описано «всі три подвиги Олексія Береста, який встановлював прапор над Рейхстагом, був парламентером на переговорах про капітуляцію і врятував дівчинку».

Прориваючись з боєм до бані Рейхстагу, політрук Олексій Берест разом сержантами Єгоровим і Кантарією підняв над рейхстагом переможний прапор.

Конфлікт з НКВС

Однак інші події зіграли фатальну роль в житті офіцера.

Зокрема, дослідники розповідають про конфлікт з одним із офіцерів НКВС.

Журналіст Володимир Проненко описує його так: «Зайняли вони так званий «будинок Гітлера» і в сейфі знайшли годинники швейцарські, які були підготовлені для німецьких солдатів, які мали увійти до Москви і зайняти Кремль. Тоді цих солдатів годинниками й мали нагородити.

А Берест сказав: «Ми нагородимо тих, хто взяв Берлін». І почав роздавати ці годинники. Простягнув руку і один офіцер – капітан. А він (Берест) каже: «Я вас не бачив в боях». Цим офіцером виявився «особіст»».

Під час ведення переговорів з німцями Олексій Берест, нібито, назвав себе полковником, накинувши на плечі шкіряну куртку, щоб не було видно кількість зірочок на погонах.

Старший лейтенант Берест, як розповідає голова організації ветеранів Охтирки Володимир Трощенко, був поданий на присвоєння звання Героя Радянського Союзу, як і інші учасники встановлення прапору над Рейхстагом.

Документи Центрального архіву міністерства оборони Росії підтверджують, що подання підписали багато командирів.

Однак за однією із версій проти присвоєння звання був маршал Жуков, який упереджено ставився до політпрацівників.

За іншою версією, Сталін хотів, щоб головними героями встановлення прапору виявились саме грузин та росіянин.

Після війни

Після війни поїхав у Ростовську область. У 1953 році його звинуватили в розтраті коштів райвідділу кінофікації. На це Берест, нібито, відреагував різко, викинувши слідчого з другого поверху разом з кріслом.

За рішенням суду колишнього фронтовика позбавили волі на 10 років і відправили на лісоповал в пермські табори.

Глава адміністрації Неклиновського району у селі Покровське Ростовської області у Росії Владімір Гордієнко розповідає про те, як зараз у Ростовській області сприймають Береста:

Image caption Пам'ятник Бересту в місті Охтирка

«Сьогодні в мене навіть працівники «ФСБ були (ну, по роботі). І ми заговорили про Береста. А вони говорять, ну що, людину, героя, за пляшку горілку, яку він там випив за рахунок проданих квитків у кінотеатрі, взяли і засудили. Ну, кажуть, час був такий, що поробиш. Вимагали. І людей безжалісно саджали. От і з Берестом так вийшло.

А як він справді сприймається людьми? Одне те, що ми його іменем площу назвали, вулицю, яка будується, назвали… то що на «Россєльмаше» стоїть йому пам’ятник, говорить, що люди цінують його як людину, як героя. Як особистість».

Загинув, рятуючи дівчинку

Олексій Берест загинув, коли рятував дівчинку, яка могла потрапити під електричку.

Журналіст Володимир Проненко розповідає, як про цей трагічний випадок рідні ветерана дізнались від онука Альоші, який сказав «а дід під поїзд потрапив…»

Новини на цю ж тему