Аборти в Україні: право на вибір чи право на життя?

Аборти Копирайт изображения Camera Press
Image caption На думку церкви, ембріон має душу. На думку незгодних - жінка має право на вибір.

"Вважається, що материнський інстинкт вмикається автоматично, це неправда. Коли дитина небажана, матері дуже важко її прийняти, і така дитина буде зростати нелюбимою", - каже Анастасія Мельниченко, за спиною якої б'ють барабани. Так протестують проти заборони абортів учасниці організації "Феміністична офензива".

До акції протесту дівчат спонукала законодавча ініціатива народного депутата Андрія Шкіля. Зараз, згідно з чинним законодавством, вагітність можна переривати до 5 місяців. Своїм законопроектом, який вже радило відхилити Головне науково-експертне управління, Шкіль пропонує заборонити аборти, за винятком певних випадків, та встановити обов'язкову кримінальну відповідальність за цю процедуру.

"Моє тіло - моє діло"

У пояснювальній записці до проекту закону депутат апелює до філософії та медичної етики. На його думку, не існує принципової різниці між вбивством ще не народженої та вбивством вже народженої людини.

"На моє глибоке переконання, потрібно захищати право ненароджених дітей. Я поважаю позицію тих, хто виступає за вибір жінки, що їй робити з дитиною. Але треба поставити питання: вбивати чи не вбивати? Якщо суспільство підтримає рішення вбивати - все, я погоджуся із рішенням Верховної Ради", - сказав депутат в коментарі ВВС Україна. Він переконаний, що основною причиною невтішних демографічних тенденцій є легальні аборти.

Представниці організації "Феміністична офензива", однак, не погоджуються із таким висновком. За їх словами, в документі Андрія Шкіля багато маніпуляцій, і він, на їхню думку, загалом сексистський.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Законопроект називає вагітних жінок - матерями, зародок - дитиною, а аборт - вбивством, таким чином демонізуючи, стигматизуючи жінок, які хочуть зробити аборт, а також лікарів, які їх роблять. Це перекладає відповідальність за ситуацію із абортами на жінок замість того, щоб пропонувати якісь конструктивні рішення в демографічній політиці та репродуктивній сфері", - сказала ВВС Україна Галина Ярманова із "Феміністичної офензиви".

За її словами, аборти не впливають на демографічну ситуацію, а їх кількість в Україні і без заборони зменшується - за інформацією міністерства охорони здоров'я, в 2005 році в Україні зробили майже 250 тисяч абортів, а в 2011 - трохи більше 150-ти тисяч.

До того ж, заборона, переконана активістка, не призводить до зменшення кількості абортів, а лише робитиме їх підпільними, що ставить під ризик жінок, які обрали такий крок. Окрім того, кримінальне переслідування створить простір для корупції, оскільки за аборт, зроблений "тишком", доведеться платити чималі гроші.

"Цей документ пропонує державі і церквам вирішувати замість жінки, що їй робити зі своїм тілом, своїм життям і здоров'ям. Жінки в цьому законопроекті постають як несамостійні і такі, що нездатні приймати рішення. Жінка втрачає право розпоряджатися власним тілом", - сказала Галина Ярманова.

Активісти також вважають, що в продажі мають бути дешеві контрацептиви, оскільки нині вони не завжди доступні для українців, особливо - молодих. Державі, на їх переконання, також необхідно створити належні житлові умови для тих, хто хоче стати батьками.

"Тут не йдеться про права жінки"

У цій дискусії Андрій Шкіль та всі, хто поділяють його погляди, мають сильного гравця на своїй стороні - аборти різко засуджує церква. Більшість релігійних людей твердо переконані, що зародок є нічим іншим, аніж живою людиною.

"Нас і суспільство жахають повідомлення про те, що та, чи інша жінка народила дитину і викинула її у смітник, чи втопила у річці, чи полишила без догляду на морозі. Але з духовної точки зору принципової різниці між вбивством народженої дитини і вбивством дитини, яка ще не народилася, немає. Тому що із народженням відбувається лише зміна місця, але не зміна якості людини", - розповів ВВС Україна представник Української православної церкви Київського Патріархату отець Євстратій.

На підтримку своєї позиції він наводить аналогію: люди не вбивають своїх батьків, якщо вони захворіли, або погіршують життєві обставини, чи матеріальне становище.

На думку священика, практику абортів необхідно звужувати, аби у свідомості суспільства вона перетворилася на щось на зразок смертної кари, яка в більшості демократичних країн скасована, або суворо регламентована.

"Тут не йдеться про права жінки, тут не йдеться про її тіло. Тому що, зачата дитина - це не волосся, не зуби й не нігті, які можна вставити, чи відрізати, чи ще якимось чином розпоряджатися ними. Це є повноцінна людина зі своїми правами, і в першу чергу - правом на життя".

Опоненти цих тез вказують на Конституцію, згідно з якою церква і держава в Україні розділені. Але, в будь-якому разі духовенство має досить суттєвий вплив на громаду. Згідно опитуванням, з проведеним Інститутом Горшеніна у 2011-му році, понад 37% українців бачать у церкві головний моральний орієнтир.

"Вагітність не буває небажаною"

Втім, на стороні противників заборони абортів до певної міри перебувають медики. Хоча вони, в першу чергу, наголошують на тому, що аборт ніколи, ні за яких обставин, не проходить безслідно.

"Аборт завжди залишає психічну травму, емоційну, фізичну, горманальну, і механічну травми - може бути що завгодно, аж до поранення статевих органів", - сказав ВВС Україна директор інституту репродуктивної медицини Федір Дахно.

На противагу бажанню зробити аборт медики також наводять приклад сімей, які не можуть мати дітей, хоча хотіли б - за інформацією Всесвітньої організації здоров'я, в Україні таких - 1,2 мільйона пар.

Але запроваджувати кримінальне переслідування за аборти, за словами Федора Дахна, в жодному разі не можна. У приклад він наводить період між 1936 і 1955 роками в Радянському Союзу, коли через таку заборону, що тоді діяла, до 70% зросла смертність молодих жінок, які робили аборти в кустарних умовах.

"У жінки повинно бути право перервати незаплановану вагітність, а у лікаря - право зробити аборт. І тоді жінку не треба називати вбивцею, а лікаря - злочинцем. Це не злочинці і не вбивці, це люди, які вимушені вживати певних заходів, щоб життя не зіпсувати зовсім".

Федір Дахно раціональне рішення проблеми бачить в організації належним чином просвітницької роботи про засоби контрацепції, які б допомагали запобігати вагітності, а не переривати її:

"Тому що небажана вагітність - термін абсолютно неприйнятний. Для жінки вагітність завжди бажана. Але вона може бути вчасною, а може - невчасною".

Однак, якими б термінами не називали переривання вагітності, та скільки б не філософствували на тему "бажаної, але невчасної вагітності", ухвалювати рішення про продовження чи переривання вагітності доводиться жінці самотужки. А всі законодавчі дискусії зводяться до того, карати її за це чи ні.

Новини на цю ж тему