''Молодість'' відбулася попри брак грошей

Емблема "Молодості"
Image caption У "Молдості" вже серйозний вік - фестивалю 41 рік

Ще за місяць до оголошеної дати початку 41-ї "Молодості" організатори серйозно замислювалися над тим, чи будуть його проводити. Втім, форс-мажорні обставини все ж не зірвали найстаріший кінофестиваль України.

Як розповів у коментарі bbc.ua його гендиректор Андрій Халпахчі, довелося дещо скоротити витрати на помпезні урочистості і запрошення знаменитостей, натомість це компенсували сильною програмою фільмів, паралельними подіями та майстер-класами.

"Обставини були дійсно дуже складні, на початку вересня нас серйозно підвів один з партнерів, але все ж фестиваль ми зробили. Безумовно, певні організаційні проблеми змусили нас скоротити такі, я б сказав, феєрверкові речі. Але робоча частина фестивалю вийшла дійсно чудовою," - підсумував керівник кінофоруму.

Андрій Халпахчі також розповів, що за попереднім підрахунком цьогорічну "Молодість" за тиждень відвідало приблизно 100 тисяч глядачів.

Переможний "Подих"

Гран-прі "Молодості-2011" здобув фільм австрійського режисера Карла Марковіча "Подих".

Стрічка оповідає історію про 19-річного юнака, якому випадає можливість достроково звільнитися з колонії для неповнолітніх правопорушників. Не маючи перспектив, замкнутий і відлюдькуватий хлопець без родини отримує роботу в бюро ритуальних послуг. Врешті, робота, пов’язана зі смертю, підказує йому шлях до нормального життя, пишуть автори анотації до фільму.

Копирайт изображения molodist.com
Image caption "Подих" - історія про пошук "нормального життя"

Приз за найкращий повнометражний ігровий фільм отримала стрічка "Акації" від режисера Пабло Джорджеллі (Аргентина, Іспанія). В категорії короткого метру переміг фільм іспанського режисера Віктора Карея "Втеча".

Кілька відзнак здобув фільм "Кімната самогубців" режисера Яна Комаса (Польща).

Головний приз у конкурсі "Панорама українського кіно 2010-2011" виборола стрічка "Глухота" режисера Мирослава Слабошпицького.

Окрім того, журі національного конкурсу присудило дипломи фільмам "Хворісукалюди" режисера Юрія Речинського та "Кров" Ірини Правило.

Бідний фестиваль - багата програма

За час фестивалю на великому екрані показали понад дві сотні фільмів, в тому числі 21 стрічку в рамках національного конкурсу "Панорама українського кіно 2010-2011".

У традиційному конкурсі студентських фільмів участь взяли 26 стрічок з 17 країн.

Загалом кінокритики відзначають насиченість та якість програми кінофестивалю.

Копирайт изображения molodist.com
Image caption Оксана Забужко цього року очолила журі

"Ось це є школа, спеціально для молодих українських кінематографістів - побачити, що гламур уже не носять," - так описала наповнення фестивалю голова його журі письменниця Оксана Забужко на одній з прес-конференцій.

"Незалежно від фінансування, акцент треба робити на програмі. Найголовніше на фестивалі - це кіно, фільми. Все інше - це антураж. Він теж потрібен, бо фестиваль походить від слова "фест", що, так чи інакше, є свято. Але все ж, дві основні складові - це кіно і глядач," - зазначив Андрій Халпахчі.

За його словами, зали кінотеатрів під час фестивальних показів були переповненими.

Без грошей кіно не буде

Але, організатори кажуть, що зароблені від продажу квитків гроші не співмірні з витратами на організацію кінофоруму, і, якими б хорошими не були фільми, без належного фінансування фестиваль діяти не зможе.

"Через те, що Україна досі переживає кризу, яка впливає на спонсорів, фестиваль цього року опинився в глухому куті," - розповів bbc.ua виконавчий директор "Молодості" Юрій Римар.

За його словами, фестиваль житиме далі лише в тому разі, якщо державна підтримка збільшуватиметься.

Копирайт изображения molodist.com
Image caption Андрій Халпахчі керує фестивалем вже багато років

Цього року державна агенція з кінематографії виділила на проведення фестивалю півтора мільйони гривень. За словами Андрія Халпахчі, для належного проведення події потрібно 12 мільйонів гривень.

Але гроші з бюджету повинні становити лише частину цієї суми, оскільки їх використання суворо регламентоване.

"Наприклад, можна записати як одну зі статей використання державних грошей - для проживання іноземних гостей. Але не більше, ніж 300 гривень на добу. За 300 гривень поселити Єжи Гофмана не можливо," - пояснює гендиректор.

Ідеальна формула від Андрія Халпахчі - третина грошей із державного бюджету, третина із місцевого і ще третина - від спонсорів.

Втім, Київ, за його словами, ніколи не долучався до фінансування фестивалю. Через це вже кілька років лунають припущення про переселення "Молодості" до іншого міста.

Андрій Халпахчі не виключає, що фестиваль може переїхати до Донецька, хоча не приховує, що це було б прикро.

Новини на цю ж тему