Дебати Бі-Бі-Сі: Капіталізм в Україні

фото організаторів дебатів
Image caption фото організаторів дебатів

Бі-Бі-Сі 4 липня транслюватиме теледебати на тему капіталізму на пострадянському просторі. Чи задоволені українці тим, що приніс їм в останні десятиліття капіталізм?

Чи взяла Україна собі найкращий чи найгірший зразок з тих різновидів капіталізму, які розвинулися у світі?

Дебати для 76 мільйонів телеглядачів Бі-Бі-Сі, які організували український фонд "Ефективне управління" і британська компанія Intelligence Squared, а вела популярна телеведуча Бі-Бі-Сі Зейнаб Бадаві, мали б дати відповідь на питання чи виправдав капіталізм сподівання на пострадянському просторі.

У залі театру імені Франка на дві години запанувала англійська, як спосіб донести думки до усього світу.

Погляди розділилися

"Моя власна думка, що капіталізм виправдав… Тобто, Україна дістала якісь певні важелі, інструменти розвитку і суспільства й економіки," - вважає один з зучасників.

"Не впевнена, що всі сподівання виправдані, але впевнена, що наша країна на вірному шляху," - сказала одна з присутніх у залі.

Вже спочатку в аудиторії, де було близько п'яти сотень учасників телепрограми, один з головних спікерів Давид Ааранович, журналіст, телеведучий Бі-Бі-Сі закинув до зали декілька цікавих фактів.

Один з них, що найдорожчий будинок у Лондоні - десь на 80 мільйонів фунтів - став власністю Олени Франчук. Родина мера Москви теж має щось поряд, а російський олігарх Абрамович купив футбольний клуб, за який, можливо, ніколи в дитинстві й не вболівав.

В інтерв'ю Українській Службі Бі-Бі-Сі Давид Ааранович сказав, що колишні радянські республіки вибрали різновид капіталізму найгірший з декількох десятків.

"Ми маємо в Америці та Британії дуже розвинену ситуацію з монополіями. Люди можуть багато чим володіти, але й компанії мають конкурувати одна з одною. Люди можуть ставати дуже й дуже заможними, але ми маємо систему, яка убезпечує від того, що люди зі статками не можуть використовувати політичну владу. Проблема в міжнародному масштабі в тому, що гроші найзаможніших світу мали би йти в одному напрямі, а вони йдуть в іншому, політичний вплив і діяльність компаній потрібно якось регулювати."

Російський економіст Ірина Хакамада вважає, що справжнього капіталізму на пострадянському просторі ще й не бачили.

Ірина Хакамада в інтерв’ю УС Бі-Бі-Сі сказала, що, капіталізм в пострадянських країнах будували, але державний.

Image caption фото організаторів дебатів

"Я думаю, побудовано елементи державного капіталізму, коли з одного боку - держава, з іншого - крупні корпорації грають більш серйозну роль, ніж вільна конкуренція з малим та середнім бізнесом."

Від України в дебатах брали участь депутат Андрій Шевченко і колишня перша леді Катерина Ющенко.

Андрій Шевченко наполягав на необхідності трансформації свідомості громадян.

"В 1990 році я був школярем, навчаючись всього за квартал від цього театру. Добре пам'ятаю життя в ті часи - порожні полиці в магазинах, ні продуктів харчування, ні мила, ні шампуню, нічого. Навіть якщо маєш гроші- нічого не купити. Якщо стіни дачі за містом на півтори цеглини товщі за сусідні, для цих сусідів ти вже підозріла особа. Не було ніякого іншого виходу, як змінити планову радянську економіку на вільну ринкову. Можливо, це врятувало пострадянські країни від того, щоб не опинитись в становищі Північної Кореї, де інколи фізичне виживання - основна мета."

Керівник міжнародного благодійного фонду Україна 3000 Катерина Ющенко згадала про те, що Україна під тиском бюрократії та колишніх комуністичних керівників гальмувала реформи заради плавного переходу та якогось третього особливого шляху розвитку.

"Всі намагаються радше говорити про третій шлях, ніж вчитися на кращих прикладах. Хочу нагадати, що в 1990 році Україна була багатша за Польщу, зважаючи на ВВП… Не треба винаходити щось особливе, якусь гнучкість чи щось інше. Давайте вчитися на кращих прикладах."

Депутат Власенко висловив думку, що "політична еліта не готова до реальних, глибоких трансформацій, оскільки вони їх не розуміють".