Порятунок жінок та дітей першими у катастрофах на морі - міф

Титанік
Підпис до фото,

Вчені: жінок та дітей рятували першими лише, коли до цього змушували

Нове дослідження називає міфом уявлення про те, що жінок та дітей першими рятували, коли тонув корабель.

Дослідники університету Уппсала у Швеції проаналізували 18 випадків катастроф на морі, зокрема, звертаючи увагу на те, хто саме вижив, і виявили, що жінки мали менше шансів врятуватися.

Звіт учених свідчить, що найвищі шанси на виживання мали капітани та члени екіпажу.

Рідкісним винятком є катастрофа Титаніка, яка сталася 100 років тому, кажуть вчені. При цьому вона стала винятком завдяки капітану, який погрожував стріляти у тих, хто не буде підкорюватися.

Водночас зараз правило про порятунок першими жінок та дітей виглядає нормальною поведінкою під час надзвичайних ситуацій.

Автори дослідження, економісти Мікаель Еліндер та Оскар Еріксон кажуть, що капітан має право застосувати силу, щоби цього правила дотримувалися. Але, продовжують вони, як свідчить дослідження, поведінка в реальному життя найкраще може бути описана виразом "кожен сам за себе".

Дослідження базується на даних про катастрофи, які мали місце в останні три століття та в яких опинилися близько 15 тисяч людей.

Дослідники також дійшли висновку, що ще менше переваг жінки мають у випадку катастроф британських кораблів. Крім того, за їхніми даними, тривалість морської катастрофи не впливає на кількість зусиль, докладених для порятунку жінок та дітей.