Мавпи проти машин: чи подобаються приматам комп'ютерні ігри?

шимпанзе Копирайт изображения BBC Nature
Image caption 60 мілісекунд - з такою швидкістю шимпанзе Аюму може запам'ятовувати розташування цифр на екрані

Серед шимпанзе зустрічаються справжні генії, що здатні проходити складні комп'ютерні тести навіть швидше за людей. Та чи подобаються цим приматам виконувати такі розумові завдання?

Шимпанзе Аюму, що народився та виріс у зоопарку при Кіотському університеті (Японія), може запам'ятовувати місце та порядок розташування набору цифр за рекордно короткий час - 60 мілісекунд.

Звісно, що взаємодія із комп'ютером не є звичною справою для шимпанзе, проте не думку науковців, вона може бути досить корисною для тих мавп, що живуть у неволі.

За словами дослідниці Фей Кларк з Центру здоров'я тварин при Королівському ветеринарному коледжі, мавпи, що живуть у неволі, досить часто виявляють ознаки нудьги, пригніченості та стресу.

Пані Кларк розповідає, що за нестачі розумової діяльності, мавпи починають дивно поводитись та втрачають цікавість до зовнішнього світу.

На думку дослідниці, з метою стимулювання розвитку розумової діяльності мавп, що живуть у неволі, та покращення їхнього настрою, необхідно розробити цікаві та нескладні завдання, що сприятимуть покращенню загального самопочуття тварин.

Копирайт изображения BBC Nature
Image caption Аюму може виконувати завдання і без стимулу у вигляді частування - достатньо просто його похвалити

Розумні мавпи

У 1977 році професор Тестуро Матсузава ініціював масштабний лабораторний проект з вивчення розумових здібностей мавп.

Проект тривав понад 30 років і отримав назву Ai Project на честь шимпанзе Аі, з якої професор Матсузава розпочав своє дослідження.

Протягом багатьох років науковці з команди професора Матсузави спостерігали за розвитком розумових здібностей Аі та оцінювали її здатність до виконання різноманітних завдань, серед яких і здатність розпізнавати цифри та об'єкти.

У 2000 році Аі народила сина Аюму, що виявився справжнім математичним генієм та став зіркою всього дослідження.

Розпорядок дня Аюму такий самий, як і в 11-річних дітлахів: їсти, спати, гратися та вчитися.

Кожного разу, коли Аюму під час "навчання" правильно запам'ятовує цифри на екрані та відтворює порядок їхнього розташування, його пригощають чимось смачненьким.

Проте професор Матсузава запевняє, що Аюму та інші мавпи можуть виконувати завдання і без смачної винагороди, їм достатньо, коли їх просто хвалять.

Дослідник розповідає, що всі шимпанзе самі приходять до лабораторії, коли захочуть, і їм страшенно подобається займатися.

Окрім Аюму неабиякі розумові здібності виявляють й інші молоді піддослідні шимпанзе. Деякі з них можуть скласти конкуренцію навіть дорослим людям.

Проте із дорослими мавпами все трохи по-іншому: у кожного з них свій характер, а отже тут потрібен індивідуальний підхід та окремі завдання, що враховують особливості кожного.

Американські дослідження

Від своїх японських колег не відстають і американські науковці. З метою дослідження розумових здібностей приматів у 2007 році вони встановили сенсорний екран в одній із кліток з орангутангами у зоопарку Zoo Atlanta (штат Джорджия, США).

Нова "іграшка" припала мавпам до вподоби та швидко стала однією з найулюбленіших розваг. Все дуже просто: потрібно підставити символи до відповідних фотографій на екрані, і автомат, вмонтований в екран, видає частування, а дослідники тим часом стежать за рухами мавп на екрані.

Доктор Тара Стоїнскі, яка очолює групу дослідників, розповідає, що орангутанги цікавляться екраном навіть коли в автоматі закінчуються ласощі.

За словами дослідників, вони вжили всіх застережливих заходів, аби присутність екрану не позначилася на повсякденному житті тварин, адже через наявність такої "іграшки" у групі мавп могло виникнути напруження.

Справа в тому, що існування завдань, які потрібно виконувати, може стати причиною виникнення конкуренції серед тварин.

Мавпи та iPad

А ось орангутангам з зоопарку в окрузі Мілуокі (штат Вісконсин) пощастило ще більше - тутешні дослідники "подарували" їм справжній iPad, аби подивитися, як примати сприймуть цей витвір технічного прогресу.

Дослідники розповідають, що тварини вподобали гаджет і активно користуються функцією малювання та дивляться відео, а ось складні ігри їм не до вподоби.

Орангутанги цікавляться новими об'єктами і доволі швидко їх опановують.

І хоча грати в ігри на iPad - це не ті завдання, з якими тварини зіштовхуються у світі дикої природи, вчені кажуть, що для розвитку розумових здібностей важливо, аби завдання для мавп були, в першу чергу, функціональними, а не обов'язково мали природну складову.

Комп'ютерні ігри

Копирайт изображения ORANGUTAN OUTREACH
Image caption У майбутньому дослідники хочуть простежити, чи зможуть мавпи самостійно користуватись iPad

ДНК людини на 97% збігається з ДНК орангутангів та на 99% з ДНК шимпанзе, отже не дивно, що ми маємо спільні інтереси.

Проте, як виявилося, людські захоплення поділяють не тільки людиноподібні мавпи на кшталт шимпанзе.

Професор Джон Девід Сміт з Університету штату Нью-Йорк у Буффало та його колеги з Університету штату Джорджія навчили макак грати у відеоігри за допомогою джойстика.

Дослідники розповідають, що макак можна легко навчити користуватися джойстиком. Тваринам настільки це подобається, що вони можуть годинами грати комп'ютерні ігри та виконувати всілякі завдання.

За словами науковців, мавпам страшенно подобаються комп'ютери, і вони нізащо не проміняють можливість пограти на ласощі.

Комп'ютерні ігри не тільки збагачують життя мавп та роблять його цікавішим, але й можуть багато чого розповісти про цих тварин, кажуть вчені.

Науковці розповідають, що досить часто відмова від комп'ютерних ігор чи погіршення показників у грі може бути свідченням хвороби чи занепокоєння у тварини.

Професор Сміт переконаний, що у сьогоденному світі комп'ютерні ігри мають дуже важливе значення для приматів, що живуть у неволі, адже тварини мають можливість урізноманітнити своє повсякденне життя.