Останнє поновлення: Понеділок, 18 липня, 2011 p., 16:34 GMT 19:34 за Києвом

Весілля по-македонськи: постріли, коні і танці

 • Весільна забава
  Македонське весілля у самому розпалі
 • Перед весіллям треба поголитися
  Обряд гоління нареченого
 • От як довго треба виглядати молодого
  Наречена зустрічає нареченого, дивлячись через обручку
 • Той, хто на білому коні, може бути лише нареченою
  Наречену везуть під вінець верхи на білому коні
 • У церкві
  Вінчання молодят у традиційному стилі - достоту як в Україні
 • Чоловіки танцюють з душею
  Чоловічий танок "Тешкото" - частина весільного обряду
 • Македонське весілля - свято не лише наречених
  Останні приготування дівчат: усе має бути гарно
 • Незабаром весілля
  Можливо, наступні молодята на Галичкому весіллі
 • Македонське весілля
  Підростають майбутні македонські наречені

Є в Македонії одне майже безлюдне село Галичник. Колись у цьому дуже багатому та розвинутому гірському селі, де споконвіку жили скотарі та заробітчани, нараховувалося до п'яти тисяч жителів. Сьогодні ж постійних мешканців села усього троє!

Сучасний Галичник, якому вже 11 віків, трохи пожвавлюється у дачний період. Але раз на рік він оживає по-справжньому.

Зазвичай на перші вихідні по закінченню Петрового посту заброньовані всі номери єдиного у Галичнику готелю. А все тому, що у ці дні всі бажаючі тут можуть стати гостями на македонському весіллі, яке гуляють, дотримуючись багатовікових традицій.

Власне, сама традиція одружуватися у день на Петра і Павла бере свій початок ще з тих часів, коли найманих робітників відпускали додому тільки на "петрівки", тому всі, хто хотів одружитися, поспішали це зробити перед поверненням на роботи. Сьогодні одружитися у Галичнику мріють ледь не всі молодята Македонії.

Галичке весілля - раз на рік

У цьому році 47-м щасливим подружжям стали Люпчо Раваноски та Верица Митричка. Молоді люди у своєму передвесільному інтерв'ю розказали, що були неймовірно щасливі, коли вибір спеціальної комісії, яка щороку обирає пару, упав саме на них.

Близьким для українців є македонський обряд викупу нареченої, а також посипання молодят солодощами та горіхами на щасливе життя.

Галичке весілля - дуже гарне та колоритне дійство, яке хоч і скоротилось із п'яти до двох днів, але проводиться з дотриманням усіх старовинних обрядів.

Свято починається у суботу надвечір пострілами з рушниць та урочистою ходою молоді зі смолоскипами. За традицією, це мають бути люди з боку нареченого, які забирають наречену із батьківського дому та ведуть до трьох фонтанів напитися води.

Після цього її повертають у батьківську хату, а під її будинком молодь водить оро - так називається македонський народний танок трохи чимось схожий на швидкий чи повільний хоровод. Цей обряд символізує прощання з дівоцтвом та початок дорослого заміжнього життя.

У неділю останні години свого холостяцького життя не гає й наречений. Чоловіча частина збирається на обряд гоління нареченого, який проводить хтось із його товаришів або рідних. Після цього уся процесія прямує забирати наречену із її домівки.

Весілля за розписаним сценарієм

Кожна хвилина весілля наповнена якимось обрядом чи звичаєм. Це і не менш цікавий танок свекрухи та її легке биття по голові майбутньої невістки.

Сама ж наречена, принаймні сучасна, має бути неабиякою артисткою, адже півшляху із батьківського дому вона має плакати через тугу за рідною домівкою. А також вона має впевнено триматися у сідлі, бо з батьківської хати її обов'язково забирають верхи на білому коні.

Близьким для українців є македонський обряд викупу нареченої, а також посипання молодят солодощами та горіхами на щасливе життя.

Дуже гарний та колоритний чоловічий танець "Тешкото", що в перекладі означає "тяжко", символізує труднощі чоловічого життя та розрив нареченого зі своїми батьками і його перехід до дружини, завжди супроводжується шквалом оплесків глядачів.

Завершує офіційну церемонію вінчання молодят у церкві, після чого починаються гучні й веселі гуляння, співи, танці та частування.

Старовинні обряди, народний одяг, музика, надзвичайно смачні македонські страви, архітектура та мальовниче місце не тільки раз на рік наповнюють село гомоном туристів, яких тут збирається стільки, що яблуку ніде впасти, але й переносять усіх глядачів цього яскравого дійства у західно-македонське село на кілька століть назад та залишають незабутні враження.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS