Чи потрібен Україні День Європи?

День Європи, архівне фото УНІАН
Image caption День Європи, архівне фото УНІАН

У Києві та інших містах у суботу планують відзначити традиційний День Європи. Порівняно з попередніми роками, подію не дуже афішують. Але представництва країн Євросоюзу обіцяють, як завжди, влаштовувати різні дійства і частувати українців стравами своїх національних кухонь.

У переддень свята на Європейській площі в Києві немає жодних ознак його наближення. Звідси бере початок Хрещатик – головна вулиця української столиці, досі прикрашена символікою Дня Перемоги.

Зовсім поруч також розташована арка Дружби Народів – за задумом, вона символізувала єдність радянських республік.

Символів дружби з Європою відшукати не вдалося, хіба що вважати такими французькі ресторани, італійські крамниці, англійські сигарні клуби і німецькі автомобілі.

Брак грошей?

А от білбордів із анонсом свята, як у минулі роки, не видно.

Увага українських медіа зараз більше прикута до запланованого на понеділок приїзду в Київ російського президента Дмітрія Медведєва, який відбудеться на тлі заяв його українського коллеги Віктора Януковича про необхідність посилення дружби з Росією.

Хоча керівник секретаріату громадської ради при комітеті з питань співробітництва між Україною та ЄС Любов Акуленко каже, що причина лише у браку грошей.

«Кабмін підтримав ідеї, які ми зібрали зі сторони громадськості стосовно внеску громадських організацій. В принципі, загальна оцінка, з моєї точки зору, більш позитивна».

В українському зовнішньополітичному відомстві кажуть, що День Європи в Україні святкують наймасштабніше серед усіх країн поза межами Євросоюзу.

«Враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію» - саме так мотивував у своєму указі в 2003 році тодішній президент Леонід Кучма святкування Дня Європи.

Третя субота травня

«В Європейському Союзі день Європи святкують 9 травня, а цього року вже 60-та річниця так званої Декларації Шумана, яка дала початок європейській інтеграції. Саме на відзначення цього факту і призначений День Європи. А в Україні є декрет президента, згідно з яким День Європи в Україні щороку святкують у третю суботу травня», - пояснив Бі-Бі-Сі прес-аташе представництва Євросоюзу в Україні Давід Стулік.

Image caption День Європи в Донецьку, архівне фото УНІАН

День Європи є одним із символів Європейського Союзу, разом із єдиною валютою – євро, прапором та гімном.

У минулі роки це свято досить колоритно відзначали на вулицях Києва та інших міст. Якщо у 2009 дійство проводили здебільшого у містах на заході України, то тепер Європа обіцяє стати ближчою для Севастополя, Херсона та Маріуполя.

Офіційне відкриття відбудеться в Києві біля будівлі мерії.

Всі бажаючі зможуть взяти участь у публічних дебатах із головою представництва Євросоюзу в країні, послом Жозе Мануелем Пінту Тейшейрою.

Також організатори – українське МЗС та представництво ЄС – обіцяють відеозверення до українців представника з питань зовнішньої політики Єврозоюзу Кетрін Ештон.

Представництва країн Євросоюзу облаштують європейське містечко, де у наметах можна дізнатися більше про країни ЄС, скуштувати національних страв, розважитися і послухати музику.