Україна і алкоголізм: хто кого?

  • Роман Лебедь
  • BBC Україна
Підпис до фото,

Пиво - офіційно досі не алкоголь

Влада припинила протидіяти поширенню алкоголізму, - так вважають борці проти шкідливих звичок. На початку січня у Верховній Раді запропонували відкликати Концепцію державної політики запобігання шкідливому вживанню алкоголю на період до 2020 року. Саме завдяки законодавчим обмеженням, на думку ескпертів, за останні 5 років неповнолітні стали менше пити пива - але зараз ситуація може змінитися на гірше.

І автори документа, і незалежні оглядачі вказують в бік алкогольного лобі.

В Україні необхідно якнайшвидше визнати пиво алкогольним напоєм і обмежити його рекламу - про це в коментарі ВВС Україна сказав Костянтин Красовський із Інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров'я.

Ніякої реклами

Геть рекламу пива - одним з тих, хто звернувся до депутатів із таким закликом кілька місцяв тому, став генеральний прокурор України. За словами Віктора Пшонки, в 2011 році виявили десять тисяч неповнолітніх, які пили спиртне та перебували п'яними у громадських місцях, а пивний алкоголізм серед підлітків та дітей шириться через "агресивну" рекламу.

25 січня головний позаштатний токсиколог міністерства охорони здоров'я Борис Шейман заявив, що в 2011 році зросла кількість дітей, госпіталізованих з алкогольним отруєнням. На думку експерта, це свідчить про подальше поширення пияцтва серед підлітків та дітей.

"Коли Кличко чи Шевченко рекламують пиво, будучи зірками, звісно, це формує певний погляд у дитини на споживання алкогольних напоїв загалом", - вважає Борис Шейман.

Ще в 2009 результати дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я змусили забити на сполох українських лікарів - міжнародні експерти віддали Україні світову першість за вживанням алкоголю серед дітей та молоді. У звіті йшлося, що 40% дітей у віці від 14 до 18 років систематично вживали алкоголь.

В 2011 році дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ провів в Україні дослідження серед школярів. В результаті опитування експерти заявили, що, порівняно з 2007 роком, діти в Україні почали раніше пробувати алкоголь, цигарки та наркотики. 15% опитаних вперше мали справу з чаркою у 10 років.

Однак тижнева кількість вжитих алкогольних напоїв в цілому дещо пішла на спад у порівнянні з минулими роками.

Підпис до фото,

Поки Віталій Кличко готується до поєдинку проти Дерека Чисори, його критикують за стару рекламу пива

"Ці показники зменшилися в основному за рахунок того, що стали менше пити пива. Я пов'язую це з тим, що на початку 2010 року нарешті заборонили продавати пиво дітям. До того жодних покарань за це не існувало, тобто, п'ятирічна дитина могла купити пиво абсолютно легально. Також за вживання пива в громадських місцях почали ганяти, в першу чергу - молодь", - пояснив ВВС Україна Костянтин Красовський.

Такі заходи дійсно впливають на споживання алкоголю підлітками. "Можливо, купити пиво мені справді стало дещо складніше, тому що набрали чинності різні закони. У мене часто просять показати документи. Вдень взагалі практично не продають. Ну і міліція ганяє", - розповів ВВС Україна неповнолітній студент Дмитро з Тернополя.

Крок вперед - два назад

Тепер, на думку Костянтина Красовського, парламентарям необхідно визнати пиво алкогольним напоєм, що значно зменшить перелік місць, де його можна продавати. Також треба продовжувати підвищувати акцизи на спиртне і обмежувати рекламу алкоголю, прибравши її з телебачення і радіо.

Але подальша боротьба проти пияцтва в Україні, на думку експертів, опинилася під загрозою. Керівник Центру ефективного розвитку та корисних звичок Артем Ступаков в коментарі ВВС Україна нагадав, що минулого року депутати не підтримали законопроект про обмеження реклами пива на телебаченні, який подали до Верховної Ради ще в 2008-му.

Підпис до фото,

Експерти кажуть, що парламентарі припинили боротися з алкоголізмом

"Боротьба проти поширення вживання алкоголю в Україні припинилася. Цю проблему не можуть побачити люди, які самі вживають спиртне. Завдяки присутньому у Верховній Раді лобі ми не можемо розраховувати на те, що за парламенту цього скликання відбудуться якісь покращення. А ті наслідки, які ми маємо вже зараз, - це катастрофа. Ми мусимо говорити про геноцид, тобто про штучне створення умов, спрямованих на фізичне знищення населення", - вважає експерт.

Інший документ - "Проект Закону про Концепцію державної політики запобігання шкідливому вживанню алкоголю населенням України на період 2011-2020 рр." - також чекав своєї черги на розгляд депутатами цілий рік. Тепер же, на початку січня 2012 року, його запропонували відкликати.

Автор законопроекту - депутат від БЮТ Сергій Шевчук - розповів ВВС Україна, що формальною причиною такого рішення стало нібито бажання ухвалити його швидше. Мовляв, концепцію краще затверджувати не Законом України, а постановою Верховної Ради.

"Неформальна причина, очевидно, зовсім інша. Спарва в тому, що алкогольне лобі є дуже потужним, у парламенті України налічують більше десяти функціонерів горілчаної промисловості. Природно, що вони мають вплив на науково-експертне управління", - пояснив депутат. Він згоден з думкою про те, що депутати припинили вирішувати проблему з алкоголем.

Хоча прізвище самого Сергія Шевчука фігурує в числі парламентарів, яких наприкінці минулого року представники громадських організацій включили до рейтингу лоббістів тютюнової та алкогольної індустрії - разом з Тарасом Чорноволом, Анатолієм Кінахом, Сергієм Терьохіним, Оленою Бондаренко та прем'єр-міністром Миколою Азаровим - бютівець каже, що не відступатиме.

Тепер концепцію боротьби проти поширення алкоголю її розробник збирається перереєструвати як Постанову парламенту. Він сподівається, що співавторці законопроекту - голові комітету з питань охорони здоров'я Тетяні Бахтєєвій - вдасться включити документ до розгляду на наступній сесії:

"Якщо ми хочемо змін в українському суспільстві, ми мусимо запроваджувати стримування алкоголізації. Очевидно, що влада і алкогольні магнати хочуть залишити все, як є. Але молодь бачить загрозу національній безпеці. Вживання алкоголю - це другий, після трудової міграції, фактор зменшення українського населення".