В Україні геїв далі дискримінують, - опитування

Геї в Україні Копирайт изображения unian
Image caption Геї хочуть таких самих прав, як і всі, але суспільство поки здебільшого проти

Люди гомосексуальної орієнтації стверджують, що страждають від дискримінації в Україні, а ставлення до них в останні роки погіршилося.

Про це свідчать результати досліджень, які 9 грудня в Києві оприлюднили представники кількох ЛГБТ-організацій (лесбіянки, геї, бісексуали та трансгендери).

Зокрема, згідно з результатами проведених весною інтернет-опитувань, 61% представників спільноти заявили, що їх права принаймні один раз за три останні роки порушували через орієнтацію.

Аби підтвердити присутність у суспільстві і наполягати на своїх правах, навесні представники спільноти планують провести у Києві публічну акцію. Проти цього виступають певні політичні партії, громадські організації та церква.

Міліція, освіта, медицина...

Найгірше до геїв, згідно з результатами опитування, ставилися міліціонери. Серед тих опитаних, хто стикався з правоохоронцям, 77% заявили про порушення. 53% опитаних заявили, що мали проблеми на роботі. 29% поскаржилися на дискримінацію у сфері освіти.

41% опитаних сказали, що зазнавали утисків через орієнтацію у повсякденному житті - від знайомих, родичів, випадкових людей. Частіше всього ішлося про образи, демонстративне ігнорування, погрози та побиття. Траплялися випадки, коли рідні намагалися вигнати гомосексуаліста з дому.

9% гомосексуалістів поскаржилися на порушення в медичній сфері, в тому числі на відмову у лікуванні.

Аби зібрати цю інформацію, кілька громадських організацій провели дослідження, в ході якого через інтернет опитали майже 2 тисячі гомосексуалістів.

Також представники спільноти нарікають, що, попри поліпшення українського законодавства з часу, коли в 1991 році скасували кримінальне переслідування за добровільні сексуальні контакти між чоловіками, суспільство все одно здебільшого погано ставиться до явища.

"Де ж ці геї?"

Копирайт изображения reuters
Image caption У Гонконзі - парад, а в Києві хочуть правозахисної акції

За результатами опитувань, проведених у різні роки, гомофобські настрої найбільше посилювалися в період з 2002 по 2007-й, і, хоча трохи покращилися в 2011, громадська думка досі не на користь геїв. Голова "Гей-форуму" України Святослав Шеремет пояснює це кількома чинниками:

"По-перше, чим видимішими є ЛГБТ, тим сильнішим є фактор протидії руху, за громадянську рівність для спільноти. По-друге, мають місце заклики лідерів громадської думки до обмеження ЛГБТ у своїх правах. Раніше значна частина людей індиферентно ставилася до ЛГБТ. А оскільки спільнота стає більш видимою частиною суспільства, то думка суспільства поляризується", - заявив Святослав Шеремет у коментарі bbc.ua.

Лише трохи більше третини опитаних людей вважають, що люди із гомосексуальною орієнтацією повинні мати такі ж права, як і решта громадян України, а майже половина виступає за їх певні обмеження.

64% респондентів вважають, що гомосексуальні пари не повинні мати права на реєстрацію своїх стосунків, як решта подружжів, 69% - проти того, аби вони виховували дітей.

За словами лідера "Гей-форуму", серед тих, кого представники спільноти вважають гомофобами, чимало відомих політиків та релігійних лідерів. До того ж, чоловіки менш за жінок схильні вважати, що всі повинні мати однакові права, стверджують автори дослідження, проведеного центром для геїв та лесбіянок "Наш світ".

Попри негативне ставлення до публічних виступів гомосексуалістів, представники групи все одно хочуть провести наступної весни в Києві публічну акцію.

"Приблизно 20% людей із нашої спільноти хочуть продемонструвати, що вони існують. Нас питають: де ж ці геї, де ж ці лесбіянки? Де ж вони є, коли оголошується чисельність від 800 тисяч до 1 мільйона 200 тисяч - де ж вони є? Тому проведення правозахисної акції у форматі "прайду" із проведення публічного заходу якраз є свідченням чисельності ЛГБТ-спільноти. І я наголошую: це не карнавал, а правозахисна акція", - пояснив Святослав Шеремет.

Церква і націоналісти - проти

Раніше спроби організувати гей-парад у Києві наражалися на значний опір. Хоча акції секс-меншин не забороняли офіційно, їх нерідко зривали - здебільшого, представники правих організацій та партій.

Протидіяти обіцяють і цього разу, зокрема у Всеукраїнському об'єднанні "Свобода".

"Будь-які марші, демонстрації в першу чергу є пропагандою того чи іншого способу життя, нав'язуванням свого бачення, світогляду. Очевидно, що для України з її традиційним світобаченням це не прийнятно", - заявив у коментарі bbc.ua заступник голови "Свободи" Андрій Мохник.

Image caption Церква у своєму ставленні до геїв керується Біблією

За його словами, у разі, якщо гей-парад організують, представники політичної сили готуватимуть свою реакцію - "по ситуації". На відміну від церкви, яка хоча й засуджує одностатеві сексуальні зв'язки, але активних акцій проти гомосексуалів не планує, заявив bbc.ua речник Української православної церкви Київського патріархату Євстратій:

"Найкращий подарунок нечисленним організаціям гомосексуалістів, які в переважній більшості, на моє глибоке переконання, існують заради того, аби отримувати на свою діяльність гранти від деяких західних урядів, - це зробити їм рекламу, поставивши в один ряд із церквою. Мовляв, ось вони і церква - це нібито рівновеликі сили, церква бореться за одне, а вони - за протилежне. Я не думаю, що церква робитиме їм такий подарунок", - заявив священик.

За його словами, Біблія визначає одностатеві стосунки як гріх, а отже гріховними є й демонстрації на їх підтримку. Держава, дозволивши таку акцію, образить почуття віруючих, стверджує священик.

США взяли геїв під протекторат

Представники духовенства та віруючих у Росії активно виступають проти гей-парадів, а тамтешні чиновники іноді офіційно засуджували гомосексуальність.

Водночас держсекретар США Гілларі Клінтон під час виступу перед Комісією ООН з прав людини в Женеві 7 грудня сказала: "Права геїв - це права людини".

Вона зробила свою заяву після того, як Сполучені Штати висловили наміри захищати права геїв і лесбіянок у світі і дипломатичними засобами боротися проти дискримінації сексуальних меншин.

Раніше адміністрація Барака Обами оприлюднила меморандум, який рекомендує державним установам США брати до уваги ситуацію з правами секс-меншин у тій чи іншій країні, перш ніж ухвалювати рішення про фінансову допомогу чи надання політичного притулку.

Невдовзі після цього уряд східно-африканської країни Малаві заявив, що перегляне низку своїх суперечливих законів, зокрема заборону на гомосексуальні відносини.

Представники української ЛГБТ-спільноти вважають, що позиція США також допоможе ухвалити антидискримінаційне законодавство в Україні.

Новини на цю ж тему