Приємного перегляду: рецензія на роман "Час настав"

Останнє поновлення: Четвер, 8 грудня, 2011 p., 15:39 GMT 17:39 за Києвом

Рецензія на роман Костянтина Матвієнка "Час настав".

ВВС Україна проводить конкурс читацьких рецензій у рамках премії "Книга року ВВС-2011". Клацнути Правила участі - тут

Клацнути Сторінка Премії "Книга року ВВС - 2011"

Клацнути Сторінка роману Костянтина Матвієнка

Майже чотири роки минуло з часу, коли перше видання роману побачило світ. Деякі, з необачно висловлених автором прогнозів почали здаватись трохи наївними, проте задоволення, що його отримає читач від тексту, від цього лише примножується.

Адже найбільший інтерес і захоплення у романі викликають не трохи фантастично-моралізовані політологічні прогнози. І не дотепно-інтелектуальне зображення подій недавньої політичної історії України, приправлене маловідомими, пікантними подробицями.

Не цікавий опис історичних і не дуже архітектурних об'єктів, у їх майже сторічній динаміці, та зображення розмаїття їхнього персоналу.

Не достатньо колоритне зображення типових для свого часу, а інколи і абсолютно не типових, персонажів, які схоже, у більшості своїй мають реальних прототипів; при якому автор зміг витримати, мало не на науковому рівні, об'єктивність - розрізняючи оціночні та описові судження відносно персонажів і їхніх дії.

Не оригінальне подання сучасного українського повсякдення, з використанням живого гумору, досить чіткого аналізу соціальної структури суспільства, специфіки соціальної взаємодії різних суспільних груп та їх глибинної природи, аж до ведичних сакралізованих аналогій.

Не цікавий виклад кількох романтичних ліній як серйозних, так і майже комедійних, що мають місце у різних часових проміжках.

Не застосування україноцентричного підходу у зображенні реального, гіпотетично можливого чи футуристично-фантазійного перебігу історичного процесу взагалі, та міжнародних відносин зокрема у загально світовому масштабі, що подається у кращих традиціях шпигунських романів поліцентричного типу та з введенням до того протистояння потойбічних сил у досить несподіваній ролі та надзвичайно оригінальному виконанні.

Не науково-філософські побудови на тему реальних можливостей маніпуляції з просторово-часовим континуумом, та надзвичайно оригінальне пояснення причин, з яких вони не вплинули на поточний стан речей.

Не поєднання дуалістичної, язичницької і технократичної моделі світобудови у єдиний гармонічний всесвіт, де є можливим практично все, що можна уявити: від чарівних артефактів прадавньої цивілізації, що досі мають силу і власну волю, до розробки в Україні вічного двигуна, від де-факто встановленого існування єдиного бога до вільного існування домовиків у освячених кватирах, бо виявляється вони є різновидом добрих духів-захисників. При чому всі ці явища, не тільки не суперечать одне одному, а ще й логічно вписуються у категорії та принципи наукового пізнання нашого з вами світу.

Перша сторінка роману "Час настав"

І навіть не дуже ефектне та водночас просте вирішення мовного питання, при збереженні неповторних діалектизмів різноманітних етно-соціально-лінгво-професійних груп, що додає викладу колориту і неймовірно точно змальовує урбаністичну культуру столиці України на початку нового тисячоліття.

Найбільш цікавим, та можливо не усвідомленим самим автором, є виховний меседж, спрямований до молоді: не так важливо, чи є у вас чарівні артефакти, чи нема; чи допомагають вам надзвичайні істоти, чи все треба робити самому - критичне значення за будь-яких обставин мають рішення, що приймаються вами особисто, виходячи з вашої спроможності розуміти ситуацію.

Не володієте якоюсь інформацією – дізнайтесь у неті. Не вмієте чогось – вчіться, вчаться навіть домовики. Не знаєте як діяти - запитайте консультанта.

Певно, що саме гармонійним поєднанням усіх вище згаданих якостей роману пояснюється швидкий продаж першого видання та вихід цього року другого видання "Час настав" - виправленого і доповненого.

Варто також згадати і той факт, що незакінчена оповідь у романі викликає непереборне бажання прочитати продовження. У результаті роман вилився у поки що чотиритомний цикл романів під назвою "Крізь брами українських часів". Можна сміливо стверджувати, що і шансів уникнути екранізації у роману також мало.

Тож усім приємного перегляду, вибачте читання.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS