Книга року ВВС: історія про незнану перемогу

"Сині води" - переможець "Книги року ВВС 2011" Копирайт изображения litakcent
Image caption "Сині води" - переможець "Книги року ВВС 2011"

Перемога Володимира Рутківського у конкурсі "Книга року Бі-Бі-Сі 2011" засвідчила, що, дитячу літературу, попри поширену тенденцію, пишуть не лише невдахи - про це в коментарі ВВС Україна заявила одна із членів журі Ольга Герасим'юк.

"Ця книга написана так, що доросла людина читає цю книгу із захопленням, тому що він запропонував нам бачення світу незіпсованими підлітковими очима. Мало того, ця книга повернула нас до того відліку, з якого я би починала плекати український характер. Ця книга про переможну битву, про яку майже ніхто не знає", - пояснила член журі.

За словами Ольги Герасим'юк, єдиний, від кого вона до цього чула про описану в книзі битву - колишній працівник СБУ, він розповів, що про раніше неї забороняли розповідати.

Двотомник Володимира Рутківського описує першу велику битву поневолених народів із татаро-монголами, яка закінчилася перемогою пращурів-українців на річці Синюха, що тече територією нинішньої Кіровоградської області.

"Я не прихильник вселенського плачу, розписування трагедій. Я, взагалі, за те, що досить нам оспівувати героїчну смерть. Нам треба навчитися героїчно перемагати і героїчно жити. З цієї точки зору я й підбирав своїх героїв. Моя перемога свідчить про те, що все більше фахівців переконані - вистачить нам плакатися, оспівувати нашу нещасну українську долю, треба все ж щось робити", - пояснив автор у коментарі ВВС Україна.

"У романі можна прочитати про тих, кого Достоєвський називав "маленькими людьми". Читаючи роман, розумієш, що від руху, жесту однієї людини іноді залежить хід історії", - описала член журі конкурсу, літературний критик Ірина Славінська.

Алкоголь не переміг

Image caption Учасники церемонії нагородження

Автор каже, що перемога для нього стала неочікуваною. Так само, як і для учасників організованого в мережі Facebook "алкототалізатора". Учасники спільноти оцінювали шанси фіналістів премії "Книги року Бі-Бі-Сі" кількістю обіцяного за перемогу алкоголю. Найбільшу кількість ставок здобув роман Тараса Антиповича "Хронос".

Учасники голосування, як і обіцяли, принесли "поставлений" алкоголь до Конгрегаційної зали Києво-Могилянської Академії. Серед них був Михайло Бриних - один з учасників попередніх конкурсів на кращу книгу від ВВС, який і організував "алкототалізатор".

Оскільки Володимир Рутківський за станом здоров'я не зміг прибути до Києва на нагородження, йому передали лише частину "трофейних" напоїв, а решту розпили одразу після офіційної церемонії.

Українці - талановита нація

Нагороду за кращу книгу вже традиційно вручав Надзвичайний і повноважний посол Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Лі Тернер.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Я брав участь у цій церемонії вже тричі. Що я дізнався? По-перше, українці - це талановита нація. По-друге, ім'я переможця "Книга року ВВС" завжди до останнього лишалося справжнім секретом", - зазначив посол.

Вперше премію "Книга року ВВС" вручили 2005-го року, і вона швидко стала однією з найбільш престижних літературних нагород в Україні.

"ВВС Україна пишається тим, що ми підтримуємо традицію громадського обговорення ключових тенденцій в сучасній українській літературі. Ми впевнені, що премія Книга року ВВС допоможе розширити діалог з нашими читачами про модерну українську літературу та про ті ідеї й проблеми, які описують сучасні письменники," - сказала головний редактор ВВС Україна Ніна Кур’ята.

В 2011 році фіналістами премії, окрім Володимира Рутківського, стали Тарас Антипович з книгою "Хронос", Галина Вдовиченко, яка написала роман "Бора", автор книги"Нариси бурси" Антон Санченко, а також Артем Чапай, який описав свою мандрівку Україною в книзі "Подорож із Мамайотою в пошуках України".

Про переможців минулорічних конкурсів читайте тут.

Учасники та гості про конкурс (відео).

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Новини на цю ж тему