Як у Європі небажаних немовлят підкидають

стежка
Image caption Стежка до "коробки для немовлят" в передмісті Берліна схована від сторонніх очей за будівлею лікарні

Коробки для небажаних немовлят, поширені в середньовічній Європі, в останні 10 років знову входять у вжиток.

Сьогодні вони обігріваються і знаходяться під постійним наглядом медсестер, що, на думку багатьох набагато краще для немовляти, ніж бути кинутим на вулиці. Але ООН вбачає у цій практиці порушення прав дитини.

Такого не побачиш навіть у найдраматичніших кінострічках. На узбіччі дороги в зеленому передмісті Берліна - знак, що вказує на доріжку між дерев. На ньому написано "Babywiege", що означає "колиска для немовляти".

В кінці доріжки - коробка з нержавіючої сталі з ручкою, усередині якої акуратно складені ковдри для немовляти. Тепла коробка виглядає безпечно і обнадійливо. У доданому листі зазначається, кому повинні зателефонувати батьки, якщо вони раптом передумають.

Близько двох разів на рік хтось – скоріше за все, жінка - проходить по цій доріжці позаду лікарні Вальдфріде, і залишає дитину, яку вона, можливо, таємно народила лише кілька годин тому.

Ця жінка - напевно, мати - потім розвертається і йде, щоб більше ніколи не побачити свою дитину. А немовля, своєю чергою, ніколи не дізнається, хто була його мати.

Слово "напевно" тут вказує на те, що це відбувається конфіденційно та анонімно, тому ніхто не знає, хто ці люди, які проходять по доріжці з дитиною на руках, але повертаються вже без неї.

За і проти

Ті, хто виступає проти "коробок для немовлят" кажуть, що дітей можуть залишати і чоловіки. Такими коробками можуть користуватися безвідповідальні батьки або навіть сутенери, змушуючи матерів відмовлятися від дітей.

"Дослідження, що проводилися в Угорщині, показали, що не тільки матері лишають дітей у коробках, а й їхні родичі, сутенери, вітчими і батьки", - розповів Бі-Бі-Сі психолог Кевін Браун з Університету Ноттінгема.

"Тому головне питання: чи не порушують ці коробки для немовлят права жінки, і чи дала мати дитини згоду на те, щоб її немовля залишили у коробці?".

Професор Браун резюмує: "Коробка для дитини настільки анонімна і далека від можливостей для консультації, що це приносить шкоду і створює небезпеку для матері та дитини".

Згідно такої позиції, коли матерям настільки легко позбутися дитини, у них менше можливостей отримати справжню допомогу у разі важкої емоційної травми або загрози життю і здоров'ю.

Люди, що облаштовують "коробки для немовлят", з такою позицією не згодні. За їх словами, вони надають зневіреним матерям безпечний шлях позбутися небажаної дитини. В іншому випадку жінка може залишити дитину в громадському місці, в холоді.

Або ситуація може скластися ще гірше. У Німеччині нещодавно була засуджена мати, що вбила свою дитину, скинувши її з балкона п'ятого поверху.

Рух на підтримку коробок

Подібні випадки дають поштовх руху, що виступає за збільшення кількості "коробок для немовлят" у Центральній і Східній Європі - від країн Балтії до Німеччини, Австрії, Польщі, Чехії та Румунії.

У деяких країнах законодавство схвалює поширення таких коробок. Так, в Угорщині були прийняті поправки, що зрівняли відмову від дитини через офіційну коробку зі згодою на усиновлення. Кинути дитини в будь-якому іншому місці залишається злочином.

Професор Браун говорить, що коробки найчастіше зустрічаються в державах з комуністичним минулим (там поширена думка, що про виховання дитини подбає держава) або в католицьких країнах, де сильніше суспільне неприйняття незаміжньою материнства.

Даючи оцінку системі "коробок для немовлят", комітет ООН з прав дитини спирається багато в чому на неопубліковані дослідження Брауна.

На думку комісії, діти мають право знати, хто їхні батьки, але дітям, знайденим в коробках, в цьому праві відмовлено.

Прихильники коробок в корені не згодні з цим аргументом. Габріель Штангль з лікарні Вальдфріде в Берліні вважає, що коробки рятують життя і забезпечують більшу ступінь дотримання прав.

Image caption Прибічники "коробок для немовлят" кажуть, що це безпечний спосіб, який дозволяє зневіреним матерям відмовитися від небажаних дітей

Дехто повертається

За словами Штангль, безпека коробки в Берліні забезпечується всім пологовим відділенням. Щойно в коробку кладуть дитину, лунає сигналізація. Лікарі приходять саме тоді, коли мати йде по доріжці, ніким не побачена.

Спочатку про дитину піклуються в лікарні, потім вона живе в дитячому будинку, поки відносно неї не буде розпочато процедуру всиновлення. Поки дитина не усиновлена, мати може за нею повернутися.

І деякі справді повертаються. Одна з матерів розповіла Бі-Бі-Сі, що була в розпачі, коли дитина народилася. Вона виявилася на доріжці за лікарнею, бо батько дитини зник, а сама вона була молода і перебувала в стані заціпенілого, безпам’ятного шоку. Ледь не через тиждень жінка передумала.

Вона послухалася поради з листа, який знайшла в коробці, і повернулася. За її словами, вона вперше усвідомила, що це її дитина. Вона звернула увагу на його волосся і очі і зрозуміла, що не може відмовитися від неї.

Сьогодні жінка повертається в пологове відділення з фотографіями дитини, яку вона тепер виховує. "Коробка для немовляти" дала їй час, аби минула її збентеженість.

Складно навести точні дані про те, як багато матерів повертається по своїх дітей. Противники системи пояснюють це тим, що в Німеччині з її розвиненою системою медичних установ "обслуговування" коробок організовано набагато краще, ніж, прикладом, в бідніших країнах Східної Європи.

В одній з коробок Гамбурга за останні 10 років залишили 42 дитини. Згодом 17 матерів зв'язувалися з організаторами мережі коробок, і 14 з них забрали своїх дітей назад.

Назад, у Середньовіччя?

На думку одного з організаторів гамбурзької системи Штеффані Вольперт, "коробки для немовлят" - це краще, ніж взагалі нічого.

"У 1999 році в нас було п'ять кинутих дітей, і троє з них були знайдені мертвими, - розповідає Вольперт. - Ми обміркували цю ситуацію, чому так сталося, і знайшли новий спосіб допомагати дітям залишитися в живих".

Але все це не переконало критиків системи, у тому числі комітет ООН з прав дитини. За їхніми словами, коробки - це повернення до минулого, коли небажаних дітей передавали через круглі "вікна для підкиднів" в середньовічних церквах.

Дитячий психолог Марія Герцог, яка входить до складу комітету, заявила в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що кращою альтернативою були б краще розуміння і підтримка для матерів, які опинилися в складних обставинах.

"Вони дають помилковий сигнал вагітним жінкам про те, що вони мають право продовжити приховувати вагітність, народжувати дітей в неконтрольованих умовах і після цього кидати їх", - говорить Марія Герцог.

У цьому питанні не можна однозначно сказати, хто правий. Цю суперечку ведуть люди з добрими намірами.

Єдиний голос, якого ніколи не чути, - голос матері, яка йде стежкою, несучи дитину, народжену в таємниці кількома годинами раніше, щоб повернутися вже без неї. Її сльози навряд чи можна собі уявити.

Новини на цю ж тему